"

motorlu testere

" araması için 740 sonuç listeleniyor

Motorlu Testere

Deneyimli ya da deneyimsiz her tür kullanıcının bahçe ya da budama işleri sırasında ihtiyaç duyduğu motorlu testereler, çok çeşitli boyutlarda ve çok çeşitli teknik özelliklere sahip şekilde üretiliyor. Ancak motorlu testere ile iş yaparken bir kaza riskiyle karşı karşıya kalmamak adına ürün seçiminde önemli bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Kişinin profesyonellik seviyesi de bu noktada önemli bir detay oluyor. Türkiye’ye dair çok detaylı bir istatistik bulunmuyor olsa da özellikle Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu'nun ortaya koyduğu istatistiklere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde motorlu testerelerin yanlış ve güvenliksiz kullanımından dolayı her yıl 28.000 kaza gerçekleşiyor. Bu yüzden her kullanıcının ürünü kullanmaya başlamadan önce yeterli bilgi edinmesi ve tüm güvenlik önlemlerini alması gerekiyor. Unutulmamalı ki kullanıcı için doğru ve uygun ürünü seçmek de bir çeşit güvenlik önlemi sayılıyor. Motorlu testereler motor gücünden makine ağırlığına ve çalışma tarzına göre fiyat olarak büyük değişkenlik gösteriyor. Elektrikli olan modeller genellikle diğer ürünlerden daha uygun fiyatlarla satılıyor. Benzinli olan modeller ise kullanım amaçlarına göre farklı fiyat aralıklarına sahip olabiliyor. 

Bunların yanı sıra motorlu testereler pala uzunluklarına ve motor güçlerine göre farklı fiyatlara sahip olabiliyor. Elbette fiyatı belirleyen bir diğer kriter ise ürünün kalitesi ve sahip olduğu standart belgeleri oluyor. Motorlu testere seçerken çok daha fazla özelliğe sahip olan bir makinenin çok daha iyi bir performans sunacağını düşünmemelisiniz. Çünkü sizin için en uygun makine elinize ve yapacağınız işe uygun olan bir makine olacaktır. Yakıt tipi, ağırlık, güç ve boyut gibi önemli detaylara karar verirken kullanım sıklığınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; yalnızca kısa bir süreliğine kullanacağınız ve sonrasında bir daha ne zaman ihtiyacınız olacağını bilmeden bir köşeye bırakacağınız bir motorlu testere alacaksanız çok fonksiyonlu ve ağır makinelere yönelmeniz çok da doğru olmayabiliyor. Bu noktada her zaman fiyat/performans dengesinin ideal seviyede olmasına dikkat etmelisiniz. Pürüzsüz kesimler yapmanızı sağlayacak bazı benzinli modeller güçlü motorlara sahip oldukları için diğer muadillerinden çok daha ağır ve gürültülü olabiliyorlar. Bu da kullanım sırasında size bazı sorunlar çıkartabiliyor. Buna karşılık aynı performansı çok daha rahat bir şekilde ortaya koymanıza yardımcı olacak kaliteli ama hafif bir motorlu testere modeli de bulabilirsiniz. Seçeceğiniz motorlu testerenin uzun süreli kullanım garantisi sunabiliyor olması da yüksek fiyatlara satın alacağınız bir motorlu testerede önemli bir kıstas haline geliyor. Bu yüzden markanın ve ürünün güvenli olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda kullanıcı dostu ve çevre dostu olarak tasarlanan ürünler hem sizin sağlığınız hem de çevre sağlığı için çok daha zararsız oluyor.

Her Kullanıcı Seviyesinin Tercih Edeceği Motorlu Testere Farklı Oluyor

Kullanıcıları yapabilecekleri işlere göre ayıracağımız zaman genel olarak amatör kullanıcılar, yarı profesyonel kullanıcılar ve tam profesyonel kullanıcılar karşımıza çıkıyor. Her bir grubun ihtiyaç duyduğu ürünler ve ürünlerin teknik özellikleri birbirinden büyük oranda farklılaşıyor. Örneğin; yarı profesyonel kullanıcılar çatı işleri ile uğraşacakları zaman sağlam ve güçlü bir yapısı olan elektrikli ya da akülü testereleri tercih ediyorlar. Buna karşılık profesyonel kullanıcılar da örneğin orman kesimi işlerinde yalnızca güçlü benzinli motorlu testere kullanıyorlar. Bu nedenle motorlu testere markaları arasında seçim yapmaya başlamadan önce kullanıcının kendi seviyesinden emin olması gerekiyor. Amatör kullanıcılar ise motorlu testereleri genellikle yakacak odun hazırlamak, bahçedeki ağaçları kesmek ya da ufak tefek bakım işleri yapmak için kullanıyor. Bu yüzden amatör kullanıcıların güçlü, ağır, büyük ve uzun motorlu testere ihtiyacı bulunmuyor. Genellikle kaliteli bir küçük motorlu testere amatör kullanıcılar için gayet yeterli oluyor. 

Yine de motorlu testereyi kullanacağınız yerde elektrik sorunu bulunmuyorsa elektrikli testere tercih etme yoluna gidebilirsiniz. Fakat bir ağacın tamamını elektrikli bir testere ile kesemeyeceğinizi de unutmamalısınız. Örneğin yakacak odun hazırlarken kalın gövdeli ve sert ağaçları kesmeniz gerekiyorsa testerenizin motor gücünden ve pala boyunun yeterli olduğundan emin olmalısınız. Mesela bu tip işler için 25 cm motorlu testere çok uygun olmayabilir ve en az 45 cm’lik bir ürüne yönelmeniz gerekebiliyor. Benzer şekilde 4 zamanlı ve akülü motorlu testere de oldukça iş görebiliyor. Eğer testereye yalnızca budama işleriniz için ihtiyaç duyuyorsanız kaliteli bir budama motorlu testere edinebilirsiniz. Yarı profesyonel olarak bu işi yapıyorsanız yani yalnızca belirli dönemlerde ve belirli işler için motorlu testere kullanıyorsanız benzinli ürünler sizin için çok işlevsel olabiliyor. 

Benzinli ürünler arasında seçim yaparken de ne çok güçlü ne de az güçlü olan bir model tercih etmelisiniz. Ancak pala boyunun çok küçük olmamasına dikkat etmelisiniz. Genellikle 45 cm ya da 50 cm’lik ürünler yeterli oluyor. Yine de elbette farklı işleriniz için birden fazla ürünü bir arada kullanma yoluna da gidebilirsiniz. Örneğin ince kesim ya da parçalama işleri için yanınızda mini motorlu testere bulundurup daha kalın odunları ya da ağaçları keserken de daha güçlü bir model kullanabilirsiniz. Bir yarı profesyonel kullanıcı olarak bahçe bakımı yaparken kullanmak üzere bir motorlu testereye ihtiyaç duyuyorsanız hafif ve benzinli bir modelin yanı sıra sessiz olmasının yaratacağı avantajı düşünerek akülü bir model de tercih edebilirsiniz. Tam profesyonel kullanıcılar ise aslında genel olarak orman kesimcileri oluyorlar. Yani bu kitlenin tam anlamıyla işi kesimcilik oluyor. Tam gün motorlu testeresiyle kesim yapan bu kullanıcılar için doğru modeli seçmek de büyük önem taşıyor. Dolayısıyla düşük motor gücüne sahip olan benzinli modeller ve elektrikli modeller bu kullanıcı grubu için yeterli olmuyor. 

Bu kullanıcılar akülü modelleri de tercih edebiliyor ama özellikle hafif ama güçlü profesyonel modeller bu grup için en doğru seçim oluyor. Ağır ve kalın kesimlerde ise ihtiyaç doğrultusunda 50 cm ile 60 cm civarı benzinli modeller kullanılabiliyor. Her ne kadar model seçimi çok önemli bir detay olsa da bundan çok daha önemli bir nokta daha bulunuyor. Hangi modeli seçerseniz seçin, ürünün orijinal ve kaliteli olduğundan mutlaka emin olmalısınız. Sahte ürünler çok uygun fiyatlara satılıyor olsalar da güvenlik düzeyleri bir hayli düşük oluyor. Aynı zamanda orijinal bir ürün satın aldığınızda motorlu testere aparatları ve motorlu testere yedek parça gibi konularda sorun yaşamıyorsunuz. Dolayısıyla hem güvenliğiniz için hem de satın aldığınız ürünü uzun yıllar boyunca kullanabilmek için bu detaya dikkat etmelisiniz. 

Motor Gücü Motorlu Testereden Alınacak Faydayı Direkt Olarak Etkiliyor

Bir motorlu testere alacağınız zaman, motorlu testere fiyatları arasında kaybolmadan önce ürünün motor gücüne ve sizin ne kadarlık bir güce ihtiyaç duyduğunuza dikkat etmelisiniz. Çünkü kullanım yoğunluğu ve kesimin yapılacağı alanın genişliği gibi detaylar bu noktada bir hayli önem taşıyor. Güçsüz bir testere kullandığınız zaman kesim esnasında vibrasyon çok daha yoğun oluyor. Bu durum da kullanıcıları ciddi oranda yoruyor ve hatta yaralanmalarına neden olabiliyor. Yoğun bir kullanıma ihtiyaç duymuyor olsanız dahi düşük titreşim yaratan motorlu testereler tercih ederek çok daha konforlu bir kullanım imkanına erişebilirsiniz. Eğer daha önce motorlu testere kullanımı ile ilgili bir deneyim kazanmadıysanız ürünün rahatça kullanabilmek adına hafif bir model tercih etme yoluna gidebilirsiniz. Benzer şekilde gün boyunca ormanda sürekli olarak çalışan profesyonel kullanıcılar da kendilerini fazla yormaması adına mümkün olan en hafif modeli tercih etmeye çalışıyorlar. Bunun yanı sıra farklı kullanım amaçlarına göre farklı motor güçlerine sahip testereler tercih etmek gerekebiliyor. Ağır işler yapanlar için güçlü motorlu testereler çok değerli oluyor. Buna ek olarak motorlu testere zinciri, motorlu tencere bileme aparatı ve diğer motorlu testere parçaları konusunda da kaliteye ve kullanım kolaylığına ekstra özen göstermek gerekiyor.

Özellikle profesyonel kullanıcıların ellerinin yaralanması gibi bir riski göze almamaları, motorlu testere seçiminde de önemli bir detay oluyor. Bu nedenle düşük titreşim ile çalışan modellere yönelebiliyorlar. Hatta testereyi çok yoğun ya da sık kullanmayacak kişilerin dahi düşük titreşim sunan modellere yönelmesinde fayda olabiliyor. Elbette motorlu testere seçerken motorlu testere zincir ölçüleri hakkında da yeterince fikir sahibi olmak gerekiyor. Özellikle motorlu testere zincir bileme işlemine kullanım sıklığına göre belirli aralıklarla ihtiyaç duyuluyor. Aynı zamanda motorlu testere boğulması problemi yaşamamak adına düzenli olarak ürünlerin bakımlarını yaptırmak ve motorlu testere zincir yağı ile kesinlikle motorlu testere zincir yağı ayarı doğrultusunda yenileme işlemlerinin yapılması gerekiyor. Motorlu testere palası seçiminde de yapacağınız işin boyutu önemli oluyor. Örneğin ince kesimler için daha küçük palaları seçerken büyük ağaç kesimlerinde büyük palalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Her ürünün kendine uygun farklı motorlu testere zincir bileme aparatı ve sabitleme aparatı bulunabiliyor. Bu nedenle model seçimi yaparken motorlu testere zincir çeşitleri ve bunların seçeceğiniz markayla uyumluluğuna, bulunabilirliğine de mutlaka dikkat etmelisiniz.

Eğer profesyonel ya da yarı profesyonel bir kullanıcı olarak saatlerce ormanda çalışacaksanız ekstra akü taşımak gibi bir zorluğu yaşamamak adına akülü ya da şarjlı motorlu testere yerine benzinli modelleri tercih etmelisiniz. Sadece bahçenizin ya da farklı birinin bahçesinin bakımını yapacaksanız elektrik ile çalışan motorlu testereler arasından seçim yapabilirsiniz. Motorlu testere çeşitleri ve fiyatları genellikle ürünün motor gücüne, büyüklüğüne ve çalışma mekanizmasına göre değişkenlik gösteriyor. Elektriğe ulaşabileceğiniz bir alanı çalışırken kullanmak üzere uzatmalı motorlu testere modellerine de yönelmek mantıklı olabiliyor. Motorlu testere satın almak üzere ürünler arasında göz gezdirirken 26 ve 36 diş motorlu testere modelleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu ürünlere bakarken örneğin 36 dişli motorlu testere zinciri ürünlerini de incelemenizde fayda oluyor. Ürününüzün bakımını kendiniz yapacaksanız mutlaka motorlu testere yağı da edinmelisiniz. Pek çok kullanıcı zaman zaman “motorlu testere yağ kaçırıyor” gibi şikayetlerde bulunabiliyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız ve sorunun çözümünü bulamıyorsanız mutlaka yetkili servis ile iletişime geçmelisiniz. Dolayısıyla büyük markaların ürünlerini ve özellikle orijinal ürünleri satın almanın önemi burada devreye giriyor.

Bakım konusunda çok başarılı değilseniz motorlu testere bileme, motorlu testere kaması ve yağ oranı gibi detayları sorunsuz bir şekilde ayarlayabilmesi için yetkili servisten de yardım alabilirsiniz. Örneğin bilindik bir Alman markasının ürününü satın aldığınızda bu Alman malı motorlu testere ve bakımı konusunda riske girmemiş oluyorsunuz. Çünkü yedek parçadan bakıma kadar ihtiyaç duyduğunuz her türlü şeye kolayca ulaşabiliyorsunuz. Motorlu testerenizi seçerken ürünü nerede kullanacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Açık alanlar ile kapalı alanlarda kullanılacak ürünler birbirinden çok farklı olabiliyor. Örneğin; ürünü kapalı bir alanda kullanmayı düşünüyorsanız karbonmonoksit zehirlenmesi ve benzeri bir sorun ile karşılaşmamak adına akülü ya da elektrikli olan modelleri tercih etme yoluna gidebilirsiniz. Türkiye’de motorlu testerelerin emisyon ölçümleri konusunda çok sıkı bir uygulama yapılmıyor olsa da Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde eski tip emisyon değeri uyumlu olmayan makineler artık kullanılamıyor. Bu nedenle benzinli olan ürününüzün de hem kullanıcı sağlığı hem de çevre sağlığı bakımından gerekli tüm normlara uygun olduğundan emin olmalısınız. 

Motorlu Testere Satın Alırken Emisyon ve Bakım Gibi Konulara Dikkat Etmek Gerekiyor

Motorlu testere satın alacağınız zaman emisyon, denge, güvenlik ve bakım gibi konular çok önemli birer detay haline geliyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülke çok sıkı emisyon düzenlemelerine sahip. Bu nedenle satın alacağınız ürünü uzun yıllar boyunca hem yasal şekilde hem de sağlık ve çevre açısından güvenli bir şekilde kullanabilmek adına bu detaylara dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra kullanıcılar için denge de mühim detaylardan bir tanesi oluyor. Dolayısıyla motorlu testerenizin iyi bir denge sunduğundan emin olmalısınız ve satın aldıktan sonra denediğinizde elinize tam olarak oturup oturmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü size uygun bir motorlu testere seçtiğinizi, dengenizi kaybetmeden ürünü kolayca yönlendirebilmenizden anlayabilirsiniz. Eğer buna uygun bir motorlu testere tercih ettiyseniz çalışma esnasında büyük kolaylık sağlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra elbette en önemli kriterlerin başında güvenlik geliyor. Çünkü gerçekten yalnızca size üst seviye güvenlik sunabilen motorlu testereleri tercih etmelisiniz. Bu güveni verebilecek olan motorlu testereler genellikle yaralanma riskini en aza indirmek için pek çok teknik özelliğe sahip oluyor ve çok sayıda güvenlik testinden geçmiş oluyor.

Buna ek olarak kullanıcıların da bazı güvenlik detaylarına uymaları gerekiyor. Dolayısıyla motorlu testere satın alırken sizi olası risklerden koruyacak doğru koruyucu ekipmanlardan da satın almak için ürünlere göz atabilirsiniz. Hem profesyonel hem de amatör pek çok kullanıcı bazen koruyucu ekipman eksikliğinden bazen de motorlu testerenin güvenlik ihmalinden dolayı hafif ya da ciddi kazalarla karşı karşılaşabiliyor. Bu gibi riskleri en aza indirgemek için satın aldığınız üründe Avrupa Birliği CE belgesi olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Ayrıca gerçekten kaliteli bir ürün satın almak istiyorsanız dünya çapında popüler olan Alman ya da İtalyan üretimi modellere göz gezdirebilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak satın aldığınız ürünün bakımını kendiniz yapmayı düşünüyorsanız da ürün seçiminde biraz daha özenli davranmalısınız. Çünkü özellikle bazı motorlu testereler çok daha kolay şekilde bakım yapılabilir özellikte oluyor. Kolay bakım yapılabilen bir motorlu testere tercih etmeniz size zamandan tasarruf ettiriyor.

Aynı zamanda seçtiğiniz motorlu testerenin yakıt pompası ve hava filtresi gibi yedek parçalarının da kolay erişilebilir olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Son olarak bir motorlu testere için en önemli parçalardan bir tanesi zincirdir. Bu nedenle seçtiğiniz motorlu testerenin en ideal şekilde çalışabilmesi ve size en iyi performansı sunabilmesi için zincirinin kolay bir şekilde gerginleştirilebildiğinden de emin olmalısınız. Siz de elinizdeki motorlu testerenin ihtiyaçlarınızı karşılamadığını düşünüyorsanız ya da ilk kez bir motorlu testere almak istiyorsanız farklı teknik özelliklere sahip motorlu testereleri, Türkiye’nin ve dünyanın en çok tercih edilen markalarını bir arada sunan Trendyol’da kolayca bulabilir; beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü avantajlı fiyatlarla hemen satın alabilirsiniz. Size kusursuz bir kullanım sunacak kaliteli ve kullanışlı motorlu testereyi bulmak için vakit kaybetmeyin.