"

Köpek Kemikleri

" araması için 545 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Köpek Çiğneme Kemikleri

Kemik çiğnemek ya da kemirmek köpeklerin içgüdüsel bir ihtiyacıdır. Çiğneme kemikleri gerçek kemik değil, köpekler için olarak özel üretilmiş yapay kemiklerdir. Çiğneme kemikleri nişasta, işkembe içeren suni kemiklerdir. Çiğneme kemikleri, köpeklerin hem diş sağlığı hem de ruh sağlığı için oldukça faydalı köpek ürünleridir. Aynı zamanda ödül olarak da köpeklere verilen köpek çiğneme kemiği, evdeki eşyaları korumak için de oldukça işe yarar. Kediler için özel olarak üretilmiş kedi çiğneme oyuncakları da tıpkı köpekler gibi kedilerin kemirme ihtiyacını giderir.

Köpek Çiğneme Kemiği Faydaları

Birçok açıdan köpekler için faydalı olan çiğneme kemikleri, özellikle sevimli dostlarınızın diş sağlığı için gereklidir. Dişleriyle ilgili problem yaşayan köpeklerin bu sorunlarının en önemli nedeni sert bir maddeyi kemirmemesinden kaynaklanır. Çiğneme kemikleri gibi sert cisimleri kemirmek köpeklerin dişlerinde oluşabilecek plakların önüne geçer. Köpeklerin dişlerinde oluşan plaklar, hem sevimli dostlarınızda ağız kokusuna sebep olur hem de daha birçok diş problemine yol açar. Çiğneme kemikleri bu gibi durumlar için plak ve tartar oluşumunu engeller. Çiğneme kemikleri oluşmuş plakların da temizlenmesine yardımcı olur. Köpekleri psikolojik olarak rahatlatma yönünden de köpek çiğneme kemikleri oldukça faydalıdır. Köpekler sürekli hareket halinde olmak ve bir şeylerle uğraşmak ister. Meşgul olabileceği bir aktivitesi yoksa köpek strese girer. Çiğneme kemikleri köpekleri saatlerce oyalarayak onların bu ihtiyaçlarını giderir. Genç köpekler genellikle daha enerjik olur. Ancak yaşlı köpekler daha yorgun ve hantal oldukları için oturdukları yerden oyalanabilecekleri oyuncaklara ihtiyaç duyar. Çiğneme kemikleri, bu nedenle özellikle yaşlı köpeklerin yorulmadan oynayabilecekleri keyifli ürünlerdir. Özellikle evde olmadığınız zamanlarda sevimli dostlarınız yalnız kalacak ve sıkılacaktır. Böyle zamanlarda yokluğunuzu hissetmemesi için çiğneme kemikleri eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir oyuncak olabilir. Kemirgen hayvanların genelinde olan çiğneme dürtüsü köpeklerde de yoğun olarak bulunur. Özellikle yeni gelişmeye başlayan yavru köpekler daha fazla çiğneme içgüdüsüne sahiptir. Sevimli dostunuz, çiğneme kemikleri yoksa mobilyaları kemirmeye başlar. Bu da eşyalarınıza ciddi oranda zarar verir. Çiğneme kemikleri gelişme yaşındaki köpeklerin yeni dişleri çıkarken hissettiği rahatsızlığı gidererek daha huzurlu olmasını sağlar.

Çiğneme Kemikleri Seçimi

Sevimli dostunuza çiğneme kemikleri almaya karar verdiğinizde onun için en doğru tercihi yapmanız gerekir. Bunun için köpeğin çiğneme alışkanlığını, boyunu, kilosunu, yaşını göz önünde bulundurmak önemlidir. Kimi köpekler çiğneme kemikleri boyu konusunda hassastır. Bazısı büyük kemikleri beğenmezken bazısı da küçük kemiklere ilgi göstermez. Genellikle küçük köpekler küçük kemiklerden hoşlanır. Ama çoğu zaman büyük köpekler de küçük çiğneme kemikleri tercih eder. Büyük kemikle ilgilenmemesi kemik sevmiyor gibi algılanmasına neden olabilir. Ancak kemiğe ihtiyacı olmadığından değil, kemik büyük geldiğinden ilgi göstermemiş olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle seçilecek köpek çiğneme kemiği boyuna dikkat etmek gerekir. Köpekler için kemiğin dokusu da oldukça önemlidir. Hırçın olan köpekler için sert çiğneme kemikleri daha uygundur. Çünkü bu köpekler kemiği kısa sürede kemirip yutabilir. Genellikle lastik çiğneme kemikleri, agresif köpekler için daha idealdir. Daha dayanıklıdır ve uzun süre kullanılabilir. Eğer daha uysal bir dostunuz varsa küçük deriden yapılmış çiğneme kemikleri uygun olabilir. Bu tür köpekler, çiğneme kemiklerine küçük ısırıklar atarak kısa süreli oynayıp kemirmeyi bırakır. Köpeklerin çiğneme kemikleri üzerinde en dikkat ettiklerinden biri de kokuları ve tatlarıdır. Sevimli dostunuzun çiğneme kemikleri arasında en çok hangi çeşidi sevdiğine dikkat etmeniz gerekir. Bunu fark etmeniz için farklı tatlara ve kokulara sahip çiğneme kemikleri alarak en çok hangisini severek kullandığını bulabilirsiniz.

Çiğneme Kemikleri Fiyatları

Farklı markalara ait çiğneme kemikleri, her bütçeye uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Naturel burgu çubuk şeklindeki çiğneme kemikleri genellikle daha uygun fiyatlara sahiptir. Kavunlu, çikolatalı gibi farklı aromalara sahip çiğneme kemikleri ise biraz daha yüksek fiyatlarla satışa sunulur. Birçok markanın farklı çeşitlerde köpekler için özenle üretilmiş çiğneme kemikleri bulunur. Aromalı çiğneme kemikleri için en çok tercih edilen Tastybone markasıdır. Markanın farklı boyutlara sahip çiğneme kemikleri arasında kuzu aromalı, tavuk aromalı, çikolata aromalı gibi seçenekler vardır. Ödül kemikleri olarak genellikle Dibo markasına ait 3'lü, 5'li, 8'li gibi çeşitleri olan kemikler tercih edilir. Percell, Gardenmix, EuroStar, Warf gibi markaların da köpeklerin beğeneceği seçenekleri bulunur. Genel olarak ideal fiyatlara sahip çiğneme kemikleri ile sevimli dostlarınızın hem diş sağlığını koruyabilir hem de içgüdüsel ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.