placeholder
"

Kreatin

" araması için 185 sonuç listeleniyor

Kreatin

Kreatin

Günümüzde, fiziksel egzersizler için harcanan zaman, fiziksel egzersizlerin şiddeti ve yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda, ergojenik destek alımı konusundaki destekleyici görüşler de kendini göstermeye başlamıştır. Profesyonel ya da amatör düzey fark etmeksizin fiziksel performansa ve mukavemete dayalı bir sporla  ilgileniyorsanız, gerçekleştirdiğiniz antrenmanların etkisini artırarak bulunduğunuz seviyeyi yükseltmek adına, kreatin gibi enerji kapasitesini artıran bir supplementi antrenman sürecine dahil edebilirsiniz. Ergojenik destek tercihinde bulunmadan önce kendinizi fizyolojik yönden değerlendirebilirsiniz.

Tüm Yönleriyle Kreatin

Kreatin, fizyolojik olarak bakıldığında insan vücudunda karaciğer, pankreas ve böbrekler tarafından üretilen bir maddedir. Vücut tarafından üretilen bu madde, fosfokreatine dönüştürülerek kaslarda depolanır ve sonrasında ihtiyaç duyulduğunda enerji için kullanılır. Bu noktada önemli olan, vücudun halihazırda ürettiği maddeye sizin ne kadar ihtiyaç duyduğunuzdur. Dolayısıyla, kullanmadan önce muhakkak bir doktor ile görüşülmeli, gerçekleştirdiğiniz sporun performans seviyesiyle ilgili bilgi doktora aktarılmalı ve vücuttaki kreatin değeri kontrol ettirilmelidir. 

Kan ya da idrar kontrolüyle kolaylıkla ölçülebilen kreatin yoğunluğu neticesinde, eğer vücutta kreatin düşüklüğü varsa, doktor tavsiyesine uygun bir kullanım gerçekleştirilebilir. Kan ölçümü referans değerleri göz önünde bulundurulduğuda, kadınlar için normal kabul edilen aralık 0,5 - 1,1 mg/dl iken , erkekler için normal kabul edilen aralık 0,6 - 1,2 mg//dl'dir. Düşük kreatin, günlük yaşam aktivitelerini ve fiziksel egzersizleri olumsuz yönde etkilediği için takibi önemli bir konudur. Eğer sebebi araştırılmaz ve ihtiyaç karşılanmazsa, organizmanın hareket edebilmesi için gereken enerji konusunda vücut kendini sınırlar. 

Fiziksel performansın iyileştirilmesi ve kas kapasitesinin artırılması için kreatin kullanımı gerektiğinde, sözü edilen konular göz önünde bulundurulursa, hem vücudun fizyolojik gereksinimi karşılanmış olur hem de birey tek seferde kullanacağı kreatin miktarı ile ilgili bilgi edinmiş olur. Kreatin monohidrat ya da kompleks kreatinler arasında tercihte bulunmadan önce, nasıl bir vücut tipine sahip olmak istediğinizi, alacağınız takviyenin sportif performansınızı ne düzeyde etkilemesini istediğinizi ve en önemlisi doktorunuzun fizyolojik durumunuzu göz önünde bulundurarak yaptığı tavsiyeyi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. 

Kreatin Kullanım Seçenekleri

Kreatin supplement kullanımı, enerji anlamında bireyin performansına yönelik olarak, birtakım önemli katkılar sağlar. Fakat kullanım esnasında, maddenin etkinliğini artırmak adına, akıllarda belli başlı sorular belirir. Kreatin nasıl kullanılır? Belki de akıllarda oluşan ve giderilmesi gereken öncelikli problem durumu olarak karşılaştığınız sorulardan bir tanesidir. Bu konuda size yardımcı olabilecek en önemli ipucu, doktor tavsiyesi ve mevcut kreatin değerlerinizdir. Sizi doğru sonuca ulaştıracak ipuçlarını göz önünde bulundurarak faydalı bir kullanım elde edebilirsiniz. 

Hem sıvı ihtiyacını karşılamak hem de farklı tatlar deneyimlemek için tercih edilen aromalı tozlar, kutu içerisinden çıkan ölçek vasıtasıyla antrenmanlar doğrultusunda istenilen zaman diliminde kullanılabilir. Antrenman öncesinde ya da antrenmanınızın bitişini takiben, yanınızda taşıdığınız su ya da meyve suyuna kreatin tozunu katarak hazırladığınız karışımı tüketebilirsiniz. Dolayısıyla aklınızda eğer "fitness kreatin meyve suyu ile içilir mi ?" sorusu varsa, buna rahatlıkla evet cevabı verebilirsiniz. Toz karışımının tüketimi, kapsüle nazaran biraz daha fazla zaman alabilir, bu noktada kapsül kullanımını tercih edebilirsiniz. Sürekli aromalı kreatin kullanımı, tercih edilen aromaya alışkanlık hissetmeye yol açabilir. Dolayısıyla zaman zaman aromalı ve aromasız kullanım geçişleri yapılabilir. 

Toz ya da kapsül kullanım şekli fark etmeksizin günlük kreatin ihtiyacı konusunda son derece hassas davranmanız gerekir. Kreatin alımı, gerçekleştirdiğiniz antrenman yoğunluğu ve kreatin ihtiyacınız çerçevesinde her gün ya da gün aşırı olarak gerçekleştirilebilir. Vücudunuzun kullanılan kreatinden sonra gösterdiği olumlu ya da olumsuz tepkilere göre, kullanım şeklinizi günde 20 gramı aşmayacak oranda düzenleyebilirsiniz. Yapacağınız bu düzenleme neticesinde, doğru ve dengeli bir kullanım deneyimi elde etmiş olursunuz.

Tek seferde ya da tercihen gün içerisinde farklı periyotlarda kullanılabilen kreatin, akıllara "kreatin hergün kullanılmalı mı?" sorusunu getirir. Bu soruya cevap ararken antrenman yoğunluğunuzu, günlük ihtiyacınızı ve gün içinde tükettiğiniz besinleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Lahana, brokoli ve soğan gibi sebzelerin yanı sıra, karaciğer, balık ve süt gibi kreatin besin takviyesi sağlayan gıdaları tükettiğiniz gün, ihtiyacınızı doğal yollarla karşıladığınız için, standart antrenman rutininde vücudunuz takviyeye ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla doğal yollardan yeterli düzeyde kreatin alamadığınız günlerde, toz ya da kapsül kreatin kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kullanım şekillerinin yanı sıra kreatin yüklemesi döneminde, kullanım yoğunluğu ve sıklığı artar. Yine antrenman şiddetinize ve vücudunuzun verdiği tepkiye göre değişmekle birlikte, yükleme işlemini hızlı ya da yavaş yükleme olarak gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı yükleme esnasında kreatin, günde 20 gramı aşmayacak şekilde, her biri 5 gram olan ölçekler halinde günde 3 ya da 4 defa alınır. Yavaş yükleme, günlük kreatin kullanımıyla doğru orantılıdır ve günde 3 ya da 5 gram kreatin alımını içerir. Bu haliyle hızlı yükleme dönemi 5 - 7 gün, yavaş yükleme dönemi ise 28 - 30 gün kadar sürer. Burada amaç; kas içindeki kreatin konsantrasyonunu oransal olarak artırmaktır. 

Kreatin Kullanım Periyotları

Vücut geliştirme, futbol, basketbol, performans koşuları ya da kan basıncının artmasına sebep olan diğer sporların bünyesinde barındırdığı en önemli etken şüphesiz enerjidir. Kreatinin, vücudun fiziksel performansı esnasında ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlaması, kreatin ne zaman kullanılır ya da kreatin spordan önce mi sonra mı kullanılmalı sorularının akıllarda belirmesine neden olur. Vücudun fiziksel performansını artırmak ve kasların ihtiyaç duyduğu enerji gereksinimini karşılamak adına kreatin kullananlar üzerinde pek çok araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda hem vücudun kaybettiği yağ miktarı, hem de bireyin antrenmandaki kuvvet kapasitesindeki artış göz önünde bulundurulduğunda, spordan sonra kreatin alımının, spordan önce kreatin alımına göre daha etkili olduğu görülür. 

Kreatin ne zaman kullanılmalı sorusunun da cevabı niteliğinde olan spordan sonra kreatin alımı, bireyde meydana gelen fiziksel ivmelenmeye katkı sağladığı gibi, motivasyon anlamında da olumlu etkiler sağlar. Ortaya çıkan  olumlu etkilere rağmen birey, fizyolojik sebeplerden dolayı antrenman öncesinde kreatin kullanımını tercih edebilir. Bu noktada, "kreatin takviyesi etkisini ne zaman gösterir?" ya da "kreatin ilk kullanım antrenmandan kaç dakika önce alınmalı? soruları gündeme gelebilir. Antrenmandan 45 dakika ya da 1 saat önce alınan takviye, antrenman esnasında vücudun ihtiyaç duyduğu enerji gereksinimi için önemli rol oynar. Özellikle yüklenme antrenmanları esnasında kassal gereksinim bu şekilde karşılanabilir.

Kreatin Nasıl Kullanılmalı ?

Bilindiği gibi kreatin çeşitleri toz ve kapsül olarak 2 gruba ayrılmıştır. Bu şekilde kullanıcılarının tercihine sunulan kreatinler, bol su ile beraber tüketilebilir. Özellikle tükettiği üründen, farklı tatlar almak isteyen kullanıcıların tercih ettiği toz kreatinler, su ile beraber kullanılabilmenin yanı sıra, çeşitli aromalarla ya da meyve suları ile de rahatlıkla kullanılabilir. Hareket şiddetinin yoğun olarak yaşandığı antrenmanlarda, kaslar büyük oranda enerjiye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla hazırlanan kreatin karışımının, kana hızlı bir şekilde karışması sayesinde ihtiyaç duyulan enerji giderilerek antrenman esnasında ve yaşanılabilecek olası stres minimize edilebilir. 

Kreatin alımından sonra kaslar belirli oranlarda su tutabilir. Bu nedenle hem vücudun olağan döngüsü içerisindeki terleme yoluyla yaşanan su kaybı hem de sürekli kreatin kapsül kullanımı vücutta ileriye dönük dönemde dehidrasyon yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle, fiziksel aktiviteleriniz öncesinde ve sonrasında, kreatin kullanımınızı da göz önünde bulundurarak, yaklaşık olarak 2,5 - 3 litre su tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Bunu yaparak, terlemeye ya da kreatin kullanımına bağlı olarak kaybedilen suyu yerine koyarsınız. Kreatin kullanırken ne kadar su tüketilmeli ve kreatin nasıl içilir sorularına cevap veren bu önemli ayrıntıya dikkat ederek, vücudun iç dengesini sağlayan suyun takviye edilmesi ve kaybedilen suyun geri kazanılması noktasında önemli bir adım atmış olursunuz. 

Trendyol aracılığıyla online olarak, hem kapsül hem de toz kreatinlere rahatlıkla erişebileceğiniz gibi, indirimli kreatinler arasından aromalı ürün arayışınıza da rahatlıkla cevap bulabilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak su ile beraber kullanılabilen kreatinlerin yanı sıra, damakta farklı tatlar bırakan aromaları ürünleri de deneyimleyebilirsiniz. Özellikle su bazlı kullanımı meyve suyu ile kullanıma tercih eden bireylerin, yaşayabileceği olası tatsal rahatsızlığın önüne geçmek için üretilen aromalı kreatinler, geniş ürün yelpazesine sahiptir. Bu ürünler arasından kendiniz için uygun olan aromayı temin edebilirsiniz

Kreatin Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Kullanıcıların cevabını aradığı sorulardan biri de, tüketilen kreatinin etkisini ne zaman göstereceği ile ilgilidir. Araştırmalara bakıldığında kreatinin etkisini gösterdiği belirli bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Dolayısıyla kreatin kapsül ilk kullanım ile beraber vücuda nüfuz ettiği andan itibaren, kullanımı devam ettiği sürece kasların ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılar ve yoğun antrenmanlarda sarf edilen güç çıkışını artırır. Kreatin vücut geliştirme gibi patlayıcı kuvvet ihtiva eden çalışmalar esnasında fiziksel adaptasyonu artırarak, yüksek yoğunluklu ve tekrar sayılarının fazla olduğu bir antrenman gerçekleştirilmesine önemli katkılar sağlar. 

Aktif olarak spor yapıyor ve vücut performansını enerji bağlamında azami düzeye çıkarmak istiyorsanız, kan değerleriniz ve doktor tavsiyesi doğrultusunda kreatin kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu, vücudunuzdan performans olarak beklentinizdir. Kullanıcıların kreatin yorumları, ürünler ile ilgili soru işaretlerinin bilgi düzeyinde giderilmesi konusunda yardımcı olurken, yalnızca bu yorumlar doğrultusunda ürün tercihinde bulunmak, fizyolojik farklılığın göz ardı edilerek istenmedik sonuçlar doğmasına sebep olabilir. Bu nedenle, şahsi özelliklerinizi dikkate alarak ve konu ile ilgili uzman kişilerin yardımına başvurarak, yaşanılabilecek aksaklıkların önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. 

Kreatinin Fizyolojik Etkileri

Pek çok supplementte olduğu gibi kreatin kullanımında da vücutta bir takım değişimler meydana gelir. Kreatin saç döker mi sorusu, çoğu kullanıcının zihnini kurcalayan bir soru halini almıştır. Kreatinin saç dökülmesine sebep oluşu ile ilgili algının temelinde vücuttaki dihidrotestosteron miktarının artması yatar. Burada üzerinde durulması gereken konu dihidrotestosteron miktarındaki artışın, her insanda saç dökülmesiyle sonuçlanmayacağıdır. Aynı zamanda bu hormon yalnızca kreatin kullanımına bağlı olarak artmaz, günlük hayatta pek çok durumda artışı gözlemlenebilir. 

Genetik olarak saç dökülmesine yatkınlığı olan kişiler, kreatin kullanımına bağlı olarak mevcut riski biraz daha artırabilir. Yine de bu kişilerin bile, saç dökülmesinin kesin sebebini kreatin kullanımına bağlamak yanlış olur. Bu bilgiler ışığında kreatin kullanımının doğrudan saç dökülmesiyle ilişkilendirilmesi yanlış olduğu gibi, saç dökülmesindeki asıl etkenler genetik yatkınlık, fizyolojik ve psikolojik sebepler olarak sıralandığında, daha doğru ve isabetli bir tespit yapılabilir. Ayrıca egzersizle beraber, saç köklerini besleyen kanın vücutta dolaşım hızının artırdığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir.

Saç dökülmesiyle doğrudan ilişkisi bulunmayan kreatin kullanıcılarının akıllarında beliren bir başka durum da "kreatin kilo aldırır mı?" sorusudur. Yapılan araştırmalarda, kreatin kullanımına bağlı olarak kaslarda su tutulduğu bilinir. Dolayısıyla düzenli kreatin kullanan bireyin tartıya çıktığında karşılaştığı sonuç, kreatinin kilo aldırdığı algısını yaratır. Fakat burada üzerinde titizlikle durulması gereken nokta, kreatinin düzenli kullanımının bir sonucu olarak, kaslarda tutulan 1,5 - 2 litrelik su miktarıdır. Bu, kütlesel olarak kaslarınızın hacim kazanmasına yardımcı olduğu gibi, mevcut vücut ağırlığınıza sayısal artış olarak da etki eder. 

Düzenli kreatin kullanımına bağlı olarak gerçekleşen bu durum, kullanımın azalması ya da tamamen durdurulmasıyla sona erer. Bu andan itibaren kas grupları, su tutma işleminden vazgeçerek hem hacimsel olarak hem de kütlesel olarak, doğal halini almaya başlar. Kreatin kullanımının hem saç dökülmesinde hem de kilo alımında doğrudan doğruya ilişkisi bulunmaz. Özellikle kilo alımı konusu ile ilgili olarak, dolaylı bir takım etkiler söz konusudur ancak, kullanımın durdurulması ile bu etkiler ortadan kalkar. 

Supplement Kullanımı ve Motivasyon

Bireyin, fizyolojik olarak bir antrenmana hazır olması kadar psikolojik olarak hazır olması da son derece önemlidir. Özellikle mukavemet ve dayanıklılık gerektiren çalışmalarda, kuvvetin bittiği noktada bireyin hazırbulunuşluk düzeyi ve motivasyonu devreye girer. Çalışmanın seyri o anda değişir ve sporcu kuvvet olarak tükendiğini düşündüğü noktada içsel motivasyonun devreye girmesiyle çalışmasına kaldığı yerden devam eder. Motivasyonun fiziksel performansı bu denli etkilediği noktada, motivasyonu artırıcı önlemler almak önem arz eder. 

Kreatin gibi bir ergojenik desteğin kullanımı, fiziksel performansı artırmanın yanı sıra psikolojik olarak da bireye destek sağlar. Fiziksel performansın ve enerjinin yetersiz kaldığı anda, alınan ergojenik destek sayesinde birey, performans olarak yenilenme evresine girer ve yoğun antrenman tempolarında bile performansını üst seviyelerde tutmaya devam eder. Sportif performans seviyesinin sürekli olarak üst limitlerde tutulması, yoğun ve şiddetli antrenmanlarla başa çıkmayı kolaylaştırır.

Bunların yanı sıra, kreatin kullanımının ardından kas kütlesinin artması ve kas gruplarının hacimli bir görünüm kazanması, yine bireyin motivasyonunun olumlu yönde etkilenmesine yardımcı olur. Gerçekleştirilen antrenmanın ardından, kas gruplarının yapılan hareketlere tepki vererek istendik şekle bürünmeye başlaması ve her defasında biraz daha kuvvetlenerek yoğun antrenman temposunu kaldırabilecek düzeye gelmesi hem iç motivasyonun hem de kullanılan ergojenik desteğin direkt sonucudur.

Siz de hem motivasyonunuza katkı sağlamak hem de antrenman esnasında ihtiyaç duyacağınız enerji gibi fizyolojik gereksinimlerinizi karşılamak adına, trendyol.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kreatin fiyat, özellik ve aroma gibi değişkenleri göz önünde bulundurarak, ihtiyacınızı karşılayacağını düşündüğünüz ürünü kolaylıkla temin edebilirsiniz. Aldığınız ürünü, kullanım yönergelerini uygulayarak tükettiğinizde hem etkili hem de verimli bir kullanım deneyimi elde etmiş olursunuz.

Kişiye Özel Kullanım

Bilgi taraması yapmak istediğinizde, kreatin önerileri konusunda karşınıza onlarca doküman çıkabilir.  Bu noktada her kullanıcı kendi deneyimlerinden bahsederek, kreatin kullanmak isteyen bireylerin konu ile alakalı olarak bir ön bilgiye sahip olmalarını amaçlar. Burada önemli olan kısım, kreatin önerisi konu başlığı altında yazılan yazıları dikkate almanın yanı sıra, sizin üründen beklentiniz ve kullanım sonrasında fizyolojik olarak kreatine vereceğiniz tepkidir. Aynı antrenmanı yapan bireylerin vücutlarının farklı tepkiler verdiği gibi, aynı ürünü kullanan bireylerin, kullanılan üründen alacağı verim de farklı olur.

Antrenman öncesinde ya da sonrasında alınan supplement kişiye özel bir sonuç vereceğinden, süreci belirli kalıplara ya da standart sonuçlara bağlamak zordur. Doğru ve etkili sonuç elde edebilmek için, yalnızca kreatinin önemi üzerinde değil, kreatin protein dengesinin üzerinde durmak gerekir. Kreatinle beraber protein alımı sayesinde, özellikle antrenman sonrasında vücudun anabolik evre için gereken ihtiyaçları karşılanmış olur. Antrenman süresinde ortaya çıkan enerji ihtiyacını gidermek ve antrenman sonrasında oluşabilecek muhtemel kas yıkımlarını ortadan kaldırmak adına, hem kreatin hem de protein tüketimi gerekir.