"

Optik Sürücü

" araması için 34 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Optik Sürücü

Dijital medya tüketimindeki artış nedeniyle, bilgisayarlarda DVD sürücüsü ihtiyacı bir zorunluluk olarak ortadan kalksa da DVD'leri veya Blu-ray diskleri oynatmayı veya yazmayı isteyebilirsiniz. Bu durumda dahili veya harici optik sürücü modellerinden birini edinmeniz gerekir. Farklı markaların optik sürücülerini bilgisayar bileşenleri kategorisinde inceleyebilir, aradığınız modeli kolayca bulabilirsiniz.

Optik Sürücü Modelleri

Günümüzde bilgisayarlarda kullanılan üç temel optik depolama biçimi vardır: kompakt disk (CD), dijital çok yönlü disk (DVD) ve Blu-ray (BD). Tüm DVD sürücüleri CD okuyabildiğinden, düz bir CD sürücüsü genellikle işlevsel değildir.

  • CD: Kompakt disklerin depolama alanı, disk başına yaklaşık 650 ila 700 MB veridir. Aynı disk üzerinde ses, veri veya her ikisini de içerebilirler.
  • DVD: Veri depolama alanında dijital video formatı için tasarlanmıştır. CD formatlarıyla uyumludur.
  • Blu-ray: Mevcut en üst seviye optik sürücü standardı Sony'nin Blu-ray'idir. Blu-ray disk, standart bir DVD'den iki kat daha fazla bilgi depolar, ancak daha pahalıdır. Yüksek tanımlı video sinyallerini veya 25 GB ile 200 GB arasında değişen veri kapasitelerini depolayabilir. Hem DVD hem de CD ile uyumludur.

Optik Sürücü Kayıt 

Optik sürücü modelleri okuma, yazma ve farklı türde DVD'ler yazmak için farklı hızlara sahiptir. Genel olarak 8X yazma hızı, DVD yazıcıları için en düşük seviyedir. Mümkün olan en iyi DVD yazıcıyı için 16x / 24x yazma hızı önerilir. Birkaç kayıt standardı mevcut olmasına rağmen, kayıt yapan çoğu optik sürücü tüm standartları desteklemektedir. Bununla birlikte CD'leri de kaydetmek istiyorsanız, bir kombo optik diske ihtiyacınız vardır.

CD kaydediciler standart hale getirilmiştir ve hemen hemen tüm ekipmanlarla uyumludur. Bazı CD yazıcıları combo veya CD-RW / DVD sürücüsü olarak adlandırılabilir. Bunlar, CD ortamında okumayı ve yazmayı desteklerken, DVD ortamını okuyabilir ancak yazamaz.

DVD kayıt cihazları çok daha fazla ortam türünü destekleyebilir. DVD-RW, DVD + RW, DVD + R, DVD-R ve DVD + R DL gibi yazdırabileceğiniz çeşitli DVD formatları vardır. Öncelikle, format tipindeki -R-, DVD'nin yazılabilir olduğu anlamına gelir. W ise yeniden yazılabilir demektir. DVD-R veya DVD + R diskleri bir kez kaydedilebilirken, DVD-RW veya DVD + RW hem kaydedilebilir hem de birçok kez yeniden yazılabilir. Yeniden yazılabilir diskler düz 'R' disklerden biraz daha pahalıdır bu nedenle seçiminiz yeniden yazma özelliğine ihtiyacınız olup olmadığına bağlıdır.

Blu-Ray Optik Sürücü

DVD'ler kırmızı bir lazerle okunur ve yazılır. Blu Ray formatı bunun yerine mavi-mor renkli bir lazer kullanır. Bu yeni tip lazer, DVD'lerde kullanılan lazerden daha kısa bir dalga boyu ve daha iyi hassasiyet sunar. Böylece verinin daha kompakt bir şekilde bir diske yazılması sağlanır. Blu Ray diskleri, aynı boyutta olsalar bile DVD'den 5 kat daha fazla depolama alanına sahiptir. Tek katmanlı bir Blu Ray Disk 25 GB depolarken çift katmanda 50 GB'a kadar veri depolayabilir. Blu-ray sürücüleri tipik olarak üç tür sürücüye sahiptir. Okuyucular herhangi bir formatı (CD, DVD ve Blu-ray) okuyabilir. Blu-ray yazıcılar her üç formatta da okuma ve yazma yapabilir.

Optik Sürücü Hızları

Tüm optik sürücüler, sürücünün kullandığı maksimum hızı ifade eden bir çarpan ile derecelendirilir. Bir CD-ROM sürücüsü için tipik olarak maksimum veri okuma hızı olan tek bir hız vardır. DVD-ROM sürücülerinde iki veya üç hız belirtilir. Birincil hız maksimum DVD veri okuma hızı iken ikincil hız maksimum CD veri okuma hızıdır.

Optik Sürücü Bağlantı Şekilleri

Dahili optik sürücüler anakartınıza bir SATA kablosuyla bağlanır. Dahili bir optik sürücü satın alırken bilgisayarınızın kasasının optik sürücülerle uyumlu olduğundan emin olmanız gerektiğini unutmayın. Özellikle, yedek bir 5.25 inçlik sürücü yuvası olup olmadığını kontrol edin. 

En iyi optik sürücü modelleri, en uygun fiyatlarla Trendyol'da!