"

Lokum

" araması için 2847 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Lokum

Arapça bir kelime olan “rahatü’l hulkum”dan adını alan lokum; boğazdan rahatlıkla geçen, rahat yenebilen anlamına geliyor. Bir yiyecek isminden ziyade, rahat yenebilen yiyecekleri betimlemek için kullanılan bu kelime, Türkçede nişastalı bir tatlı türünü isimlendirmek için kullanılıyor. Arapça ve Farsça dillerinde lokma olarak kullanılan "ağza tek seferde atılan" anlamındaki kelimeden de türediği varsayılan lokum, tek lokmalık porsiyonlarla satışa sunuluyor. Geleneksel Anadolu lezzetlerinden biri olan nişastalı tatlılar, Pers İmparatorluğu'ndan bu yana farklı çeşitleri ile bu topraklarda pişiriliyor. Günümüzde tüketilen tarifin ise 17. yüzyıldan bu yana "Turkish delight", yani Türk lokumu olarak yurt dışında lanse edildiği biliniyor. Osmanlı'da seri üretimine geçilen tatlı, bugünkü halini Türk üreticilerin elinden alıyor. Tatlının geleneksel Türk mutfağının bir ürünü olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Lokum Nasıl Yapılır?

Atıştırmalık olarak tüketilen lokum; nişasta, bal, pekmez, şeker ve su kullanılarak hazırlanıyor. Bal, pekmez veya şeker birbirinin yerine tarifte yer alıyor. Tatlılar kazanlarla pişirilerek kıvama geliyor. Geleneksel tarifte lokumlar misk ezmesi ve biraz gül suyu ile tatlandırılıyor Karıştırıldıktan sonra ateşten alınarak soğutuluyor. Mermere dökülen jel kıvamındaki tatlı, soğuduktan sonra şeritler halinde kesiliyor. Ardından küp küp bölünerek pudra şekeri ile harmanlanıyor. Bu sayede yapışkan parçaların birbirine yapışmaması sağlanıyor. İkramlık bu ürünü yapmak bir hayli zahmetli. Nişastalı kaplarda ortalama 20 saat bekletilerek hazırlanan yiyecekler, son aşamada mermerde kesilirken de ustasını bir hayli zorluyor. Evde bu tatlıyı yapmak pek mümkün olmazken genellikle endüstriyel mutfaklar ve özel şekerlemecilerde lokum üretimi gerçekleştiriliyor.

Lokum Çeşitleri

Lokum, geleneksel tarife yapılan eklemelerle günümüzde bolca farklı seçenekle sunuluyor. Lokum çeşitleri denince akla onlarca seçenek geliyor. Neredeyse her şekerlemeci kendi spesiyali ile tatlı çeşitlerine yeni alternatifler kazandırıyor. Kimi, tarife, krem tartar (bir çeşit asidik tuz) eklerken kimileri ise farklı aromalarla kendi lokumlarını müşterilerine sunuyor. Ürünün içinde kuru yemişler ve meyveler sıklıkla yer alıyor. Tarif sade haliyle hazırlandıktan sonra soğurken içine yemişler ekleniyor ve pudra şekeri yerine farklı yiyeceklerle dış yüzey kaplanabiliyor. Örneğin; Hindistan cevizi en sık kullanılan kaplama malzemelerinden biri. Bugün bir şekerlemeciye giderseniz vitrinde fındıklı, fıstıklı ve cevizli lokum görebilirsiniz. Yemişlerin yanı sıra meyveler ve sebzeler de ürünlere tat katabiliyor. Narlı lokum ve havuçlu lokum ürünleri, hem yerli hem de yabancı tüketicilerin gözdesi oluyor. Badem, limon, nane, krokan, safran, gül yaprağı gibi mutfakta alışkın olunan malzemeler de ürünün içinde yer alabiliyor. Kimi zaman ise lokumların üstü çikolata ile kaplanarak modern tatlılar tasarlanıyor. Kuş lokumu denilen küçük tatlılar da standart porsiyonlardan ayrılıyor. Özellikle çocukların sevgilisi olan kuş lokumları, daha çok meyve aromalarıyla tatlandırılıyor.

Lokum Nasıl Yenir?

Lokum, geleneksel mutfağımızda atıştırmalık olarak tüketiliyor. Türk kahvesinin yanında ikram etmek adet sayılırken kahvenin şekersiz olması ve şeker tadının lokumdan alınması tavsiye ediliyor. Atıştırmalık tatlılar, misafirliğe giderken ve hasta ziyaretlerinde hediye olarak ağız tatlanması dileği ile alınabiliyor. Özel günlerde, örneğin kız istemeye giderken de özel paketlenen çikolatalı lokumlar tercih edilebiliyor. Tek olarak yenebilen lokumlar bazı yörelerde bisküvilerle beraber de tüketilebiliyor.

Lokumun Faydaları

Lokumun birçok faydası olduğu ileri sürülüyor. Yumuşak kıvamıyla bademcik iltihaplanmasına iyi gelen lokum, içerisindeki karbonhidrat ile böbrek sorunlarının iyileşmesine de yardımcı oluyor. Yiyecek, tatlı olması ile vücuda ihtiyacı olan enerjiyi hızla veriyor. Kan şekerinin yükselmesine yardımcı olan tatlı; pratikliği, kolay tüketilebilmesi ile pek çok kişinin ikramlarında kendine yer buluyor.

Lokumun Besin Değerleri

Lokumların besin değerleri içeriğine göre değişiklik gösteriyor. İçine koyulan yemişler, meyve ve sebzeler kalori değerini ciddi oranda değiştiriyor. Ortalama 100 gramda 9.28 gr karbonhidrat, 0.12 gr protein, 0.19 gr yağ, 19 mg potasyum, 5 mg kalsiyum, 0.1 mg demir bulundurduğu söylenebilir. Lokumun içinde şeker, pekmez veya bal kullanmak da kalori değerinde önemli değişikliklere neden oluyor.

Her bütçeye uygun lokum fiyatları ve farklı atıştırmalık tatlı çeşitleri için siz de Trendyol'u tercih edebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü hemen sepete atarak alışverişe başlayabilir, kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.