"

Motosiklet Yedek Parça

" araması için 37993 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Motosiklet Yedek Parça

Motosiklet yedek parçaları, işlevlerinde bazı farklılıklar olsa da çoğunlukla otomobile benzer parçalara sahiptir. Otomobille kıyaslandığında, motosikletlerde donanım değişikliği yapmak daha kolaydır. Bu nedenle birçok motosiklet sürücüsü, herhangi bir arıza durumunda motosikletlerinin tamir ve bakımını kendisi yapmaktan keyif alır. Honda yedek parça ve Suzuki yedek parça gibi en popüler motosiklet markalarının ürünlerini, sürücü ekipmanları kategorisinde inceleyebilirsiniz. 

Motosiklet Aksesuarları ve Yedek Parçaları

Motosikletlerde değiştirilebilir çok sayıda parça bulunur. Bu parçaların bir kısmı sürücüler tarafından kolaylıkla değiştirilebilirken bir kısmı içinse profesyonel servis hizmeti alınması gerekebilir. Motosiklet yedek parçalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

Akü - Bir motosikletteki akü, araç aküsü ile aynı görevi yapar ancak daha küçüktür. İşlevi, motoru çalıştırmak ve çalışmaya devam etmek için hızlı bir enerji patlaması sağlamaktır. Motosiklet üzerindeki 12 voltluk bir akü temelde plastik bir kutuya yerleştirilmiş altı adet pilden oluşur. 6V motosiklet aküsü modelleri de mevcuttur.

Frenler - Motosiklet frenleri tambur veya disk olmak üzere iki tiptedir. Disk frenler, üstün durma gücü nedeniyle ıslak yollar veya büyük motosikletler için daha iyidir. 500 cc'nin üzerinde motor kapasitesine sahip motosikletler kilitlenme önleyici fren sistemi ABS ile donatılır.

Aktarma parçaları - Tek parçadan ziyade bir parça sistemi olan aktarma bileşenleri; motordan, karbüratörden, yakıt enjektöründen, şanzımandan, zincirden, vites kolundan ve bir debriyajdan oluşur. Aktarma bileşenleri motosiklete güç sağlayan temel yapıdır.

Motor - Bir araba motoruna benzer şekilde, bir motosiklet motoru bir ila altı silindir arasında bir blok ve birkaç pistondan oluşur. Silindirler, V şeklinde veya paralel bir şekilde düzenlenebilir. Günümüzde en popüler motosiklet motoru tasarımı dört silindirdir. Motosiklet motorunun işlevi, pistonların karşılıklı hareketini döner harekete dönüştürmektir.

Yakıt deposu - Motor grubunun üstünde, koltuğun önünde ve gidonların arkasında yer alır.

Tank Pad - Yakıt deposuna yapıştırılan, çeşitli desenlerde üretilen sticker'lardır. Motosiklet tank pad ile motosikletinizi tarzınızı yansıtan desenlerle özelleştirebilirsiniz.

Egzoz sistemi - Motosiklet egzoz sistemi, motorun bir kuyruk borusu yardımıyla ürettiği atık gazları serbest bırakır. Motosikletin egzoz görünümü ve sesi istenilen şekilde özelleştirilebilir.

Hava Filtresi - Toz ve diğer parçacıkların motora girmesini önler. Filtrenin dış katmanı hava akışını düzleştirir ve döküntüleri süzer. İnce taneli iç tabaka ise daha küçük parçacıkları hapseder.

Yağ Filtresi - Yağ filtresinin amacı, motorun yanmasına neden olabilecek yağları filtrelemektir. Akordeon benzeri bir dış görünüme sahip büyük bir film rulosuna benzer. Genellikle plastik bir kılıfı vardır.

Zincir - Arka tekerleğe bağlanan zincir, motordan gelen gücü harekete dönüştürür. Bu işlev bir kayışla da gerçekleştirilebilir.

Yakıt deposu - Motor grubunun üstünde, koltuğun önünde ve gidonların arkasında yer alır.

Lamba - Bir motosikletin kafa lambası gidonun altına, motosikletin önüne yerleştirilir.

Ayna - Gidonun her iki yanında, sürücünün motosikletin arkasını görmesini kolaylaştırmak için iki ayna yer alır.

Kilometre sayacı - Hız ölçerin bir parçasıdır ve motosikletin katettiği kilometre sayısını izler.

Hız göstergesi - Gidonun orta kısmına monte edilmiş olan hız göstergesi, sürücüye motosikletin hızını bildirir.

Takometre - Motosikletin ön tarafında, sol ve sağ gidon arasında bulunan yuvarlak bir kadran olan takometre, sürücüye motorun dakikadaki devir sayısı hakkında bilgi verir.

Yedek Parça Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Motosiklet aksesuarları yedek parça satın alırken her zaman güvenilir üreticiler tarafından tasarlanmış ürünlerin tercih edilmesi önemlidir. Örneğin, motosiklet fren parçalarının en iyi kalitede ve her koşulda beklendiği gibi performans göstereceğinden emin olmanız gerekir. Kalitesiz frenler gibi standartları karşılamayan motor yedek parça çeşitlerini kullanmanın sonuçları ağır olabilir. Motor parçaları orijinal ya da OEM olarak satılır. Orijinal yedek parçalar motosiklet modeli ile %100 uyumludur ve sistemin geneliyle sorunsuz bir şekilde çalışır. Markasız yedek parça olarak da bilinen OEM ürünler ise uygun fiyatları ile dikkat çeker. Bununla birlikte OEM yedek parça kullanmak bazı durumlarda üreticinin belirttiği garanti ya da servis koşullarını ihlal etmenize neden olabilir. Motosiklet yedek parça satın alırken aracınızın orijinal parçasıyla %100 uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ürün açıklamalarında yer alan marka-model bilgilerini inceleyip motosikletinize uygunluğuna karar verebilirsiniz. Aradığınız motosiklet yedek parçaları ve aksesuarları en uygun fiyatlarla Trendyol'da!