İlgili Kategoriler
"

Motosiklet Montu

" araması için 2014 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Motosiklet Montu

Motosiklet montu, her sürücünün sahip olması ve giymesi gereken kritik bir donanımdır. Deri ya da tekstil malzemelerinden üretilen bu özel montların temel işlevi, bir kaza durumunda sürücülere güvenlik sağlamaktır. Sürücü, başka bir nesneye çarptığında veya toprağa temas ettiğinde yaralanmalar oluşabilir. Özellikle sürücü, özel bir motosiklet ceketi ile iyi bir şekilde korunmuyorsa alınan darbeler çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Motosiklet montlarındaki zırh ve dolgu, çarpmadan açığa çıkan şoku emerek sürücünün yaralanmasını önlemeye yardımcı olur. Biniş stiline göre farklı malzemelerden üretilmiş motorcu montu modellerini sürücü ekipmanları kategorisinde inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz monta Trendyol ayrıcalığıyla anında sahip olabilirsiniz.

Mevsime Göre Motosiklet Montu Seçimi

Mont seçimi sürüş yapılacak iklime ve ortama göre olmalıdır. Motosiklet montları, deri ve tekstil olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Her iki malzemenin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Hangi malzemenin sizin için en uygun olduğunu belirlemek için bu avantaj ve dezavantajları sürüş tarzınıza ve tercihlerinize uydurmak önemlidir.

Genellikle kışlık motosiklet montu modellerinde tercih edilen derinin en büyük avantajı, aşınma direncinin çok yüksek olmasıdır. Kaliteli deriden yapılmış bir mont, vücudu yoldaki döküntülerden korumak için en iyi seçenektir. Bu yüzden tüm üst seviye motosiklet yarış montlarının ana gövdesi deriden yapılmıştır. Aynı zamanda deri her zaman estetik görünür ve motosiklet montlarında tercih edilen malzeme olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Deri motosiklet montu modellerinin tekstil kadar iyi performans göstermediği yerler, yağmurlu ve sıcak havalardır. Deri, suya dayanıklı olarak işlenebilir ancak aşırı nem sorunu kaçınılmazdır. Ayrıca oldukça ağır olabilir ve bu da sürücü yorgunluğunu artırabilir.

Tekstil malzemelerinden üretilen motosiklet montları, deri montlara kıyasla çok yönlü kullanıma sahiptir. Tekstil kumaşlarla çalışmak daha kolay olduğu için tekstil montlarda çok daha fazla özellik bulunur. Genellikle bu montlarda, yaz aylarında konforlu kullanım sağlayan fermuar veya cırt cırt kapaklı havalandırma panelleri bulunur. Böylece koruma seviyesinden ödün vermeden hava akımını büyük ölçüde artırabilir. Sıcak havalar için ideal olan tekstilden üretilmiş yazlık motosiklet montu modelleri, oldukça kolay bir şekilde su geçirmez hale getirilebilir. Bu da olumsuz hava koşullarında karşılaşacaklarını bilen sürücüler için büyük bir avantajdır. Tekstil montlar çok iyi nefes alır ve çoğu zaman mükemmel havalandırmaya sahiptir. Deri ile karşılaştırıldığında, genellikle ağırlık bakımından daha hafif ve çok daha esnektir. Bununla birlikte, dayanıklılık açısından bakıldığında derinin sahip olduğu aşınma dayanıklılığı özelliklerine sahip değildir. Genellikle tekstilden üretilen 4 mevsim motosiklet montu modellerinde, farklı iklim koşullarına adapte olmayı sağlayan astarlar bulunur. Çıkarılabilir bir astar, monta çok yönlülük sağlar ve montu dört mevsim boyunca giyilebilecek hale getirir. Bazı dört mevsim montların astarları tam boy kollara sahipken bazıları yalnızca yelek şeklindedir.

Motosiklet Zırhı

Tüm motosiklet montlarında zırh bulunmasa da çoğu modelde omuz ve dirsek koruması yer alır. Sırt koruyucuları birçok montta standart olarak bulunur. Çıkarılabilir zırh, zırha her zaman ihtiyaç duymuyorsanız önemli bir özelliktir. Motosiklet montlarında kullanılan zırhların 2 standardı vardır. Birincisi, omurga dışındaki vücudun tüm kısımlarını kapsayan ‌EN1621-1'dir. İkinci standart olan ‌EN1621-2, omurgayı korumak için özel olarak tasarlanmış zırhı kapsar. Motosiklet zırhı; omuz, dirsek ve sırt koruması içerebilir. Bazı montlar tam sırt koruması sağlarken diğerleri sadece bel koruması sunar. Koruyucu parçalar; köpük, hafızalı köpük, silikon, sert plastik ve ‌viskoelastikten yapılabilir. Katman ne kadar kalın ve sert olursa sürücüyü o kadar iyi korur. 

Motosiklet Montu Fiyatları

Bir motorcu montu satın almak istediğinizde, fiyat aralığınızdaki en kaliteli montu aramanız gerekir. Malzeme ve güvenlik özellikleri montun fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Deri, geleneksel olarak motorcu ceketi için pahalı bir malzemedir, ancak güvenlik amaçlı üretilen yeni nesil tekstillerinin bazıları da aynı derecede maliyetlidir. Güvenlik, sürücülerin odaklanması gereken bir numaralı endişedir. Sahip olabileceğiniz en iyi güvenliği sunan montu seçtikten sonra renk ve tasarım ayrıntılarına karar verebilirsiniz. İlk kez motosiklet montu satın alacaksanız, ihtiyaçlarınızı tam olarak anlayana kadar daha düşük fiyatlı montları tercih edebilirsiniz.