Ötüken Yayınları Memlûklerde Hisbe Teşkilatı Ve Muhtesibler / Mehmet Şeker 9786254082498

Henüz Yorum Yazılmamış.
65 TL
Koleksiyona Ekle
Favorilere Ekle
Ürünün Diğer Satıcıları (2)
Tahmini Kargoya Teslim: 2 gün içinde
61,20 TL58,44 TL
Tahmini Kargoya Teslim: 2 gün içinde
Kargo Bedava
84,60 TL

Ürün Değerlendirmeleri

Henüz Yorum Yazılmamış.

Ürün Bilgileri

Ötüken Yayınları Memlûklerde Hisbe Teşkilatı Ve Muhtesibler / Mehmet Şeker

  • Memlûklerde Hisbe Teşkilatı ve Muhtesibler Ürün Adı : Memlûklerde Hisbe Teşkilatı ve Muhtesibler Yayınevi : Ötüken Neşriyat Yazar : Mehmet Şeker Kategori : Tarih Araştırmaları Stok Kodu : 9786254082498 Sayfa Sayısı : 416 Boyut : 13,5 cm x 21 cm Basım Tarihi : Mart 2022 Kapak Türü : Karton Kapak Kağıt Türü : 55 gr. Holmen Dili : Türkçe Orta Çağ’da büyük bir Müslüman Türk devleti olan Memlûkler, devlet teşkilatını oluştururken bir taraftan kendilerinden önceki Müslüman devletlerden olan Abbâsîler ve Fâtımîlerin devlet geleneğini, diğer taraftan Müslüman Türk devletlerinden olan Büyük Selçuklular, Zengîler ve Eyyûbîlerin mirasını almış ve kendilerine bu iki kanaldan tevarüs eden mirası devlet bünyesinde mezcederek muazzam bir teşkilat ve bu bağlamda da güçlü bir hisbe teşkilatı kurarak tarih sahnesinde kendilerini göstermişlerdir. Memlûklerin devlet geleneği ve aynı zamanda hisbe teşkilatı, hem çağdaşı olan hem de kendinden sonra gelen devletlere örnek teşkil etmiştir. Hisbe konusunu ele alan çalışma, ayrıca diğer Türk-İslâm devletlerindeki hisbe teşkilatına dair de önemli bilgiler içermektedir. Kamu hayatının her alanına etki etmiş olan hisbe kurumu, kamusal alanda halkın haklarını koruyucu bir sistemdi. Aynı zamanda hisbe vazifesinden sorumlu muhtesibler de neredeyse kamusal alanın tamamında söz sahibi olan devlet görevlileriydi. Ülkemizde Osmanlı öncesi döneme dair Müslüman Türk devletlerinin “Hisbe Teşkilatı ve Muhtesibleri”yle ilgili ayrıntılı bir çalışma bulunmadığı düşünülürse, Memlûklerin etkili bir şekilde tesis ettiği “Hisbe Teşkilatı” ve hisbe işinin sorumluları olan “muhtesibler”in detaylı bir şekilde incelendiği bu çalışma, bir boşluğu dolduracak mahiyettedir ve bu alanda yapılacak çalışmalara da bir kaynak olacaktır.
  • Bu üründen en fazla 10 adet sipariş verilebilir. 10 adetin üzerindeki siparişleri Trendyol iptal etme hakkını saklı tutar.
  • Kampanya fiyatından satılmak üzere 10 adetten fazla stok sunulmuştur.
  • İncelemiş olduğunuz ürünün satış fiyatını satıcı belirlemektedir.
  • Bir ürün, birden fazla satıcı tarafından satılabilir. Birden fazla satıcı tarafından satışa sunulan ürünlerin satıcıları ürün için belirledikleri fiyata, satıcı puanlarına, teslimat statülerine, ürünlerdeki promosyonlara, kargonun bedava olup olmamasına ve ürünlerin hızlı teslimat ile teslim edilip edilememesine, ürünlerin stok ve kategorileri bilgilerine göre sıralanmaktadır.

Ürün Özellikleri

  • Basım Dili Türkçe
  • Yazar Mehmet Şeker
Şikayet Et