İlgili Kategoriler
Marka
"

Motorcu Yelek

" araması için 53 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Motorcu Yelek

Motosiklet aksesuarları ve kıyafetleri denildiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak kask gelir. Kuşkusuz kask çok önemlidir, ancak koruyucu motosiklet yelekleri gibi donanımlar da en az kask kadar hayati öneme sahiptir. Deri motosiklet yelekleri, şık ve havalı görünümlerinin ardında sürücülerin can güvenliğini sağlamak gibi önemli bir amaca hizmet eder. Kaliteli bir motorcu yeleği, sürücünün düşmesi durumunda ciddi yaralanmalardan, küçük çaplı kesiklerden ve sıyrıklardan korunmasına yardımcı olur. Sürüş güvenliğini sağlamak için tekstil ya da motosiklet deri yelek modellerini sürücü ekipmanları kategorisinde inceleyebilirsiniz.

Motorcu Yelek Modelleri

Otomobille karşılaştırıldığında motosiklet, dış mekan elemanlarına karşı korumalı değildir ve sürücüyü kazalara karşı daha duyarlı hale getirir. Bu nedenle tüm motosiklet aksesuarları gibi motosiklet yelekleri de sürücünün korunmasını hedefler. Bu amaçla farklı iklim koşulları ve farklı binicilik stillerine uygun motosiklet yelekleri vardır. Motosiklet yelekleri, temel olarak üretildiği malzemeye göre sınıflandırılır. Deri ve tekstil ürünleri, motosiklet kıyafetlerinde en çok kullanılan malzemelerdir. Deri ve teknik kumaşlar yol güvenliğini sağlamaya odaklanır. Motorcu kot yelek modelleri ise estetik çizgileriyle dikkat çeker, ancak herhangi bir kaza durumunda koruma özelliği yok denecek kadar azdır. Her malzemenin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bu yüzden sürücülerin, gereksinimlerini karşılayan modellere yönelmesi önerilir.

Deri ve Tekstil Motorcu Yelekleri

Derinin en önemli avantajı, darbe direncinin yüksek olmasıdır. Bu nedenle motorcu deri yelek fiyatları, tekstil yeleklere kıyasla daha pahalıdır. En iyi sentetik malzemelerden üretilmiş motosiklet kıyafetlerinin, sert bir düşüş sonrasında değiştirilmesi gerekirken deri kıyafetler birden fazla benzer senaryonun üstesinden gelebilir. Bu nedenle hem derinin hem de sentetik tekstil malzemelerinin avantajlarını bir arada sunan rüzgar geçirmez motorcu yeleği gibi, deri ve sentetik karışımı yelekler üretilmiştir. 

Motosikleti süreceğiniz parkur, yelek seçiminde önemli bir faktördür. Soğuk havalarda motosiklet deri yelek modelleri sıcaklığı sabit tutmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan güneşli ve sıcak bir iklimde motosiklet kullanmayı düşünüyorsanız, motorcu deri yelek modelleri uygun olmayabilir. Sentetik kumaşlardan üretilmiş motosiklet yeleklerinin hava dolaşımı ve su geçirmezlik seviyesi daha iyidir. Hava geçirgenliği yüksek olan yeni nesil lazer delikli deri yelekler de vardır. Yine de bu yelekler, sentetik tekstil ürünleriyle kıyaslandığında yeteri kadar havalandırma sağlayamaz.

Reflektörlü Yelek Modelleri

Siyah motosiklet yelekleri, motosiklet sürücüleri arasında en popüler seçim olmasına rağmen belirgin bir dezavantajı vardır. Gece olduğunda siyah renk, sürücüyü neredeyse görünmez kılar ve bu da kazalara yol açabilir. Bu nedenle bazı yelek üreticileri, motosiklet yeleklerine ışıkla son derece yansıtıcı hale gelebilen şeritler veya borular yerleştirir. Motosiklet reflektörlü yelek olarak da bilinen bu modeller, görünürlüğü artırdığından sürücüler için hayati öneme sahiptir. 

Motorcu Yeleği Beden Seçimi

Yelek satın alırken normal bedeninizden biraz daha büyük bir yelek tercih etmek daha iyi olabilir. Böylece yeleğin altına fazladan bir giysi katmanı ekleyebilirsiniz. Soğuk gecelerde ekstra sıcaklık iyi olabilir. Yeleğin sırtınızı örtecek kadar uzun olmasına da dikkat etmelisiniz. Kısa bir yelek herhangi bir kaza durumunda cildinizi açıkta bırakarak yeterli koruma sağlamayabilir. Vücudun açıkta kalan bölümleri, yoldaki döküntüler ve sert maddeler nedeniyle kolayca hasar görebilir.

Vücudun korunmasız kısımlarını korumak için deriden yapılanlar da dahil olmak üzere birçok yeni yelek tasarımına güçlü, ancak hafif bir dolgu maddesi eklenir. Motosiklet koruma yeleği modellerinde bulunan bu dolgu maddeleri, yeleğe bir miktar hacim kazandırdığı için alışkın olmayan sürücülerde başlangıçta rahatsızlığa neden olabilir. Bununla birlikte dolgular, sürücülere maksimum güvenlik sağladığından son derece önemlidir.

En iyi motorcu yelekleri, en uygun fiyatlarla Trendyol'da!