"

Kreatin

" araması için 86 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
Big JoyCreamix 7000 mg 350 Gr
(12)
75 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
HardlineCreapure 500 Gr
(16)
145 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
West NutritionCreatine 300 gr
(1)
74 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Kreatin

Spor yaparken daha fazla enerji kazanımı, spor sonrasında kasların güçlenmesi ve kas gelişiminin desteklenmesi için sporcu besinleri kategorisine dahil olan kreatin kullanımı tavsiye edilir. İnsan vücudunda doğal olarak üretilse de antrenman zamanı kreatin ihtiyacının karşılanması için gıda takviyesi olarak alınması spor hedeflerine daha çabuk ulaşılmayı sağlar. Dolayısıyla sporcu besinleri ve supplement ürünleri hakkında aramalar zamanı en çok rağbet gören ürünlerden biri kreatindir. 

Kreatin Nedir?  

Kas hücrelerinin enerji ihtiyacının karşılanması için vücut ATP (adenozin trifosfat) olarak bilinen maddeyi üretir. Vücudun ihtiyacı olan enerji üretilirken üç fosfat grubundan oluşan ATP bir fosfat grubunu hidrolize eder ve adenozin difosfata (ADP) dönüşür. Kreatin bu noktada devreye girerek üçüncü fosfat grubunun yerini almaktadır. Kreatin kullanımı spor yaparken daha hızlı, enerjik ve güçlü hissetmenizi sağlayarak kasların gelişimine destek olur. Kreatin et ve balık ürünlerinde bolca bulunmaktadır. Ancak vücudun ihtiyacı olan kreatin miktarı arttığı için antrenman yaparken destek supplement olarak alınması gerekir. Kreatin insan vücudu tarafından üretilen aminoasit türevidir. Yoğun antrenman yapan herkesin günlük beş grama kadar ‌kreatin ihtiyacı vardır ve en iyi ‌kreatin desteği ‌de kreatin supplementi alınarak tamamlanır. Kreatinin sporcular için en büyük faydası spor yaparken enerji kaynağı olmasıdır. Kas geliştirmek isteyen ve bu amaçla ağırlık, yüksek yoğunluklu ve dayanıklılık gerektiren antrenman yapanlar kreatin takviyesi yaparak olumlu sonuçlar elde edebilir. Kreatin fiyatları ürün içeriğine göre değişim gösterir.

Kreatin Nasıl Kullanılır? 

Kreatin takviyesi için en etkili kullanım formu kreatin monohidrat olarak bilinir. Kreatin monohidrat formu kreatin takviyesinin kas hücrelerinde absorbe olmasını kolaylaştırır ve kasların gelişimine daha hızlı etki eder. ‌Kreatin ‌‌supplement, kreatin tozu veya tablet olarak spor öncesi, spor zamanı ve spor sonrasında alınabilir. Ürünü kullanırken şekerli içeceklerle karıştırılması tavsiye edilir. Ayrıca çok pratik ve hızlı etki yaratan kreatinli enerji içecekleri üretilerek sporcuların beğenisine sunulmuştur. Kreatin takviyesi kullanımının esas amacı vücudun ihtiyacı olan kreatin miktarının kaslarda depolanmasıdır. Vücuda yeteri kadar kreatin depolaması yapıldıktan sonra kullanım miktarı ihtiyaçlara göre artırılabilir veya azaltılabilir. Kreatinin kaslarda depolanmasını hızlandırmak için 5-7 gün süreyle günde 20 gram yükleme yapılabilir ve ardından ise günde 2-10 gram bakım dozu önerilir. Diğer bir yaklaşım ise 28 gün boyunca günde 3 gramdır. Kreatin kullanımı sonucunda kas kütlesi artımı, iyileştirilmiş performans ve sporla ilgili yaralanma riskinde azalmalar mümkündür. Kreatin alırken en çok tercih edilen kreatin markası, kreatinin vücuda faydaları gibi benzer aramalar yapılarak beğeni ve ihtiyaçlara en uygun ürünler satın alınabilir.   

Kreatinin Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kreatin vücudun enerji kaynağı olduğu için hem antrenman yapanlar hem de yüksek tempolu iş hayatına sahip olanlar için çok önemli bir sporcu besini olarak bilinmektedir. Ağırlık egzersizleri zamanı kasların daha hızlı gelişmesi, güç gerektiren egzersizlerin başarılı bir şekilde tamamlanması için kreatin alımı çok önemlidir. Bunun yanı sıra kreatin uzun çalışma saatleri sonrasında oluşabilecek uyku bozukluklarının iyileşme sürecinde etkilidir. Kreatin seviyesinde azalma sonucu ruh halinde değişimler ve zihinsel performansta azalmalar ortaya çıkabilir. Bu durumun önlenmesi için piyasaya sunulan kaliteli kreatin takviye ürünlerinden faydalanılabilir.

Kreatin faydaları hakkında konuşulurken kreatinin protein üretimi için çok önemli aminoasit olduğu unutulmamalıdır. protein üretimi için de çok önemli aminoasittir. Kreatin beyin fonksiyonlarının artırılması için ve kronik yorgunlukların giderilmesi için de kullanılabilir. Kreatin kullanırken belirlenen dozajın üzerine çıkmamaya dikkat edilmesi gerekir. Antrenman yaparken belirli miktarda kreatin alımı yorgunluk hissinin azalmasına ve spordan daha efektif sonuçlar alınmasını sağlar. Kas gelişimini teşvik eden ve beslenme planınıza uygun bir şekilde ekleme yapacağınız kreatinin dezavantajı yoktur. Kreatin kan şekerinin düşürülmesi ve karaciğer rahatsızlıkları döneminde kullanılabilir. Ayrıca yetişkinlerde kas fonksiyonlarını artırarak ilerleyen yaşlardaki kas kaybolmalarının da önüne geçebilir.