"

Köpek Maması

" araması için 2270 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Köpek Maması

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde de doğru beslenme çok önemlidir. Köpek maması, köpeklerin ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini tek bir öğünde vermeyi amaçlar. Bu nedenle köpek besleyen hayvan severler için köpek maması seçimi oldukça önemlidir. Islak ve kuru olarak üretilen köpek maması çeşitleri; köpeğin yaşına, kilosuna, cinsine göre tercih edilir.

Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Köpek maması seçimi köpeğin sağlığı için çok önemlidir. Mama seçerken mutlaka bir veterinere danışılmalıdır. Çünkü bütün köpekler her mamaya iştahla yaklaşmayabilir. Uygun köpek maması seçiminde köpeğin alışkanlıkları önem taşır. Köpeğin hangi tür besinleri yemekten hoşlandığı tespit edilmeli ve ona göre köpek maması tercih edilmelidir.

Köpek maması satın almadan önce paketin arkasında yer alan ürün içeriği mutlaka kontrol edilmelidir. Paketin üzerinde AFFO (The Association of American Feed Control Officials) etiketinin yer alıp almadığına bakılmalıdır. AFFO etiketi uluslararası düzeyde kabul görmüş üstün kaliteli ve sağlıklı köpek maması paketlerinde yer alır. Ayrıca köpek maması içeriğinde herhangi bir kimyasal ürünün yer alıp almadığı kontrol edilmelidir. Ek olarak mamanın kalori değerlerine de dikkat edilmelidir. Yavru köpekler ile yetişkin köpeklerin kalori ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle yaş gruplarına göre köpek maması tercihi yapılmalıdır. Bununla beraber köpeğin cinsine uygun köpek satın alınmalıdır. Örneğin pug, pitbull gibi cins köpek için özel köpek maması ürünlerine ihtiyaç vardır. Özellikle pitbull cinsi köpekler, iri kemik yapıları nedeniyle yüksek kalsiyum değerlerine ihtiyaç duyar.

Yavru Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Bünyesi zayıf olan köpek yavrularının büyüme evrelerinde çok dikkatli beslenmeleri gerekir. Düşük bağışıklığa sahip olmaları nedeniyle günlük besin değerlerini almaları önem taşır. Yavru köpek maması tercih edilirken köpek yavrusunun sütten kesildiği zaman diliminden başlanmalıdır. Bu da yaklaşık olarak 4 ile 6. haftayı kapsar. Yaklaşık 16. haftaya kadar ise yavru köpek maması kullanılmaya devam edilmelidir. Yetişkinlik döneminde ise yetişkin mamalara geçilmelidir. Yavru köpek maması tercih edilirken mamaların içeriğine mutlaka dikkat edilmelidir. Mümkünse veteriner tavsiyesi alınmalıdır. Yavru köpekler, rahat sindirilen ve kalsiyum, fosfor ve protein bakımından yüksek değerdeki mamalara ihtiyaç duyar. Özellikle kaliteli protein içeren yavru köpek maması tercih etmek köpeğin kas gelişimi için büyük önem taşır.

Köpek Nasıl Beslenmelidir?

Yavru köpeklerin daha fazla beslenmeleri gerekir. Yavru köpekler, günde 4 öğün köpek maması ile beslenmelidir. Erişkinliğe doğru ilerledikçe bu öğünlerin sayısı düşürülebilir. Erişkin köpekleri günde 1 ya da 2 kere köpek maması ile beslemek yeterli olacaktır. Köpek maması ile bir beslenme saati düzeni oluşturulmalıdır. Bu saatler, köpeklerin metabolizmasını bir düzene oturtacak ve köpeğin aşırı kilo almasının önüne geçecektir. Öğün dışında köpeğe fazladan köpek maması eklenmemelidir.

Eğer köpek, öğün sırasında kendi mamasının tamamını bitirmediyse bir süre sonra mama, kabından alınmalı ve köpeğin mamasını zamanında yemesi şartlandırılmalıdır. Özellikle obezite sorunu yaşayan köpekler, kendileri için özel olarak üretilen diyet köpek maması ürünlerini yemeyi reddedebilir. Bu noktada köpeğe diyet köpek maması yedirmeyi şartlı olarak alıştırmak gerekir. Kabul edip yiyene kadar köpeğin önüne tek yemek tercihi olarak diyet köpek maması konulmalıdır.

En İyi Köpek Mamaları

Köpek maması tercih edilirken mamanın doyurucu ve sağlıklı olması en önemli iki kriterdir. Ancak ne yazık ki piyasadaki her köpek maması bu nitelikleri sağlamaz. Premium olarak da bilinen kaliteli köpek mamaları, yüksek miktarda hayvansal protein içerir. Etobur canlılar olan köpeklerin hayvansal proteinle beslenmeleri onlar için daha yararlıdır. Ayrıca premium köpek maması ürünlerinde son derece kaliteli ve taze et kullanılır. Bu da mamanın lezzetini artırır.

Acana

Acana köpek maması, markanın özel çiftliklerinden elde edilen etlerden üretilmektedir. Kimyasal içeriğin yer almadığı Acana köpek maması; tavuk, taze et, balık ve yumurta gıdalarını içermektedir.

Royal Canin

Bir veteriner tarafından kurulan Royal Canin firması, kedi ve köpeklerin özel besin ihtiyaçlarına göre mama üretmektedir. Her bir Royal Canin köpek maması, HACCP (Zarar Analizi Kritik Kontrol Noktası) olarak adlandırılan bir kaliteli kontrol prosedürüne tabi tutulur. Böylece köpekler için besleyici ve yüksek besin değerlerine sahip mamalar ortaya çıkar.

Orijen

Kurutulmuş tavuk, kemiksiz tavuk eti, taze tavuk ciğeri, ringa balığı, kemiksiz hindi, kurutulmuş hindi gibi birçok gıdayı orantılı olarak besin içeriğine dağıtan Orijen köpek maması, köpek için güçlü bir protein deposudur.

Proplan

Proplan köpek maması, en iyi kuru mamalardan biridir. Köpeğin gelişimini destekleyen ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine kavuşmasını sağlayan Proplan köpek maması, birçok hayvansever tarafından sıklıkla tercih edilir.

Siz de köpeğinize ve bütçenize en uygun olan mamayı bulmak için Trendyol’un köpek ürünleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.