İlgili Kategoriler
Renk
"

Ofis Koltukları

" araması için 5277 sonuç listeleniyor

Ofis Koltukları

Ofis Koltukları

Ofisler çalışma hayatının ciddi bir bölümünün geçtiği alanlardır. Günümüzde ofiste çalışanların büyük bir çoğunluğu, mesailerinin önemli bir kısmını masa başında, bilgisayar karşısında, toplantıda ya da iş görüşmesinde geçirir. Kaliteli ürünlerle zevkle, özenle dekore edilmiş bir fiziksel ortam, çalışma verimini arttırırken aynı zamanda profesyonel bir kurumsal imaj için de olumlu katkılar sunar. Bu yüzden ruhen besleyen, enerji veren, motive eden ofislerin tasarımında fiziken de destek veren çalışma koltukları seçimi büyük önem taşır. Geniş seçenek yelpazesi içinde ergonomik ve şık dizayn edilmiş ofis koltuklarını Trendyol’dan seçmek, uzun ve yorucu çalışma saatlerini verimli, konforlu ve keyifli hale getirir.

Mekanların da insanlar gibi enerjisi ve ruhu vardır. Kimi mekanlar girer girmez huzur verir, kimisi rahatsız eder. Ofislerde de durum benzerdir, bazılarında saatlerce keyifle verimli bir çalışma sürdürülürken, bazısından adeta kişi kendini nasıl dışarıya attığını bilemez. Evlerin düzeni, mobilyalar, aksesuarlar nasıl  ki içinde yaşayanların ruh halini etkiliyorsa, ofislerde de odalar, yemekhaneler, toplantı salonları, hatta bekleme odalarında yapılacak yerinde değişiklik ve düzenlemelerle yaratıcılık, üretkenlik, motivasyon tetiklenebilir. Ofis dizaynı hem iç müşteri de denen çalışanların motivasyonunu yükseltir, hem de dışarıdan gelen konukların, müşterilerin gözünde çalışma alanına gösterilen özen hakkında bilgi verir. Üstelik sadece büyük bütçelerle değil, oldukça uygun fiyatlı seçimlerle de bunu başarabilmek mümkündür.

Gününü ofiste masa başında çalışarak geçirenlerin en büyük problemlerinden biri hareketsizlik, yanlış duruş ve oturuş nedenlerine bağlı rahatsızlıklardır. Baş, boyun, sırt ve bel ağrıları bunlardan bazılarıdır. Gelişen bilinç düzeyi ile birlikte tüm bu olası rahatsızlıklara önlem olarak anılan ergonomik ofis koltuğu kavramı, tüm tasarımcılar ve üreticilerce üzerinde titizlikle çalışılan bir alandır. Çalışana en uygun ofis koltuğu önerisi, yaptığı iş, çalışma şekli, alışkanlıkları ve varsa özel ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılabilir. Ancak genel hatlarıyla rahat ofis koltuğu kriterleri bellidir. Sağlıklı bir çalışma koltuğunda yükseklik ayarlanabilir olmalıdır. Böylelikle beden ölçülerine ve çalışma masası ebatlarına uygun ayar yapılabilir. Yükseklik ayarında hedef, ayaklar yere tam bastığında bacak üstünün yere paralel olmasıdır.

Ortopedik ofis koltuğu vücut ölçülerine uygun, yeterli oturma alanına sahip koltuktur. Dizlerin arkasına değecek ve kolçaklara dayanmayı zorlaştıracak kadar büyük olmamalıdır. Bacak boyuna münasip şekilde oturma derinliği ayarlanabilmelidir. Sağlıklı bir ofis bilgisayar koltuğu bedene göre ayarlanmış bir bel desteğine sahip olmalıdır. Bu sayede bele binen yük eşit dağılmış ve uzun vadede ağrılar önlenmiş olur. Sırt yüksekliği ayarlanabilen bir ofis büro koltuğu omurgayı destekler. Doğru sırt yüksekliği ile kol, omuz ve bacakların doğru duruşunu sağlar. Sırt eğimi ayarlanabilen versiyonlarda geriye yaslanmak, sinirler üzerindeki baskıyı hafifleterek sırtı rahatlatır. Ergonomik bir koltuk çok stabil olmamalı, oturanın hareketleriyle uyum sağlayacak şekilde dönebilmelidir. Döner ofis koltuğu tüm bedenle hareket etmeye gerek bırakmadan çalışma kolaylığı sağlar.

Özenle Tasarlanan Ofis Koltukları ile Verimli Saatler

Ofis koltukları çalışma, yönetici ve misafir koltukları olmak üzere üç grupta değerlendirilir. Ofis çalışma koltuğu gününün ortalama olarak sekiz saatini masa başı işlerde çalışarak geçirenler için tasarlanır. Doğru dizayn edilmiş bir ofis koltuğu, kullananın fizyolojisi ile dost özelliklere sahiptir. Ergonomik ofis sandalyesi modelleri boya göre ayarlanabilir, modeline göre değişen boyun, bel ve sırt destekleri vardır. Oturulan süre uzadıkça omurgaya binen yük daha çok etki ettiğinden, sırt, bel ve kolçak oranlarıyla dengeli yük dağılımı yaparak, zaman içinde vücutta oluşacak ağrıların önüne geçer. Eskiden kollu modelleri koltuk, kolsuz olanlar sandalye olarak anılsa da zaman içinde her ikisi de birbiri yerine kullanılır hale gelir. Ofis çalışma sandalyeleri kolçak, ayak ve döşemelerinde kullanılan farklı materyallerle zengin çeşitliliğe sahiptir.

Ofis yönetici koltuğu modelleri hemen her fonksiyonu ayarlanabilir ve sırt yüksekliği fazla olan modellerdir. Boyun ve bel yastıkları arka kısmındaki buton ve kollarla kumanda edilebilen, yükseklik ayarlı kolçakları yaklaşık 5 cm civarı inip yükselerek hareket esnekliği sağlayan türleri mevcuttur. Sırt kısmı yatarken, istenilen noktada sabitlenebilir. Ofis müdür koltuğu, sırt yüzeyinde oturan kişinin kilosuna uygun olarak, yaslanma sertliği ayarlanabilme seçenekleri sunar. Amortisör sistemi sayesinde yükselir, alçalır ve kendi etrafında 360° dönebilir. Ayakları ve kolçakları sert plastik veya krom olabilir. Oturak ve sırtlıkta fileli/ düz kumaş, gerçek/ suni deri kaplama modelleriyle çeşitlilik gösterir. Fileli ofis koltuğu, hava alma, terletmeme özelliğiyle sıkça tercih edilir.

Ofis makam koltuğu modelleri, boyutlarıyla diğerlerine göre daha büyük cüsseli, en kaliteli malzemeden, en güncel teknik detaylarla donatılarak üretilen türlerdir. Genellikle malzeme seçiminde deri ve ahşap tercih edilen ofis patron koltuğu yaygın kullanımı, masanın diğer tarafındaki konuk koltuklarıyla takım olması yönündedir. Aynı malzeme ve modelde üretilen bu ofis koltuk takımı içinde, konukların koltuklarının ayağı düz, sırt kısmı daha alçaktır. Makam odaları yeterli büyüklüğe sahipse, masa çevresi takımı, ofis oturma grubu ve toplantı masası ile üç işlevsel bölümde dizayn edilir. Deri ofis koltuk takımı modelleri ciddiyeti, özeni ve şıklığı temsil eder. Oturaklı duruşlarıyla göz doldururken, leke tutmayan, solmayan uzun ömürlü malzemesiyle de fonksiyonel bir seçimdir.

Ofis misafir koltuğu seçimi, kurumsal kimlik ve çalışma alanına gösterilen özen hakkında ipuçları verir. Makam odasında, toplantı odasında, bekleme bölümü ya da ofisin uygun görülen hemen her mekanında kullanılabilen bu koltuklar, ofisin genel dekoratif karakterine uygun olarak seçilir. Geniş fuaye ve odalarda 3’lü ofis koltukları, uzun dikdörtgen bir orta sehpa veya iki yönde yan sehpalarla rahat bir kullanım imkanı sunar. Aynı mekanda 2’li ofis koltukları ile birlikte ahenkli bir kompozisyonla kullanılabilirler. Alan büyük değilse duvara dayanılan ikili ofis koltuğu, ayak malzemesine uygun bir sehpa ile kullanılabilir. İki yanına da dik açıyla tekli ofis koltuğu yerleşimiyle takımlanabilir. Sehpa üstünde aksesuarlar ve şirketi, referansları, başarıları anlatan dokümanlarla, hem fonksiyonel hem de şık bir bölüm yaratılabilir.

Duruş Bozukluklarını Önleyen Ergonomik ve İşlevsel Tasarımlar

Çalışma alanlarında genelde ortak mekanlarda kullanımıyla göz dolduran ofis berjerleri, büyük salonlarda sehpa ile birlikte çoklu kullanımla oturma adacıkları şeklinde kullanılabilir. Varsa manzaraya dönük olarak ikizlenerek ya da bir galeri boşluğu etrafında bekleme ve dinlenme amaçlı yerleştirilebilir. Ofis bekleme koltuğu olarak çok şık bir alternatif olan berjerler, evlerdekinden farklı olarak silindirik tek bir metal ayak üzerinde yükselen son derece özgün ve modern formlara ve kendi çevresinde dönebilen mekanizmaya sahip olabilirler. Yine de bekleme için klasik modelleri tercih edenler için, ikili, üçlü bitişik nizamdaki modeller de kullanılabilir.

Toplantı odalarında kullanılan ofis sandalyesi modelleri daha alçak sırtlı ve ortalama büyüklüktedir. Tekerleksiz ofis sandalyesi seçimi yaygın bir seçimdir. Zira toplantı masası çevresinde çalışmak herhangi bir hareket ihtiyacını gerektirmez. Özellikle çok büyük ya da U biçimli toplantı masalarını kullanırken, sandalyelerin mümkün olduğunca büyük olmayan, orta sertlikte oturağa sahip ergonomik modeller olması, daha çok sayıda ve rahat yerleşimi sağlar. Fileli ofis sandalyesi terletmeyen havadar dokusuyla uzun süre ferah bir kullanıma destek verir. Deri ofis sandalyesi takım olarak tasarlanan versiyonlarında masadaki aynı deri detaylarıyla bütünsel bir yaklaşım sergiler. Fileli, desenli ya da düz kumaş kaplı, kapitone detaylı ya da deri kaplı oluşu ofis sandalyesi fiyatları arasındaki farklılığın nedenlerindendir.

Home office çalışma sistemiyle evden çalışma kültürünün yaygınlaştığı günümüzde artık evler için de doğru ofis mobilyası seçimi önem kazanır. İster ayrı bir çalışma odası olsun, isterse ortak yaşam alanında bir bölüm çalışma alanı olarak düzenlenmiş olsun, ayrılan mekanın optimum seviyede verimle kullanılabilmesi önemlidir. Uzun saatler masa başında, özellikle de bilgisayar ekranı karşısında vakit geçirenler için ergonomik bir ofis koltuğu kullanmak kaçınılmazdır. Fizyolojik gereksinimleri baz alarak seçilen bu koltuk, aynı zamanda evin dekorasyonuyla da uyumlu olduğunda motivasyon ve verimlilik katlanır. Klasik tarzda bir evde seçilecek deri ofis koltuğu, duruşundaki asalet ve ağırlıkla hemen ortama ayak uydurur. Modern bir evde spor bir model tercih edilirse file ofis koltuğu ihtiyacı rahatlıkla karşılar.

Ofis koltukları seçimi evdeki çocuk ve gençlerin iskelet sağlığı ve doğru duruş pozisyonları için de önemlidir. Ders çalışırken, hobileriyle ilgilenirken ya da bilgisayar başındayken, masa başında uzun saatler geçirebilirler. Özellikle bilgisayar oyunlarına meraklı olanlar, boş zamanlarının büyük çoğunluğunu gözlerini ekrandan ayırmadan geçirebilirler. Onlar için tasarlanan oyuncu koltukları en gelişmiş sağlıklı teknik donanımıyla ebeveynlerin içini rahatlatırken, her taraftan sarılmış yastıklı yapısı, uzay filmlerinden fırlamış görüntüsü ve canlı renkleriyle gençleri mutlu eder. Genelde dik kullanım sevilse de zaman içinde ihtiyaç hissedilen geriye yatma ve kilitleme özelliği, kademeli kolçak yüksekliği ayarı, güçlü amortisörü, döşemeleri çizmeyen tam dönebilen tekerlekleri ile oldukça konforludur. Ölçülerinin büyük olması, geniş bel ve boyun yastıkları, yanlardan destekle güçlü kavrayışı ile son derece şık bir çalışma koltuğu deneyimi sunar.

Mutlu, Verimli, Motivasyonu Yüksek Çalışma Temposu

Ofis koltukları seçiminde materyalin de önemi büyüktür. Tüm gün vücuda temas eden bir mobilyada, kullanılan malzeme insan sağılığına zararlı kimyasallar içermemelidir. Sırt tipi açısından incelendiğinde bol yastıklı, eğimli, mindersiz ve yüksek sırtlı olmak üzere dört kategoride değerlendirilebilen modeller mevcuttur. Bol yastıklı ofis koltukları daha yumuşak ve destekli bir oturum sevenler için tasarlanır. Eğimli sırtlı modeller, uzun çalışma saatleri boyunca ihtiyaç duyulan S şeklindeki eğimi vererek omurga çizgisine paralel hareket eder. Mindersiz türler ofis deri koltuk seçimleri ile fileliler ve sert kumaş kaplı olanlardır. Yüksek sırtlı olanlar ise boyun dahil tüm omurgayı destekleyecek derece yüksek olan modellerdir. Boyun desteği ayrı olabildiği gibi gövdeye entegre üretilmiş modelleri  de bulunur.

Oturum yumuşaklığı açısından yumuşak, orta sert ve çok yumuşak olmak üzere üç alternatif yaygın kullanılır. Ofis sandalye seçenekleri arasında ayak tiplerine dikkat edilecek olursa ahşap çerçeveli, kısa ayaklı ve yerden yüksek modeller birbirinden ayırt edilebilecek farklılıktadır. Ahşap ayaklılar çalışma koltuğu olarak yıldız şeklinde ve tekerlekli olarak kullanılabilir. Ağır görünümü nedeniyle makam koltuklarında deri oturma bölümleriyle ahşap ayaklı modeller sıklıkla bir arada tercih edilir. Ahşap ile derinin bir arada ağırlığı, ciddiyeti ve otoriteyi simgelediği algısı yaygındır. Bekleme koltuğu, misafir koltuğu ve toplantı sandalyelerinde, klasik dört ayaklı ahşap gövde, kapitone, çizgili ya da düz dikişleriyle deri, kumaş kaplamalar sıklıkla görülür. Kısa ayaklı modeller, genellikle yükseklik ayarlıdırlar. Yerden yüksek olan modellerde ayak gövdesi daha dikkat çekicidir. Tabii ki bu denli çeşitlilik arasında ofis koltukları fiyat konusunda da geniş seçeneklere sahiptir.

Ofis koltukları seçiminde sağlıklı, sağlam, kaliteli, malzemeden imal edilmiş olanlar daha uzun ömürlüdür. Genel olarak ofisin mimari karakteri, yansıtmak istediği kurumsal kültür, ebatlar önemlidir. Çok büyük bir ofiste seçilen küçük koltuklar mekanı boş göstereceği gibi, çok büyük modüllerin sığdırılmaya çalışılacağı küçük bir ofis de dar ve sıkışık görünür. Ofis için seçilen genel konsept, tarz, renkler, formlar ofis koltukları seçimi için de belirleyici rol oynar. Klasik tarzda döşenmiş bir ofiste koyu ahşap, daha ağır kütleye sahip, oturaklı deri döşemeli koltuklar uyumu yakalar. Modern stilde bir ofiste ise rengarenk kumaş ve file sırtlarıyla metal ayaklı sade çizgideki modeller göze hoş görünür.

Yapılan iş, çalışanların yaş ortalaması ve hedef kitle göz önüne alınarak seçimler yapılırsa sonuç mutluluk verici olacaktır. Buna göre rengarenk, farklı tasarımlı, özgün modellerle neşeli bir ofis görünümü yaratılabilirken, açık renkler, tek tip malzeme ve benzer formlarla sade, dingin, ferah ofisler tasarlamak mümkündür. Örneğin küçük bir odayı tasarlarken kullanılan beyaz ofis koltuğu beyaz renkli diğer ünitelerle uyum yakalarken, koyu renkli bir ortamda yarattığı kontrastla dikkati üzerine çekebilir. Duvar rengi, kaplaması, mobilyalar, aksesuarlar ve aydınlatmalarla uyumu da göz önüne alınırsa bütünselliği yakalamak hiç de zor olmaz. En küçük detayına kadar özenle tasarlanmış bir ofisin amacı sağlıklı bir ortamda mutlu, verimli çalışan bireyler ve yine güzel ağırlanarak ayrılan konuklar ve müşterilerdir.

Kaliteli Malzeme, Özgün Tasarımlar ve Göz Alıcı Estetik Detaylar

Ofis mobilyaları alışverişinde, ofisin genel dekoratif karakteri, çalışanın istek ve ihtiyaçları, işin türü, çalışanın şirket içi statüsüne göre alım yapılır. Kumaşının terletmeyen, kolay temizlenebilir, ayaklarının döşemeyi çizmeyecek donanıma sahip olması iyi olur. Koltuğun ayar mekanizması ulaşılabilir olmalı, kumanda esnasında şekilden şekle girmeye gerek bırakmamalıdır. Koltuk kullanıcının boy, kilo ve vücut oranların göre alçalabilir ve yükselebilir olmalıdır. Oturma şekli itibarıyla sırt kısmı bel gölgesine çok baskı getirmeyecek şekilde dizayn edilmiş olmalıdır. Bazı modellerin sahip olduğu ofis koltuğu çift kollu mekanizma düzeneği ile bir kolla yüksekliğe, diğer kolla sırt açısını komuta etmek mümkündür. Nefes alan bir yüzeyi, kaliteli minder ve kaplama malzemesine sahip olmalıdır. Koltuğun özellikle kol ve ayak kısmında çalışma esnasında alınan pozisyonlarda rahatsız edici sivri köşeler olmamalıdır.

Geriye doğru esneyerek dinlenmeyi sağlayan mekanizma sırta ve bele binen yükü hafifleteceğinden oldukça rahatlatıcıdır. Stabil duruşu sağlayan beş parçalı yıldız ayaklar sağlam duruşu destekler. Tekerlekli modeller zeminde rahatça kayabilmeli ve dönebilmelidir. Gövdesinin döner yapıda olması hareket kabiliyetini arttırır. Kolçakların yön ve yükseklik ayarı, masa, klavye ve mouse ile sağlıklı irtibat ve arada dinlendirme amacıyla önem taşır. Kolların vücut ile açısı 90 derece olmalı, bilekten dirseğe kadar yere paralel durabilmelidir. Ayrıca kolçak masa ile aynı seviyede olabilmelidir ki bu değer 72-75cm arasıdır. Kolçaksız olanlar masaya sıfır yanaşabilmekte, kolçaklı olanlarsa arada dinlendirmek için avantaj sunar.

Ofis koltuğunu kullanırken ideal yüksekliği hesap edebilmek için, önünde ayakta durulduğunda oturağı diz hizasına getirmek yeterli olur. Koltuğa oturulduğunda ayaklar yere tam basmalı, diz arkası oturağın ucunda olmalıdır. Öne geriye hareketlerle varsa boyun ve bel desteğinin vücuda oranının da kontrol edilmesi uzun süreli oturma konforunu garantiler. Binlerce üründe olduğu gibi ofis mobilyaları online satışında da zirvede olan Trendyol kaliteli malzemeli, teknik donanımları güçlü, estetik çizgileriyle göz dolduran ofis koltuklarına ev sahipliği yapar. Siz de ofisiniz, eviniz ya da sevdikleriniz için birbirinden zevkli şık ofis koltuklarını hemen seçebilir, bu sağlık, rahatlık ve konfora birkaç dakika içinde sahip olabilirsiniz.