"

Kuş Yuvalıkları

" araması için 272 sonuç listeleniyor
HİDAYFolluklu Yuvalık 1 Adet
(146)
30,00 TL
24,50 TL
Sepete Git
SevdePetHasır Kuş Yuvası
(10)
24,00 TL
16,50 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Kuş Yuvalıkları

Kuşlar, evin içinde beslenmeye müsait olan, sesleriyle etrafa neşe saçan hayvanlar olup, kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlara nazaran daha sınırlı bir bakım gerektiriyor. Kuşlara özel olarak ilgi duyan; özel türlerin üretilmesi ve ötümü konusuna bolca vakit ayıran insanlar olduğu gibi yaydığı pozitif enerji sebebiyle evlerinde besleyenler de bulunuyor. Kuş besleyenlerin ve kuşların yumurtlamasına müsaade edenlerin aldığı öncelikli kuş bakım ürünü, kuş yuvalıkları oluyor. Kuşları kendi doğal ortamlarında hissettirmeyi amaçlayan; onların güvende hissederek yumurtlamalarına ortam sağlayan ve farklı kuş türlerine göre çeşitli tasarımlarla sunulan kuş yuvalıkları, yuva kılından, hasırdan yapılan modellere sahip olduğu gibi delikli küçük ahşap kutular şeklindeki kuş yuvalıkları da bulunabiliyor.

Ahşap Kutu Tasarımlı Muhabbet Kuş Yuvalıkları

Evlerde en çok beslenen kuş türleri arasında muhabbet kuşları yer alıyor. Ana vatanı Avustralya olan, papağanlarla aynı familya içinde yer alan, desenleri ve boylarıyla beslenmek için en çok tercih edilen muhabbet kuşları, taklit ederek konuşabilme özellikleriyle de çok sevilip tercih ediliyor. Muhabbet kuşları, yuvalarını doğal ortamlarda ağaçların kovuklarına ya da zeminde bulunan kütüklerin içlerine yapmalarıyla biliniyor. 1850’li yıllarda evcilleştirilmeye başlanan bu kuşların kuş yuvalıkları ise genellikle doğal malzemeden üretiliyor. Ön kısmında bir deliği bulunan; deliğinin altında tüneği, yuvanın iç tarafında eğimli folluk yüzeyi ve arka tarafta ise yumurtaları kontrol etmenizi sağlayan penceresi yer alan muhabbet kuşu kuş yuvalıkları, kuş kafesi içine kolayca monte edilebiliyor. Montaj işlemi, yuvanın ön yüzündeki çiviler aracılığıyla yapılıyor. Kuş yuvalıkları, farklı renklerde satışa sunulduğu gibi üzeri işlemeli olan kuş yuvalıkları da meraklıları tarafından tercih ediliyor. Muhabbet kuşlarının kuş yuvalıkları içindeki kuluçka süresi ise yaklaşık 20 gün sürüyor. Kuluçka süresi sonunda ortalama 4 ya da 5 yavru çıkıyor.

Sesiyle Dillere Destan Bülbüllere Hasır Kuş Yuvalıkları

Kuş yuvalıkları, beslenen kuşun cinsine göre çeşitlere ayrılıyor. Kuşları kendi doğal ortamlarında hissettirmeyi ve içgüdüsel olarak onları üremeye yönlendirmeyi amaçlayan kuş yuvalıkları, bülbüller için de alınıyor. Küçük, zarif yapılarıyla oldukça hareketli olan ve çok hızlı üreme özelliğine sahip olan bülbüller, dillere destan olmuş hoş ötüşleriyle biliniyor. Ana vatanı Avustralya olan bülbüller, tam anlamıyla yuva yapma ustası olarak biliniyor. Bülbüller, kendi ortamlarında yuva yapma malzemesi olarak yumuşak otları, ince ot saplarını, tüyleri, kurumuş çimenleri, Hindistan cevizi liflerini kullanıyor. Bu kuşların kuş yuvalıkları ise hasır malzemeden imal ediliyor ve sepet şeklinde oluyor. Farklı genişlik, yükseklik ve çap uzunluklarına sahip olan sepet kuş yuvalıkları, delikli bir yuva ağızlığına sahip oluyor. Kuşlar, kuş yuvalıklarına bu deliklerden giriyor. Kuş yuvalıkları dışında kuşlara yuvalarını kendileri yapmaları için yuva kılları da teslim edilebiliyor. Yüzde yüz doğal malzemeden üretilen yuva kılı ürünler, kafese asılarak kullanılıyor ve kuş yuvalıkları yerine kuşu, yuvasını kendisinin yapmasına teşvik ediyor.

Plastik ya da Doğal Malzemeden Yapılan Kanarya Kuş Yuvalıkları

Evlerde kafeslerde beslenen bir diğer kuş türü de kanaryalar oluyor. 15. yüzyılda İspanyol denizciler tarafından Kanarya Adaları'nda keşfedilen ve ismini bu adadan alan kanaryalar, tüm dünyada çıkardıkları güzel sesleriyle biliniyor. Genellikle ağaçlarla kaplı göl ve dere çevrelerinde yaşayan kanaryalar, bu bölgelerde buldukları malzemelerden yuvalarını yapıyor. Kanaryalar için üretilen kuş yuvalıkları ise çoğunlukla hasır, tahta, pişmiş toprak ya da plastikten yapılıyor. Telli ve plastikten üretilen kuş yuvalıkları, kolay temizlenir özelliğe sahip olmalarıyla dikkat çekiyor. Kuş yuvalıkları içine ince kuru ot, keçe içlik ya da at kılı, keten gibi ipler konuluyor. Böylece kanaryalar bu kuş yuvalıkları ile kendilerini doğal ortamlarında hissediyor. Kanarya kuş yuvalıkları, kafesin içine, kuşun tüneği göremeyeceği bir konuma takılıyor. Bu şekilde kuş, tüneği görmüyor ve kuş yuvalıkları içinde yumurta üzerinde otururken kalkıp tüneğe gelmesi engellenmiş oluyor. Kanaryaların kafeste yalnız bırakılmaları tavsiye edilmiyor. Çoğaltılma durumunda bir erkek bir dişi kanarya kafese sokuluyor. Çoğaltılmak istenmiyorsa aynı cinsten iki kanaryanın kafese konması gerekiyor.

Kafes kuşları için cinslerine göre birbirinden farklı malzemelerle üretilen kuş yuvalıkları yanında evcil minik hayvanlarınız için daha pek çok aksesuar çeşidine Trendyol’un kuş ürünleri kategorisinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.