"

Müzik Aletleri

" araması için 10577 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Müzik Aletleri

Çalgı aleti olarak da adlandırılan müzik aleti, müzik yapmak için yararlanılan aletlerin ismidir. Müzik vasıtasıyla duyguların ifade edilmesinin ve düşüncelerin aktarılmasının en belirgin örneği bir müzik aleti çalmaktır. Çoğu çalgı çeşidini bir kurs sayesinde öğrenmek gerekirken, herhangi bir eğitim almadan kendi çabalarınızla da öğrenebileceğiniz müzik aletleri vardır. Her biri birbirinden farklı ses tonlarına sahip müzik aletleri arasından siz de çalmak istediğiniz çalgıya, Trendyol müzik kategorisi üzerinden uygun müzik aleti fiyatları ile kolayca sahip olabilirsiniz. 

Müzik Aletleri İsimleri

Genel olarak müzik aletleri çalış ve ses verme şekillerine bağlı olarak ayrılırlar. Ses verme biçimlerine bağlı olarak müzik aletleri çeşitleri; telli müzik aletleri, nefesli müzik aletleri ve vurmalı müzik aletleri şeklinde isimlendirilirler. Telli müzik aletlerinde, tellerin oluşturduğu titreşimlerin yüksekliğine, niteliğine ve şiddetine göre farklı sesler çıkar. Gitar, keman, bağlama, mandolin ya da kanun gibi en bilinen telli müzik aletleri; kalın ve ince tellerin titreşimlerine bağlı olarak ses çıkaran çalgılardandır. Piyano da aynı şekilde içerisindeki tellere küçük tokmakların vurmasıyla ses oluşturan bir telli çalgı çeşididir.

Özellikle ritim yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız tercih edebileceğiniz vurmalı müzik aletleri, çalgının üzerine gerilen ince madeni levhalara ya da derilere vurularak oluşturulan titreşimlerle ses çıkarır. Hemen hemen her düğünde veya kınada karşılaşabileceğiniz çalgılardan biri olan davul başta olmak üzere; trampet, darbuka, tef ve zil vurmalı müzik aletleri arasındadır. Telli müzik aletlerine ve vurmalı müzik aletlerine göre daha fazla nefes gücü isteyen üflemeli müzik aletleri de çalgıların içerisindeki havanın titretilmesi sonucunda farklı tonlarda seslerin oluşmasını sağlar. Kolay öğrenimi nedeniyle özellikle ilkokul ve ortaokul müzik derslerinde sıklıkla çalındığı için çocuk müzik aleti arasında da olan flüt, en bilinen üflemeli müzik aletlerinden biridir. Üstlerinde yer alan deliklerle çeşitli sesler çıkarabilen nefesli çalgılar arasında; kaval, ney, zurna ve klarnet gibi müzik aletleri bulunur.

Evde Öğrenebileceğiniz Müzik Aletleri

Bir müzik aleti çeşidini çalmayı istiyor ama kursa gidecek vakit bulamıyor olabilirsiniz. Bu durumda evde kendi kendinize çalmayı öğrenebileceğiniz ve bu esnada öğrenebileceğiniz bir çalgı çeşidini çalmayı öğrenebilirsiniz. Farklı müzik aletleri arasından kendi becerilenize ve zevklerine bağlı olarak bir tercihte bulunabilirsiniz. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan çalgılar arasından kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir müzik aletini, boş zamanlarınızda vakit ayırarak çalabilirsiniz.

Vurmalı çalgı aletlerinden birisi olan tef, özellikle kına gecesi gibi önemli günlerde sıklıkla tercih edilen, daire şeklinde ve zilli bir müzik aletidir. Genellikle doğu bölgelerine ait müziklerde duysanız da blues ve caz gibi modern müzik türlerinde de kullanılmaktadır. Evinizde ritimlerini zorlanmadan öğrenebileceğiniz tefi, yaratıcılığınıza göre diğer müzik türleriyle de harmanlayabilirsiniz. Çıkardığı şıkır şıkır seslerle çocuklar tarafından da çok seviyelen Marakas, Afrika ve Latin Amerika müziklerinde bolca duyduğumuz bir sestir. Genellikle bambudan ya da tahtadan yapılan makaras, kendi kendinize öğrenebileceğiniz en kolay çalgılardan bir tanesidir. Üstelik çocuğunuzun da çok seveceği bu müzik aletiyle, onun da ritim becerilerini ortaya çıkarabilirsiniz. Biraz pratik sayesinde kolayca çalmayı öğrenebileceğiniz vurmalı çalgılardan bir tanesi de darbukadır. Akıcı bir şekilde çalınan darbukayla başka ritimler de öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Okul Öncesi Müzik Aletleri

Hem çocuğunuzun gelişimi hem de müzik eğitimi açısından erken çocukluk dönemi büyük bir öneme sahiptir. Müzik aletleri ve isimleri erken dönemde çocuğa öğretilmeye başlanabilir. Çocuğunuzun bilişsel, duygusal, dil ve psikomotor gibi farklı noktalardaki ilerleyişi müzik sayesinde hızlanır. Çocuğunuzun üreticilik yanını da geliştiren müzik eğitimi aynı zamanda duygularını da farklı bir şekilde ifade edebilmesine yardımcı olur. Bu nedenle erken çocukluk dönemi içerisindeyken çocuğunuzun farklı müzik etkinliklerini gerçekleştirmesi, zihinsel gelişimini olumlu yönden etkiler. 

Okul öncesi müzik aletleri ile çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirirken, gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Oyuncak gitar, oyuncak bateri ya da oyuncak davul gibi vurmalı veya tuşlu çocuk müzik aleti, çocuğunuzun ince motor gelişimine destek verirken el ve göz koordinasyonu da kazandırır. Siz de farklı okul öncesi müzik aletleri ile hem çocuğunuzla müzik dolu anlar yaşayabilir, hem de çocu��unuzun daha sonraki dönemlerde okuldaki başarısını artırabilirsiniz.