"

Olta Makinası

" araması için 3451 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Olta Makinası

Olta makinası, olta kolunun ucuna monte edilmiş mekanik bir cihazdır. Olta makarası olarak da bilinen olta makinası, olta çubuğuna tutturulmuş misina sistemini açmak, toparlamak ve sabitlemek için kullanılır ve büyük miktardaki misina yumağını içinde barındırır. Olta makinaları; olta ucundaki yapay veya organik yemi uzak mesafelere atabilmenizi, olta misinasını dilediğiniz uzunlukta ve hızda hareket ettirebilmenizi ve yakaladığınız balıkları kolayca geri çekebilmenizi sağlar.

Olta Makinalarının Özellikleri ve Kullanımı

Kilitleme sistemi, makara mekanizması, sabitleme aparatı, vites kolu ve krank yatağı gibi donanımlara sahip olan olta makinaları, pratik ve çok yönlü bir şekilde kullanılabilir. Makara üzerinde yer alan iki ayarlı kilitleme sistemi, duruma göre açık ve kapalı konuma alınabilir. Misinanın makaradan çıkmasını önleyen kilitleme sistemi, olta atarken açık; salma işlemi tamamlandıktan sonra da kapalı konuma getirilerek makaranın ileri ya da geri yönde hareket ettirilebilmesini sağlar. Makaraya bağlı olan kol ne kadar hızlı döndürülürse makara da o kadar hızlı döner. Makara milini döndüren dişliler, tıpkı bisiklet vites sisteminde olduğu gibi orantılı bir şekilde azaltılıp yükseltilebilir. Düşük dişli oranları, balığın derinlerden getirilmesi için daha fazla güç sağlarken, yüksek dişli oranları da balıkları yüzeye yaklaştırırken işinizi kolaylaştırır.

Tüm geleneksel olta makinaları, makarayı sorunsuzca çalıştırmak için makara içine konumlandırılmış bilyeli rulmanlar ve burçlar ile gelir. Burçların, bilyeli rulmanların ve krank sisteminin birbiri ile uyumu ve kalitesi, hem olta çekme aşamasında hem de sert şoklarda oltaya binen yükü üstlenebilmek için önemlidir. Rulman sayısı ve dişli kalitesi ile oltanın dayanıklılığı her zaman orantılı olmayabilir. En iyi olta makinası, balık tutkunlarının en rahat şekilde kullandıkları makinadır. Kullanım alanına en uygun olta makinasının tercih edilmesi, balık tutma deneyimini doğrudan etkiler.

Olta Makinalarının Hat Kapasitesi

Makaranın hat kapasitesi, kullanım önceliği ve performansı açısından oldukça önemlidir. Makara çeşitleri, 15 metreden 900 metreye kadar dayanabilecek kapasite ile sunulur. İhtiyacınız olan olta kapasitesi, balık avınıza bağlı olarak değişebilir. Örneğin; sığ su birikintilerinde, derin olmayan göletlerde veya akarsularda balık avlarken minimum hat kapasitesi yeterlidir. Diğer taraftan, derinliği fazla olan deniz, göl ve baraj gibi alanlarda balık tutarken daha yüksek kapasiteli makara sistemlerine ihtiyacınız olacaktır. Hızlı sarılan ve istenilen anda metrelerce misina salabilen makaralar, balık tutarken daha esnek ve kolay bir şekilde hareket edebilmenize yardımcı olur.

Olta makinası veya makara üzerinde belirtilen rakamlar, kullanım kapasitesini gösteren ibarelerdir. Bu grafik, monofilament hattının kullanımına dayanmaktadır ve 8/(175), 10/(155) ya da 12/(130) gibi farklı değerler taşıyabilir. İlk sayı, lb/kg direnci ve ardından gelen sayı da metre cinsinden uzunluktur. Bu değerler, oltanın kullanımı esnasında balığın uygulayacağı dirence karşı uyumluluk olarak da düşünülebilir. Devir oranı, sarım ve rulman değerlerine bakarak oltanın kapasitesi ve misina uzunluğu hakkında bilgi alabilmek de mümkündür.

Olta Makinası Çeşitleri ve Fiyatları

Temel av ve balıkçılık malzemeleri arasında yer alan olta makinası, bağlama kolu sayesinde kolayca olta çubuğuna monte edilebilir. Geleneksel balıkçılık ve hobi balıkçılığı için daha çok manuel olta makinaları kullanılır. Ancak, daha konforlu ve hızlı olta kullanımı için elektrikli olta makinası modelleri de tercih edilebilir. Paslanmaz çelik, pirinç, karbon ve alüminyum gibi metaller kullanılarak imal edilen olta makinası çeşitleri, uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Genel anlamda olta makinası fiyatları ise ürünün markası, modeli, türü, malzeme kalitesi, rulman yapısı, teknik özellikleri ve tasarım detayları gibi unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Trendyol av ve balıkçılık malzemeleri kategorisi içinden ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve beklentilerinize en uygun olta makinası modellerine kolayca ulaşabilir; dünyaca ünlü olta makinası markaları arasından seçiminizi yapabilir ve Trendyol ayrıcalıkları ile alışveriş yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.