"

Olta Kamış

" araması için 393 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Olta Kamış

Balık avında kullanılan olta kamışı, uca yerleştirilen yem yardımıyla balıkların yakalanmasını sağlar. Olta kamışı seçimi yapmadan önce hangi tür balık yakalamak istediğinize karar vermeniz gerekir. Balık tekneden tutulacaksa kısa, denizden tutulacaksa uzun kamışlar av için daha uygundur. İhtiyacınıza uygun olan olta kamış çeşidini, Trendyol'daki av ve balıkçılık malzemeleri kategorisi içerisinde yer alan ürünleri inceleyerek bulabilirsiniz. 

Olta Kamış Çeşitleri Nelerdir?

Öne çıkan av ve balıkçılık malzemeleri arasında bulunan olta kamış değişik modellerde üretilir. Teleskopik olta kamışları, fly kamışlar, çıkrık olta kamışları, parçalı olta kamışları, spin olta kamışları ve porselensiz göl kamışı olmak üzere olta kamışlarının farklı çeşitleri vardır. Olta kamışı çeşitleri genellikle karbon lifi, bambu ya da cam lifinden elde edilir. Porselensiz göl kamışının en önemli özelliği sade ve ince yapıda olmasıdır. Porselensiz göl kamışıyla yeminizi kıyıdan suya doğru bırakabilirsiniz. Bot kamışı modelleri de deniz veya gölde avlanmak için kullanılır. Tekne kamışı adı da verilen bot kamışı; dayanıklı, yarı sert, kısa ve orta ebatlı özellikleriyle ön plana çıkar. Amatör balıkçılar ya da balık tutmayı hobi amaçlı olarak yapanların tercihi teleskopik olta kamışlarıdır. Teleskopik kamışlarla benzerlik gösteren parçalı kamışların, teleskopik kamışlara göre hassaslığı daha yüksek düzeydedir. Fly kamışlar genelde fly makineleriyle kullanılırken çıkrık olta kamışları da çıkrık makineleriyle uyumludur. Spin olta kamışları ise fly modellerle benzerlik gösterir. Çok uzun mesafelere atılabilir. 

Olta Kamışı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Olta kamışınıza karar verirken hangi tür balıkçılık faaliyeti yapmak istediğinizi göz önünde bulundurmanız gereklidir. Deniz, göl veya akarsuda balık tutmak için ihtiyacınız olan olta kamışları arasında kullanım özellikleri bakımından farklılıklar bulunabilir. Kıyıda ya da teknede yapacağınız avlanmalarda yanınıza alacağınız kamışın uzunluğu önemlidir. Teknede kısa, kıyıda uzun boylu olta kamışı kullanabilirsiniz. Uzun gövdeli kamışlar sayesinde kurşunu daha uzak mesafeye atabilirsiniz. Teknede büyük balık avı yapılacaksa mukavemetli kamışlara ve makinelere ihtiyaç vardır. Kamışın atarının ne kadar olduğu, çelik sargısının sağlamlığı, halkaları ya da fincanları ve esnekliği de son derece önemlidir. 

Kaliteli Kamışların Ortak Özellikleri

Kullanışlı ve kaliteli bir kamış, hem tatlı suda hem de tuzlu suda işlevini görebilir. Kullanılabilecek en iyi olta kamışı, esnek ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Her kamış modeli her balık avına uygun olmayabilir. Bu nedenle işlevine uygun bir kamış modeli seçmeye dikkat etmek gerekir. Doğru kamış seçimi sayesinde av performansınızı başarılı bir şekilde sürdürebilirsiniz. Tatlı ve tuzlu sularda teknik bir sorun yaşamadan balık avınızı gerçekleştirebilirsiniz. Satın aldığınız ürünü uzun süre boyunca kullanmak istiyorsanız, kaliteli olta kamışı markaları arasından ihtiyacınız olan ürünü seçebilirsiniz. 

Olta Kamış Fiyatları

Kullanılan malzemeler ve markası doğrultusunda olta kamış fiyatları kendi arasında değişiklik gösterebilir. Grafit, fiberglas ya da karbon fiber malzemelerinden yapılan olta kamışları yapısal özellikleri ve fiyat olarak birbirinden ayrılır. Hafif yapıda olan grafit kamışlar, dayanıklı ve sert olmasının yanında fiyatları da oldukça yüksektir. Ağır yapıda tasarlanan fiberglas modeller grafit çubuklara göre daha esnektir. Kırılması da zor olduğundan kullanışlıdır. Fiyat olarak grafit kamışlara göre daha ekonomiktir. Karbon fiber malzemelerden elde edilen modeller hafif yapılarıyla dikkat çeker. Modelleri arasında değişik fiyat seçenekleri bulunur. Amatör balıkçılar ya da balık avını hobi olarak yapanlar için fiber malzemeden üretilen olta kamış modelleri ideal bir seçim olabilir. Kaliteli olta kamış ürünlerini Trendyol'dan online alışveriş yaparak satın alabilirsiniz.