"

Mangal

" araması için 78 sonuç listeleniyor

Mangal

Güzel havalarda kalabalık partilerin vazgeçilmezi olan mangal, eğlenceli arkadaş ve aile buluşmalarına ayrı bir tat katar. Yemek pişirme amacıyla tercih edilir. Türk kültüründe ve pikniklerde ayrı bir öneme sahiptir. Lezzetli yemekler pişirebilmek için Trendyol'daki mangal ve barbekü kategorisi içerisinden ihtiyacınıza uyan mangal modellerini inceleyebilirsiniz. 

Mangal Çeşitleri

Hafta sonlarında yapılan mangal ve barbekü partileri, kişilerin en sevdiği organizasyonlar arasında yer alır. Yapacağınız organizasyon için ihtiyacınıza uygun olan modeli, mangal çeşitleri arasından tercih edebilirsiniz. Yakıt tipine göre elektrikli, kömürlü ve gazlı mangal olmak üzere üç çeşit mangal türü vardır. Mangal modelleri, tasarımlarına göre kendi aralarında farklılık gösterir. Modellerin; yuvarlak, köşeli, yüksek ayaklı, tekerlekli ya da katlanabilir çeşitleri de vardır. Son zamanlarda oldukça popüler olan gazla çalışan modeller, modern tasarımları ve geniş pişirme alanlarıyla dikkatleri üzerine çeker. Modellerin pratik yan masaları sayesinde bahçenizde rahatlıkla mangal yapabilirsiniz. Çevreye rahatsızlık vermek istemeyenler ve dumandan rahatsızlık duyanlar için üretilen dumansız mangal da seçenekler arasındadır. Tüplü mangal ise açık havada ve balkonlarda tercih edilebilir. Damak zevkine uygun bir şekilde et pişirme özelliği sunar. Balkonda ya da elektriğin olduğu her yerde elektrikli mangal kullanılabilir. Ekonomik olması bakımından mangal çeşitlerinin yanı sıra mangal seti kullanmayı da tercih edebilirsiniz.  

Mangal Nasıl Yakılır?

Mangal yakma konusunda herhangi bir bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz, mangalın yanmasını saatlerce bekleyebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına, mangalın nasıl yakılacağına dair ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Mangalı yakmaya başlamadan önce kuru çıra toplamanız gerekir. Kağıt ve kuru çıralar, mangal ateşinin kolay tutuşmasını sağlar. Kağıtları ızgaranın dibine yerleştirebilirsiniz. Üstüne de kuru çıraları koyabilirsiniz. Tutuştuklarında kömürü ekleyerek yelpaze yardımıyla yelleyebilirsiniz. Kömür grileşmeye başladığında etleri ya da sebzeleri pişirmeye başlayabilirsiniz. Kullanacağınız mangalın türüne göre mangalı yakma şekliniz değişiklik gösterebilir. 

Mangal Nasıl Temizlenir?

Ailece yaptığınız mangal keyfi sonrasında kullandığınız mangalı temizlemeniz gerekir. Izgara teli tamamen soğumadan, üzerinde bulunan yağları kağıt havlu ile temizleyebilirsiniz. İnatçı lekeler bakteri oluşumuna sebep olabileceğinden mangalın iyi bir şekilde temizlenmesi oldukça önemlidir. Pişirme sırasında etrafa sıçrayan yağlar ve zorlu kirler mangaldan iyice arındırılmalıdır. Yetersiz yapılan temizlik sonucunda mangalınızın kullanım ömrü kısalır. Yapacağınız et mangal sonrasında mangalın bakım ve temizliğini ihmal etmemeniz gerekir. Mangalın ayak kısımları da özenle temizlenmelidir. Mangal modellerini kirlerden arındırmak için doğal sirke ve kaya tuzu kullanabilirsiniz. Deterjan ve yağ sökücü gibi kimyasal madde içeren ürünler kullanıyorsanız, mangalı iyice durulamaya dikkat etmelisiniz. Temizlik sonrasında mangalı kurumaya bırakabilirsiniz. Çünkü su ve nem mangalın paslanmasına sebep olabilir. Mangalı her kullanımdan sonra özenle temizlemeniz hem hijyen hem de rahat kullanım olanağı sağlar. 

Mangal Fiyatları

Özellikleri ve markaları doğrultusunda değişen mangal fiyatları her türlü bütçeye hitap eder. Kolay kullanıma sahip olan katlanır mangal, kullanışlı olması bakımından tercih edilir. Fiyat olarak ekonomik seçenekleri de vardır. Kömürün iç hazneye eklendiği dumansız mangalları düğmesini çevirerek pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Pratik kullanım özelliğinin yanı sıra dumansız mangal yapma olanağı da sunan modeller, fiyat olarak diğer modellerden pahalı olabilir. Çevreci özelliği ve rahat kullanımıyla duman çıkarmayan mangallar ev için de idealdir. Seçim yapmadan önce mangalı nerelerde kullanacağınıza karar vermeniz oldukça önemlidir. Doğru yapacağınız seçimle ekonomik olarak da tasarruf yapabilirsiniz. Kullanacağınız yere uyumlu olan kaliteli bir model tercih ederek mangalı uzun süre boyunca kullanabilirsiniz. Piknik için kolay taşınabilen modeller idealdir. Birbirinden güzel ve kullanışlı mangal modellerini Trendyol üzerinden online alışveriş yaparak satın alabilirsiniz. 

Yukarı Çık