İlgili Kategoriler
"

Motosiklet Pantolonu

" araması için 703 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Motosiklet Pantolonu

Modern tekstil malzemelerinden veya deriden yapılmış, zırh ve güçlü dikişlerle güçlendirilmiş motosiklet pantolonları, vücudu güvende tutmak için özel olarak tasarlanır. Sürüş koşullarına yönelik olarak farklı modelleri bulunur. Hava koşullarına dayanıklı yapı, havalandırma, cepler ve görünürlük için yansıtıcı bantlar gibi temel özellikler içerir. Sürüş güvenliği için en önemli donanımlardan biri olan motorcu pantolonu modellerini Trendyol sürücü ekipmanları kategorisinde inceleyebilirsiniz.

Motosiklet Pantolonu Modelleri

Motosiklet pantolonunu diğer pantolon türlerinden farklı kılan, sürücüleri yaralanma riskine karşı korumasıdır. Kayma, en sık rastlanan motosiklet yaralanmasıdır. Tipik olarak zemine temas eden alanları (yani popo, kalçalar ve dizler) kapsayan motorcu pantolonlarının, aşınmaya dayanıklı bir malzemeye ve yapıya sahip olması gerekir. Genel olarak motosiklet pantolonu modelleri, gündelik giyimden daha dayanıklı malzemelerden (dayanıklı tekstiller ve deri gibi) üretilir. Herhangi bir kaymada dikişlerin patlamasını önlemek için daha güçlü bir yapıya sahiptir. Özel amaçlar için tasarlanan bu pantolonlar, genellikle bir kaza senaryosuna ek olarak Gore-Tex astar veya fermuarlı havalandırma delikleri gibi çeşitli hava koşullarına yönelik özellikler de içerir.

Kaymadan korunma, motosiklet pantolonunun önemli bir özelliğidir. Kullanılan malzemenin zeminle buluştuğunda aşınma direncinin yüksek olması gerekir. Farklı tekstil türleri farklı aşınma direncine sahiptir.

  • Denim: Pamuklu bir kumaş türüdür. Motosiklet kot pantolon modellerinde kullanılır. Aşınmalara karşı dirençli değildir.
  • Kevlar: Son derece yüksek çekme dayanımı olan (çelikten 5 kat daha güçlü) hafif bir sentetik kumaştır. Aşınma ve ısıya dayanıklı olması nedeniyle zırhlarda ve diğer motosiklet donanımında yaygın olarak kullanılır.
  • Aramid: Özel bir polimerin sıvı kimyasal bir harmandan katı bir elyafa döndürülmesi ile elde edilen güçlü, ısıya dayanıklı bir sentetik elyaf sınıfıdır.
  • Balistik: Sert ve kalın bir sentetik kumaştır. Motosiklet donanımında sağlamlık ve aşınma direnci için koruyucu malzeme olarak kullanılır. Tekstil malzemeleri genellikle balistik naylondan yapılır.
  • Cordura: Genellikle balistik naylon veya naylon karışımı bir kumaştır.
  • Keprotec: Aşınmaya dayanıklı sentetik karışımlı bir kumaştır. Derinin sürtünme ve yırtılma direncini artırmak için tasarlanmıştır. Cordura ve Kevlar'ı içeren özel bir aramid karışımıdır.
  • Gore-Tex: Tüm hava koşullarına uygun motosiklet donanımlarında kullanılan, önde gelen su geçirmez bir membran türüdür.

Mevsime Göre Motosiklet Pantolonu Seçimi

Motosiklet kıyafetlerinde kullanılan temel malzemeler deri ve tekstildir. Her iki malzeme de motosiklet pantolonu için iyi seçeneklerdir ancak çok farklı özelliklere, güçlü ve zayıf yönlere sahiptirler. Doğru motor pantolonu seçimi, yaptığınız sürüş türüne ve hangi özelliklerin sizin için önemli olduğuna bağlı olacaktır.

Kışlık motosiklet pantolon modellerinde sıkça kullanılan deri, vücudu korumak için büyük bir avantaja sahiptir. Tekstile kıyasla aşınmaya karşı çok daha fazla dayanıklıdır. Sürtünme sırasında tekstil pantolonlar gibi erimez. Aynı zamanda genellikle birden fazla çarpışmadan sonra kullanılabilir ve tamir edilebilir. Tekstil pantolonlar derilerden daha ucuzdur, bununla birlikte kaliteli deri pantolonlar birden fazla düşüşe dayanabilir. Genellikle bir çarpışmadan sonra tekstil pantolonların değiştirilmesi gerektiği kabul edilir. Tekstil pantolonlar normal şekilde yıkanabilir, ancak deriler özel bakım gerektirir (deri bakım ürünü gibi) ve kirlendiğinde temizleyicilere götürülmelidir.

Konfor açısından bakıldığında deri daha esnektir, ancak ağırdır ve iyi nefes almaz. Tekstil pantolonlar ise daha hafiftir ve daha iyi hava akışı sağlar. Özellikle yazlık motosiklet pantolonu modellerinde tekstil malzeme kullanılır. Çok yönlü kullanıma olanak sağlayan tekstil pantolonlar; sıcak havalarda havalandırma delikleri, soğuk havalarda astarlar, yağmurda kuru kalmanız için suya dayanıklı malzemeler veya kaplamalar gibi özellikler içerir. Bu modeller, 4 mevsim motosiklet pantolonu kategorisine girer.

Özelliklerin ve yapının ötesinde motosiklet pantolonlarının en önemli kısmı, vücuda uygun şekilde oturmasıdır. Bir çarpma veya kayma sırasında pantolon yer değiştirirse ve zırhı, en çok ihtiyaç duyduğunuz yerden uzağa kaydırırsa güvenliğinizi sağlayamaz. Motorcu pantolonu için alışveriş yaparken bel ve boy ölçülerinizi bilmeniz gerekir. Beliniz için göbek deliğinizin hemen altındaki çevrenin ölçümünü yapın. Boy için topuklarınızdan göbeğinize olan mesafeyi ölçün. En iyi motosiklet pantolunu modelleri, ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da!