"

Kontür

" araması için 61 sonuç listeleniyor

Kontür

Makyajda kontür; ışık ve gölge oyunlarından faydalanılarak yüze boyut kazandırmayı amaçlayan bir tekniktir. Profesyonel makyaj artistlerinin en çok kullandığı tekniklerinden biri olan bu işlem, yüzde istenilen bölgelerin öne çıkarılmasını sağlarken, gizlenmesi istenen bölgeleri de geri plana atar. Kontür makyaj uygulaması daha net sonuçlar sağladığı ve fotoğraflarda harika durduğu için genellikle özel günlerin de vazgeçilmezidir.

Kontür makyajı sayesinde yüz olduğundan daha ince gösterilebilir, vurgulanmak istenen bölgeler ön plana çıkarılabilir. Örneğin; geniş bir burna sahipseniz kontür işlemiyle burnunuzun daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde elmacık kemiklerinizi daha çıkık göstermek için de kontürden yardım alabilirsiniz.

Kontür Nasıl Yapılır?

Kontür ve aydınlatma bir bütündür. Dolayısıyla kontür yapılırken açık ve koyu tonlarda olan makyaj malzemelerini doğru bir şekilde yüze uygulamak gerekir. Koyu tonlu makyaj malzemeleri gizlenmek istenen bölgeler için açık tondaki malzemeler ise öne çıkarılmak istenen bölgeler için kullanılmalıdır. Koyu tondaki kontür malzemesi seçilirken, ki bu fondöten, pudra ya da krem yapıdaki bir başka ürün olabilir, cilt tonundan bir iki ton koyu olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde çıkan sonuç doğallıktan uzak olacaktır. Seçilecek açık tondaki makyaj malzemesi ise daha doğal bir sonuç için cildin kendi rengine yakın olmalıdır.

Temel ve zahmetsiz bir kontur uygulaması için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Açık renkteki malzemenizi yüzünüzde öne çıkarmak istediğiniz bölgelere ince bir tabaka halinde uygulayın. Alnınız, burnunuzun üzeri ve elmacık kemiklerine uygulama yapabilirsiniz.
 • Koyu renk olan makyaj malzemenizi elmacık kemiklerinizin altına, saç diplerine, burun kenarlarına ve çene çizginize ince bir çizgi halinde uygulayın ve her zaman az miktarda ürünle başlayın. İhtiyaç görürseniz yoğunluğu arttırabilirsiniz.
 • Kontür malzemesini makyaj fırçası ya da süngeriyle hafif hareketlerle dağıtın.
 • Vurgulamak istediğiniz bölgeleri daha belirgin bir hale getirmek için aydınlatıcı makyaj malzemelerinden yardım alabilirsiniz.
 • Kontür makyajınızın daha uzun süre dayanması için son aşamada transparan bir pudra kullanabilirsiniz.
 • Kontür, elbette tüm yüze yapılması gereken bir makyaj uygulaması değildir. Yüzünüzde gizlemek istediğiniz bir alan varsa; mesela gıdınızdan rahatsız oluyorsanız bu bölgeyi makyajla gizleyebilirsiniz. Alnınızın çok geniş olduğunu düşünüyorsanız, saç diplerinden başlayarak yapacağınız kontür işlemiyle alnınızın daha dar görünmesini sağlayabilirsiniz.

  Yüzü boyutlandırırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise seçilecek makyaj malzemesinin tonudur. En çok yapılan yanlışlardan biri, bronzlaştırıcılarla yüze şekil vermeye çalışmaktır. Bronzerlar yüze güneşten yanmış, doğal bir sıcaklık vermeyi hedefler. Kontürde ise yüzün kendi şekliymişcesine bir görüntü yakalanmaya çalışıldığından doğal duracak gölge renkleri seçilmelidir. Aynı zamanda seçilecek kontür renginin ten rengine uygun olmaması yüzde kirli bir görüntüye sebep olabilir.

  Kontür Makyajı Malzemeleri Nelerdir?

  Kontür makyajını, kendi fondöteninizin yanında edineceğiniz koyu tonlu bir fondötenle yapabiliyor olsanız da bu uygulamayı daha da kolay hale getirmek için birçok makyaj ürünü bulunur. Kontür paleti, içerisinde farklı tonlar barındırmasıyla genellikle en çok tercih edilen malzemeler arasında yer alır. Paletlerdeki malzeme pudra ya da krem şeklinde olabilir.

  Kontür yapılırken kullanılan malzemelerden bir diğeri ise likit ürünlerdir. Aydınlatıcı ve gölge rengini bir arada sunan ikili kontür setleri, pratik ve kolay taşınabilir olmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Krem yapıda, kalem formda sunulan stick malzemeler de daha kolay bir uygulama sağladıkları için özellikle makyaja yeni başlayanların ilgi odağındadır. Kontür kalemleri ise daha detaylı makyaj çalışmalarına olanak tanır. Kalemin ince ucu sayesinde kontrollü bir uygulama sağlanabilir.

  Yüze boyut kazandırmak için yapılan kontür makyajını doğru bir şekilde uygulayabilmek içinse makyaja uygun aksesuarlar kullanılmalıdır. Koyu renkleri yüze uygularken ince ve dar fırçalar tercih edilir. Burada amaç, istenilen bölgelerin dışına uygulama yapılmasını önlemektir.

  Sahne makyajı ya da özel gün makyajlarında kontür uygulamasının daha belirgin olması için ekstra aydınlatıcı malzemelere ihtiyaç duyulabilir. Bu gibi durumlarda aydınlatıcı ve kontür malzemelerinin bir arada sunulduğu kontür paletleri kullanışlı bir seçenektir. Ancak aydınlatıcıyı kullanırken de doğru noktalara uygulama yapmak önemlidir, aksi taktirde kusurlar daha da ön plana çıkabilir.

Yukarı Çık