Monopoly

Monopoly, dünya tarihinde belki de en çok oynanan ve hâlâ popülerliğinden bir şey kaybetmeyen masa oyunu olarak tanınır. 1929 yılında bulunmuş olan oyunun patenti, 1935 yılında Hasbro tarafından alınarak günümüze kadar en çok oynanan kutu oyunları arasına girmiştir. Bilgisayar ve akıllı telefon oyunlarının varlığından bile çok önce hayatımıza girmiş olan Monopoly, sevdiklerinizle keyifli ve eğlenceli saatler geçirme imkânı sunar. Emlakçılık temalı bir oyun olarak tasarlanan Monopoly, kalabalık gruplarla oynandığında oldukça zevkli ve çekişmeli bir aktivite imkanı sunar. Üstelik hayatında hiç Monopoly oynamamış biri bile oyuna başladığında rahatlıkla adapte olabilir. Öğrenmesi oldukça kolay olan Monopoly oyunu; kutu içeriği olarak zar, kartlar, oyun alanı ve Monopoly paralarıyla birlikte satışa sunulur. Modeline göre farklı nesnelerin de eklendiği kutuda, oyun için ihtiyaç duyabileceğiniz her bir araç bulunur.

Monopoly Nasıl Oynanır?

Dünyanın en sevilen emlak ticareti oyunu olan Monopoly, herkese oyunda dahi olsa emlak kralı olma şansını tanır. Oyunda birçok binanın ve arsanın sahibi olabilir, bir anda kodese düşebilir veya bir anda batabilirsiniz de! Monopoly, oynaması oldukça kolay ve kuralları anlaşılır bir oyun olarak tasarlanır. Peki Monopoly nasıl oynanır? İlk olarak oyunun kuralları, biri tarafından yüksek sesle oyunculara okunur. Kurallar okunduktan sonra, başlangıç sermayesi kadar Monopoly para oyunculara dağıtılır. Monopoly oyunu içinde mutlaka bir banka ve bankacı da bulunur. Oyunda bir kişi bankacı seçilerek bankanın parasından, tüm mülklerden, tapu senedi kartlarından ve açık artırmalardan sorumlu olur. Bir oyun alanına sahip Monopoly’de oyuna başlamanız için zarlar bulunur. Oyuncular, piyonlarını seçerek başlangıç noktasına yerleştirir ve zar atarlar. En yüksek zarı atan kişi, oyuna başlar ve piyonunu zarda gelen sayı kadar saat yönünde ilerletir. Oyuncular emlak satın aldığı gibi, kiralayabilme seçeneğine de sahiptir. Oyuncular, ne kadar fazla emlak satın alırsa diğer oyuncuları o kadar iflasa sürükleyebilir. Sırayla her oyuncu zar atarak oyun alanı üzerindeki aşamalardan geçer. Bu aşamalar esnasında ise ekonomik anlamda diğerlerinden daha güçlü bir ele sahip olmayı amaçlar. Oyuna ait tüm kuralları öğrenmek ve oyun hakkında daha detaylı bilgi edinmek için oyun kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Monopoly Yaş Grubu Nedir?

Monopoly oyunu içinde ufak parçalar olduğundan, yutulabilme ihtimaline karşın 8 ve üzeri yaştaki kişiler tarafından oynanabilir. Bu yaştaki küçük çocukların bu sebeplerden dolayı oyun oynaması sakıncalıdır. Oyunun kuralları ve ilerleyiş modeli de 8 ve üzeri yaştaki kişiler için daha anlaşılırdır. Monopoly oyunları içine dahil olan Monopoly Junior Elektronik Bankacılığı oyunu ise çocuklar için üretilmiş ilk elektronik Monopoly oyunu olarak satışa sunulur. Yaş grubu 5 yaş ve üzeri olan Monopoly Junior sayesinde çocuklar, modern bir bankacılık deneyimi yaşar. Monopoly oyunundaki klasik piyonlar, en sevimli halleriyle oyun alanlarındaki yerlerini alır. Minikler, oyun içerisinde arasalar satın alır, şans kartları çekerek para kazanırlar. Kazanılan milyonları banka kartlarında taşıyan kullanımı kolay banka ünitesi sayesinde çocuklar paralarının hesabını çok rahat tutabilirler. Monopoly Junior Elektronik Bankacılık oyunu 2-4 kişi arasında oynanabilir. Dijital çağa ayak uyduran Monopoly Dijital Bankacılık oyunu ise Monopoly'nin kağıt para kullanmadan oynayacağınız teknolojik versiyonu olarak oyunseverlerin beğenisine sunulmaktadır. Tasarım ve oyun kurgusundaki yenilikleri ile dikkat çeken Monopoly Dijital Bankacılık, 8 yaş ve üzeri herkes tarafından oynanabilir. Dijital banka ünitesi sayesinde kağıt para alışverişini ortadan kaldıran oyunda, tüm işlemlerinizi tek bir dokunuşla kolayca yapabilirsiniz. Banka kartınızı okutarak servetinizin hesabını tutabilirsiniz. Oyunda ayıca Tapu senedi kartları ile kira seviyelerini de dijital olarak takip edilebilirsiniz. En az 2, en fazla 8 kişi ile oynanabilen oyun, Monopoly’nin geleneksel ticaret anlayışını dijital bir devrimle yeniden sunar.

Monopoly Fiyatları Nedir?

Dünyanın en eski ticaret ve emlak temalı oyunu olan Monopoly fiyatları sahip oldukları özelliklere göre değişiklik gösterebilmektedir. Monopoly Dijital bankacılık ve Monopoly Junior gibi elektronik temalara sahip oyun çeşitleri, farklı fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır. Aile ve arkadaşlarla oynanabilen en zevkli masa oyunlarından olan Monopoly ile büyükler ve oteller kurabilirsiniz. Emlak zengini olmak için rekabeti kızıştıran yönleri olan Monopoly ile mümkün olan en fazla semte sahip olarak arkadaşlarınızın bir adım önüne geçebilirsiniz. Evde, kafede, deniz kenarında ya da her nerede isterseniz rahatlıkla Monopoly oynayabilir, sevdiklerinizle birlikte eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Pratik bir taşıma imkanına sahip Monopoly’yi dilediğiniz yere kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Yukarı Çık