"

Minecraft

" araması için 155 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Minecraft

Minecraft

Minecraft ilgi çekici, eğitici, yaratıcı ve pek çok  ödülü bulunan bir strateji oyunudur. Bir Lego seti gibi yapılanan oyun, üç boyutlu ortamda blokların yerleştirilmesi ve blokların kırılması yoluyla oynanır. Minecraft’ı başarılı kılan en önemli özelliği oldukça esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Oyunun katı ve keskin hedefleri bulunmaz, oyunda sadece oyuncu istediğinde gerçekleştirebileceği başarılar yer alır ve yalnızca öldüğünde gerçekten kaybetmiş sayılır. Bir şeyler yaratmayı ve icat etmeyi seven herkese hitap eden Minecraft, keşfetmenin ve yaratma sürecinin esas odak olduğu bir strateji oyunu sunar. Aynı zamanda çok oyunculu oyunlar ve çevrim içi sunucular aracılığıyla başkalarıyla da oynamaktan hoşlananlar için oyuna ekstra bir boyut ekler. 

Bugüne kadar üretilmiş tüm oyunlar arasında en popüler oyunlardan biri olarak yer alan Minecraft giderek popülerleştiğinde Microsoft, 2,5 milyar dolara oyunu yaratıcısı ve distribütörü olan Mojang'dan satın alır. Microsoft CEO'su Satya Nadella, grafik açıdan pek de etkileyici görünmeyen bu oyunu neden satın aldıklarını açıklarken, Minecraft’ın bir açık dünya oyunu olma özelliği sayesinde ebeveynlerin çocukları tarafından oynamasını istediği bir oyun olduğunu belirtir.

Yapım araçlarını ve yaşam alanlarını oluşturmak için gereken yapı taşları da dahil olmak üzere oyuncular yaşamak için ihtiyaç duydukları tüm materyalleri üretebilecekleri Minecraft maden alanı kurmalıdırlar. Oyuncular her şeyi inşa edebilir; bir ev, bir çiftlik, bir şehir, bir mağazasının içi, bir futbol stadyumu, Disney World'ün bir kopyası, Doğal Tarih Müzesi. Minecraft harita ya da bir Minecraft çit gibi belirli detaylar de üretme imkânı bulunur, dolayısıyla fırsatlar sonsuzdur.

Minecraft'ı sevenlerin sahip olmak isteyecekleri Minecraft figürleri, dünyanın en sevilen bilgisayar ve mobil oyunu Minecraft’ın koleksiyoncularına sürprizler sunar. Etkileyici Minecraft minik figürleri ya da Minecraft eşyaları içeren Minecraft oyuncakları koleksiyon paketleri Trendyol avantajlarıyla hemen evinize ulaşabilir.

Minecraft Oyununa Genel Bir Bakış

Minecraft’ı anlatan kelimeler, sonsuz ve olasılıklar kelimeleridir. Oyuncular, yeni bir oyuna her başladıklarında, dünya yüzeyinden 8 kat daha büyük bir alanda, rastgele oluşturulmuş bir dünyaya giderler. Burada keşfedilecek oldukça fazla yer vardır. Oyuncular oyuna hiçbir şeyleri olmadan başlar. Alet yok, barınak yok, yön duygusu bile yoktur. Sürprizlerle dolu Minecraft dünyalarında yapılacaklar ve oyunun hangi yönde devam edeceği tamamen oyuncuya bağlıdır. Nehirler ve göller, dağlar ve vadiler, şelaleler ve lav akıntıları, ormanlar ve çöller gib keşfedilecek her yerde oldukça fazla imkân ve şart yer alır. Bazıları yer altında bulunan doğal mağaralar keşfedilmeyi, oyuncunun tesadüfen kazarak onları bulmasını bekler. Minecraft mağaralarında bulunan ölümcül tehditler, ortaya çıkan korku tepkisini iyi yönetip yönetemediğini oyuncuya gösterebilir. İnsanlar kaleler, büyük kasabalar, şehirler veya metro gibi yeraltı Minecraft sistemleri oluşturabilirler. Minecraft yaratıcılığın sadece hayal gücüyle sınırlı kaldığı bir oyundur.

Minecraft'ta oyuncu öldüğünde sonsuz olarak yeniden doğabilir. Ancak bu durum, oyunu daha kolay hale getirmez. Oyuncu, ilk başladığı noktadan yeniden doğar. Saatlerce kazılarak harcanan değerli kaynaklar ve diğer her şey, oyuncunun öldüğü yerde bırakılır. Toplanmadıkları takdirde ise sonsuza kadar kaybolur. Minecraft’ta ölme korkusu genellikle gerçektir çünkü meydana geldiğinde oyuncu kaybedeceği oldukça fazla varlığı sahip olabilir.

Minecraft oyunu hakkında bilinmesi gereken temel özelliklerden birisi de oyuncuların üç boyutlu dünyalarda çeşitli bloklar oluşturup parçalayarak ilerlemesidir. Oyunun Survival (hayatta kalmak) ve Creative (Yaratıcı) olmak üzere iki ana modu bulunur. Minecraft Survival modunda oyuncular kendi yapı malzemelerini ve yiyeceklerini bulmalıdır. Ayrıca blok gibi görünen yerel insanlar veya hareketli yaratıklar ile etkileşime de girebilirler. Bu hareketli Minecraft karakterleri arasında yer alan Creepers ve zombi türündeki yaratıklar, tehlikeli olanlardan bazılarıdır. Minecraft Creative modunda ise, oyunculara yeterli malzeme verilir ve hayatta kalmaları için yemek yemeleri gerekmez. Ayrıca her türlü bloğu doğrudan kırabilme özelliğine sahip olurlar. 

Temel amacı inşa etmek, keşfetmek ve hayatta kalmak olan Minecraft oyunu, oyuncular arasında puan ve seviye farkı oluşturmaz. Oyuncu bireysel olarak oynayabileceği gibi başkalarıyla çevrim içi de oynayabilme imkânına sahiptir. Akıllı telefon ve tablet sürümleri, WiFi ağları üzerinden çok oyunculu seçenekler bulunur. Oyuncular, bazıları mücadele etmeyi ve savaşmayı gerektiren binlerce Minecraft çevrim içi oyun sunucularına bağlanabilir. Bilgisayar sürümü, Xbox sürümü ve Tablet sürümü olan Minecraft’ın, PC'ler, Mac'ler ve Xbox 360 için versiyonlarının olmasının yanı sıra iPhone, iPad, Kindle Fire ve Android akıllı telefonlar için de üretilen bir sürümü bulunur.

Eğlenmek, yeni dünyalarda neler yapabileceğini keşfetmek ve hayal gücünü teşvik etmek amacıyla hazırlanıp geliştirilen Minecraft’ın kum havuzu oyununa benzeyen yapısı, oyuncunun yapmak istediği her şeyi yapabilmesini sağlayarak oyunu şekillendirmeye izin verir. Oyuncu harika binalar, mükemmel makineler inşa edebilir. Hayatta kalmayı başarmış olanlar farklı malzemeler bulup yeni aletler veya silahlar yapabilir. Akşam karanlığı çökmeden önce kendine bir üs oluşturup onu aydınlık tutabilir. Canavarlarla savaşır veya onlardan kaçar. Minecraft Monster School derslerine katılarak haylazlıklar yapabilir. Bir yatak yaparak isterse gece boyunca uyuyup dinlenebilir. Minecraft oynarken amacın, oyuncunun istediğini yapması olması fikri oldukça benzersiz bir fikirdir, çünkü takip edilecek bir hikaye veya arayış yoktur, aslında herhangi bir tür hedef bile yoktur. 

Yeni malzemeler bulabilir veya suyun donması veya kar yağışı gibi özel koşulları tecrübe edebilir. Korsan tehlikesi ve hazinelerinin bulunduğu alanları keşfedebilir. Yer altında bulunan fırınlar ve meşaleler için kömür bulabilir, aletleri, kalkanı ve hazineleri için demir arayabilir ve daha özel  alet ve silahları için altın, elmas bulunan mağaraları keşfedebilir, lav suyu bulabilir. Sürdürülebilir gıda veya deri, yün gibi malzemelerin temini için hayvancılık ve tarım yapabilir, bazı özel bitkileri toplayabilir. Herhangi bir yapı inşa edebilir ve onlar için malzeme arayıp bulabilir. Aletlerini veya kalkanını ateş, buz ve sonsuzluk gibi yeni güçlerle büyülemek için büyü masaları ve kitaplıklar oluşturabilir. Okyanusları keşfedebilir, gömülü hazineye giden batık gemilerde Minecraft harita ararken çıkacağı kara parçasındaki yerlilere ve düşme tehlikesine dikkat etmesi gerekebilir. Köylü çeteleri ile köyleri bulup para birimi zümrüt veya büyü kitapları için ticaret yapabilir ya da nadir bulunan zombi köylülerini tuzağa düşürerek bunun yerine kendi köyünü kurabilir. Karmaşık kapı veya sistemler veya makineler oluşturmak için redstone aracını kullanabilir. Diğer oyuncularla savaşabilir, mini oyunlar oynayabilir ve birlikte yeni yapılar kurabilirler. 

Minecraft Oynamanın Faydaları

Çocukların Minecraft oynayarak öğrenebilecekleri birçok beceri ve eğitsel kazanım bulunur. Problem çözme becerilerini geliştirebilir. Bilgisayar okuryazarlığını geliştirdiği için çocuklar, temel programlama, yazılım becerilerini öğrenebilir ve geliştirebilir. Oyuncular hayal edebilecekleri her şeyi yapıp oluşturabildiği için oyun, yaratıcılığı teşvik eder ve tasarım becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Ekip çalışması yeteneklerini geliştirir ve işbirliğini teşvik eder. Matematiksel, mekansal ve analitik becerileri geliştirme yönünden eğitime destek olur. Minecraft’ın Lego benzeri bir yapı oyunu olması nedeniyle popüler bir araç haline gelerek bazı okullarda eğitime dahil edilmesi bu yararlarını kanıtlar niteliktedir.  

Minecraft’ın oldukça geniş yelpazede yer alan yetenek alanlarına sahip olması, tüm oyuna hakim veya oyunun ustası sayılacak bir kişinin ortaya çıkmasını neredeyse imkânsız hale getirir. Bazı oyuncular canavarlarla savaşma görevinde başarı gösterirken, bazı oyuncular diğer oyuncularla savaşmayı tercih edebilir. Bazıları hoş bir estetik yapı oluşturmayı tercih ederken, diğer oyuncular fonksiyonel makineler üretebilir. Bazıları oyunun altında yatan mekaniğe hakim olarak bu bilgiyi farklı mekanizmalar oluşturmak üzere kullanabilir. Tüm bu seçenek zenginliği Minecraft’ı çok yönlü ve eşitlikçi bir oyun haline getirir. Minecraft oynayarak büyüyen bir kuşaktan yetişen oyun tasarımcıları da gelecekte oldukça ilginç oyunlar yaratabilir. 

Oyun, arkadaşlarıyla oynamayı ve yeni kreasyonlar oluşturmaya yardımcı olan genç oyuncular arasında popüler bir işlev olan çok oyunculu moda da izin verir. Çoğu çocuk için oyunun en çok şikayet edilen özelliği sunduğu özgürlük alanının genişliğidir. İşbirliğini teşvik eden Minecraft, bir diğerinin dünyasına katılma imkânı ve onunla birlikte çalışma fırsatı sunar. Böylece farklı oyuncuların farklı becerilerinin dayanışmaya girerek birbirinden faydalanma olanağı doğar. Böylece oyuncular, büyük yapılardaki karmaşık detayları, farklı işlevlere sahip mekanizmaları ve faydalı sistemler yaratabilme; renk, iç dekorasyon, desen gibi tasarımsal özellikleri geliştirebilme; binaların tema ve stilleri gibi farklı özellikleri kullanabilme ve görevleri yerine getirebilme yetenekleri konusunda birbirlerinden yardım alabilir. Minecraft yapılarının bir diğer özelliği ise, başkalarına ait dünyaların oyuncunun kendi dünyasına yükleyebilmesi avantajıdır.

Tüm bu özellikleri birleştiğinde Minecraft oynamanın faydaları şöyle sıralanabilir: Akademik becerileri geliştirmeye yardımcı olur; yaratıcılığı teşvik eder; hedef belirlemeye yardımcı olur; matematiği eğlenceli hale getirir; ekip çalışmasını öğretir. Ebeveynlerle de oynanabilmesi, güveni artırıcı özelliği, yapılan keşiflerin ilham verici olması, zihinsel düzeyde problem çözme becerilerini geliştirmesi, yaşa uygun içerik sunuyor olması, geometri becerilerini artırması ve kaynak yönetimini öğretmesi gibi eğitsel yararları bakımından ebeveynler de çocuklarının Minecraft oynamasını destekler. Minecraft'ın yaratıcı ve gerçekçi sonuçlar doğuran dünyasına gerek sanal gerekse figür ve aksesuarlarıya girmelerini genellikle teşvik ederler. Minecraft dünyaları her zaman macerayı yeni figürler ve aksesuarlar sunarak sürdürür. Altın Zırhlı Alex, Magma Küp, Shuker, Alevli İskelet ve okları ile Steve olmak üzere bir araya gelen figür paketleri sayesinde Minecraft köy veya Minecraft şehir hayatının detayları ile evinizde yeni bir macera ve eğlence alanı oluşturur. 

Ebeveynler için Minecraft El Kitabı

Üç boyutlu bir bilgisayar oyunu olan Minecraft bazı kaynaklarda çevrim içi Lego olarak tarif edilir. Minecraft Lego seti gibi yapılanan yapı taşlarına sahiptir, farklı ortamlarda ve arazilerde çeşitli yapılar oluşturmaya izin verir. Sanal bir dünyada geçen oyun, kaynak toplama, ürün hazırlama, inşa etme ve savaşmayı içerir. Dünyanın en popüler oyunlarından biri haline gelen Minecraft, çocukların yaratıcılık ve birlikte çalışma hakkında bilgi edinmeleri için mükemmel bir imkân sunabilir. Minecraft’ın çocuklar arasında yüksek derecede popüler olmasının nedenleri arasında sonsuz sayıda olasılık ve imkân sunması sayılabilir. Özellikle 6 ile 13 yaş arası çocuklar arasında oldukça sevilen oyunda oyuncular Minecraft şehir alanlarından lunapark hız trenine ve aklınıza gelecek neredeyse her şeyi yaratabilirler. Oyundaki olasılıkları sınırlayan hiçbir kural yoktur.

Ebeveynlerin endişe edebileceği bir dizi potansiyel risk bulunsa da bunların çoğu kolayca yönetilebilir cinstendir. Minecraft'ın hem çoklu hem de tek oyunculu oynama seçeneği bulunur. Birçok çocuk hem arkadaşlarıyla oynamak hem de dünyanın her yerinden oyuncularla oynamak için çok oyunculu modu kullanmayı sever. Çoğu çevrim içi oyun ve uygulamada olduğu gibi uygunsuz içerik ile karşılaşma riskini ortadan kaldırmak üzere oyun ayarlarından faydalanılabilir. Oyun ayarları, yalnızca tek oyunculu oyunlar veya çok oyunculu moddaki sohbet seçeneğini kapatma gibi seçenekler sunar. 

Minecraft silah araçları, Minecraft kılıç aracı veya Minecraft savaş unsurları gibi şiddet çağrıştıran öğeler oldukça az şiddet ve şiddet ifade eden grafik gösterir, örneğin oyunda kan görünmez. Oyuncular, çok oyunculu modda hayvanları veya birbirlerine şiddet uygulayıp öldürebilirler, ancak bu durum, oyunun ana odak noktası değildir ve çizgi film benzeri grafikleri sayesinde gerçeklikten uzaklaşır. Minecraft kostüm seçenekleri veya Minecraft karakterleri şiddet unsurlarını öne çıkarmaktan daha çok oyuncunun kendine ait bir dünya yaratma becerisini ifade eder.

Eğer çocuğunuz oyunla ilgili yardım, ipuçları için Minecraft eğitimlerini izlemek isterse Minecraft için önerilen çocuk dostu YouTube kanallarını kullanmalarını teşvik etmenizde yarar vardır. Çocuğunuzun ekran saati sona erdiğinde veya ekran süresini ayarlamak üzere Trendyol aracılığıyla Minecraft evi veya Minecraft parkur seti edinebilir, çocuğunuzun gerçek hayatta ve gerçek oyuncaklarla Minecraft oyununa devam etmesini sağlayabilirsiniz.  

Bilgisayarlarda, telefonlarda, tabletlerde ve konsollarda oynanabilir özellik taşıyan Minecraft, oynanan oyunun sürümüne bağlı olarak 7+, 13+ yaş için uygun olarak derecelendirilir. Minecraft oyununu oynamak için henüz küçük yaşta olan çocuklara alternatif eğlence sunan Minecraft classic oyuncakları çocuğunuzu yaratıcılığa teşvik ederek hayal gücünü geliştirmeye yardım eder. 

Minecraft Dünyası ve Aksesuarları

Çocuklar, gerçek fiziksel dünyanın sınırları olmadan oynamak, yaratmak, zombilerle savaşmak veya hayal edebilecekleri her şeyi inşa etmek için birbirlerini dünyalarına katılabilirler. Oyuncular eleştirel düşünme ve yaratıcı problem çözme becerilerini tüm modlarda kullanırlar, bu nedenle Microsoft CEO’su Nadella'nın belirttiği gibi, ebeveynler çocuklarının pek çok oyun arasında bu oyunu oynamasını özellikle isteyebilir. Minecraft, teknolojinin yaratıcı bir şekilde kullanılmasını teşvik ederek çocukların gelecekte kesinlikle ihtiyaç duyacakları bir becerinin altyapısını oluşturur.

iOS, Android, PlayStation, Xbox ve PC gibi birçok platformda kullanılabilen oyunun Survival modunda zombilerle yüzleşen oyuncuların, barınak inşa etmek, yiyecek almak ve yırtıcılarla savaşmak için gereken kaynakları edinmesi gerekir. Yaratıcı modda, oyuncular gerçekten evler, kasabalar, şehirler ve belki tüm dünyayı inşa etmek için ya da Minecraft kalkan yapımı gibi belirli eşyaları üretmek için sınırsız kaynaklarını kullanır.

Minecraft Titan Launcher ile korsanları fırlatabilir, orijinal ve çok amaçlı Minecraft pelerin aksesuarı, oyuncunun karakterini daha iyi ortaya çıkarmasına yardım edebilir. Oyundaki sorun, neredeyse sonsuz olmasıdır. Sonsuz olasılıklar, sonsuz seviyeler ve sonsuz yaratım, sonsuz ekran süresine yol açar. Nihayetinde ebeveynler çocuklarını eğlenceden uzaklaştırırken zor zamanlar yaşayabilir. Çocukların oyun içinde çılgınca oynamasına izin verirken, maceraların sadece ebeveynin belirlediği zaman sınırlarına uyması gerekir. Minecraft modern ev ya da Minecraft castle gibi yaşam alanlarını tanımlayan oyuncaklar sanal alemden gerçek dünyaya geçmek için çocuklara yardımcı olabilir. Favori eğlencesi trafik oyunları olan küçük çocukların severek oynadığı Minecraft araba modelleri sunduğu alternatiflerle çocukların sevgisini kazanır. Oyun ya da uyku arkadaşı olarak küçük çocuklara eşlik eden Minecraft peluş oyuncak modelleri çocukların yanlarından ayırmak istemedikleri oyuncaklardan birisi haline gelebilir.

Minecraft atmosferini günlük hayata taşımaya yardımcı aksesuarlardan Minecraft anahtarlık figürleri, video oyunu tutkuyla seven çocuklara verilebilecek popüler hediyelerden biridir. Minecraft okul çantası seçenekleri de uzun süre severek kullanılacak fonksiyonel ürünler arasında bulunur. Minecreaft çanta modelleri çocukların günlük hayatlarını oyun karakterleriyle renklendiren kullanışlı ürünler arasında yer alır. Minecraft tişört giyen çocuklar, pamuklu kumaşın hafifliği ve konforunu yaşamanın yanı sıra, sevdikleri kahramanın dünyasını gittikleri her yere taşımanın keyfini de sürerler. Henüz sanal dünyada Minecraft oynayamayan küçüklerin severek kabul edecekleri hediyeler arasında bulunan Minecraft oyuncak seti çeşitlerini Trendyol’da kampanya avantajlarıyla bulabilirsiniz.

Kasım 2011'de resmi olarak piyasaya sürülen, tüm platformlarda satılan 180 milyondan fazla kopyası ve aylık 112 milyondan fazla aktif oyuncusu ile tüm zamanların en çok satan video oyunu olan Minecraft, figür oyuncakları, yapı ve peluş oyuncakları ve parti maskeleri ve süsleri ile de sevenlerinin dünyasını şekillendirmeyi başarır. Trendyol, Minecraft doğum günü parti seti, Minecraft karakter oyuncakları ve anahtarlık ve gözlük gibi aksesuarları ile tüm Minecraft koleksiyonerlerine avantajlar sunar.