"

Köpek Ağızlıkları

" araması için 170 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
DoglifePlastik Köpek Ağızlığı
35 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
PercellElastik Bez Ağızlık
30,70 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
PercellKöpek Ağızlık
31,15 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Köpek Ağızlıkları

Köpek ağızlığı kullanmak, köpeği kalabalık ortamda güvenli bir şekilde gezdirmek için en iyi yöntemdir. Bu şekilde köpek, hem diğer hayvanlara hem de insanlara zarar veremez. Köpek ağızlıkları, farklı ebatlarda ve malzemelerde üretilir. Ancak, satın alınmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar?

Çoğu ülkede köpekleri kalabalık ortamlarda gezdirmek için köpek ağızlığı kullanılması, yasal bir zorunluluktur. Köpek ağızlıkları, pek çok ayrı amaç için tercih edilebilir. Çoğu hayvansever, ağızlık kullanmayı tercih etmese de kullanılması, hep köpek hem de toplum açısından yararlıdır. Köpek ağızlıkları, insanların ve de diğer hayvanların, köpeklerin agresif davranışlarından zarar görmesini önlemeyi amaçlar. Özellikle doğası gereği saldırgan olan bazı köpek cinsleri, köpek ağızlıkları sayesinde eğitilir ve saldırı güdüleri kontrol altına alınır. Bununla beraber veterinere götürülen köpeklere de köpek ağızlığı takılmasında yarar vardır.

Ev köpekleri, eve misafir olarak gelen insanlara saldırgan bir tutum sergileyebilirler. Bu nedenle köpek ağızlıkları tercih edilmelidir. Ancak, köpeklerin genel olarak ağızlık takmaktan hoşlanmadıkları bilinmelidir. Tıpkı tasma takmak gibi köpek ağızlığı kullanmak da onları korkutabilir. Öncelikle yaşadıkları ortamda ağızlığa alıştırılmaları gerekir.

Köpekler Ağızlığa Nasıl Alıştırılır?

Köpekler, eğitilmesi kolay, uyumlu canlılardır. Bu nedenle insanlarla iyi anlaşırlar. Köpeklerin ağızlığa alıştırılması için onların doğasına ve güdülerine uygun bir metot bulunur. Ağızlık köpek için başta kısıtlayıcı bir engel olacaktır. Bu nedenle köpek, ilk başlarda olumsuz tepkiler verecektir. Ağızlığın içine köpeğin yemekten hoşlandığı bir mama veya yiyecek parçası koyarak tekisini azaltabilirsiniz. Köpek, ağızlığın içindeki yemeği aldıktan sonra onu ödüllendirebilirsiniz. Bu aşamada köpek ağızlığı kayışlarının bağlı olmaması gerekir. Haftada birkaç kez bu alıştırma sürecini tekrarladıktan sonra köpek ağızlığının kayışlarını bağlayabilirsiniz. Aşırı tepki vermezse bu, köpeğin ağızlığa alıştığını gösterir. Ancak, ilk başlarda köpek ağızlığa alışsa bile yine de kısa süreli olarak kullanılması gerekir. Alışma süreci boyunca köpek, ağızlık çıkarıldıktan sonra ödül mamasıyla ödüllendirilebilir.

Ağızlık Çeşitleri

Köpek ağızlıkları, farklı ihtiyaçlara göre üretilmiştir. Dolayısıyla köpek ağızlığı almadan önce ne tip bir ağızlığın köpek için daha uygun olduğuna karar verilmesi gerekir. Ağızlığı tercih ederken kullanılan malzemenin kalitesine, rahat nefes almaya imkân vermesine ve köpeğin koklama kabiliyetine ne kadar izin verdiğine dikkat edilmelidir.

Kumaş Ağızlıklar

Kumaş köpek ağızlıkları, uygun fiyatlarla satışa sunulur. Kumaş köpek ağızlığı, veteriner gibi köpekle çıkılacak kısa yolculuklar için uygundur. Uzun yolculuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü, kumaş köpek ağızlığı, köpeğin ağzını açmasını önler. Bu da özellikle sıcak havalarda köpeğin bunalmasına, kendini rahat hissetmemesine neden olur. Bu sebeple kısa zaman dilimleri için kullanılmalıdır. Ayrıca, kumaş köpek ağızlığı, çabuk yıpranır. Uzun vadeli bir kullanım sunmaz.

Sepet Ağızlıklar

Sepet köpek ağızlıkları, kulak arkasından bağlanarak köpeğin ağzını bir kafesin içine kapatır. Delikler sayesinde köpek, nefes alıp vermede hiçbir zorluk yaşamaz. Eğitim için özel olarak üretilen sepet köpek ağızlığı modelleri de mevcuttur. Bu modellerin ön taraflarında bir delik bulunur. Böylece köpeğe eğitim sırasında ödül maması verilebilir.

Metal Kafes Ağızlıklar

Bu tarz köpek ağızlığı modelleri, tıpkı sepet modelleri gibidir. Ancak, malzeme olarak metal kullanılmıştır. İyi bir havalandırma sağlar. Bununla beraber metal köpek ağızlığı ile köpek, kolaylıkla su içebilir. Metal kafes ağızlık tercih ederken metalin gerçek kaplama olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde paslanmalar ortaya çıkabilir. Metal kafes köpek ağızlığı antrenman ve eğitim sırasında kullanılmamalıdır. Çünkü ani darbelerle köpek, yüz bölgesini yaralayabilir.

Deri Ağızlıklar

Deri köpek ağızlığı modelleri, köpekler için oldukça uygundur. Sıcak havalarda terleme yapmadığı gibi soğuk havalarda da donmalara neden olmaz. Ayrıca, köpeklerde kesinlikle alerji yapmaz. Ağız yapısını sıkı saran, fakat kalın olmayan deriden üretilen bu köpek ağızlıkları, köpeklerin rahatça nefes almasını sağlayan büyük deliklere de sahiptir. Ancak, deri köpek ağızlıkları satın alınırken derinin kalitesine ve üzerindeki zımbaların paslanmaya karşı dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.

Özel Tip Ağızlıklar

Bazı köpek ağızlıkları, özellikle tek bir cins için üretilmiştir. Örneğin, pitbull köpek ağızlığı sadece pitbull cinsi köpekler için üretilmiştir. Çünkü pitbull köpeklerin çene, surat ve kafatası yapısı, çoğu köpekten farklıdır. Aynı şekilde Bulldog, Pug gibi cinsler için de özel köpek ağızlığı modelleri bulunur.

Köpeğinize en uygun köpek ağızlığını Trendyol’un köpek ürünleri kategorisinde bulabilirsiniz.