"

Oyuncu Monitör

" araması için 125 sonuç listeleniyor

Oyuncu Monitör

Oyun tutkunlarının, online oyunlarda rakiplerini anında görüp buna göre strateji belirlemeleri, temsil ettikleri takımın başarısını en üst düzeye taşımalarına yardım ediyor. Rakiplerin, ağ ve internet hızı gibi parametrelerden bağımsız olarak anında görülebilmesi ise yüksek ekran yenileme hızlarına sahip gamer monitör modelleriyle mümkün oluyor. Dünyanın önde gelen panel ve monitör üreticilerinin imzasını taşıyan ürünler; tasarım, ekran genişliği, ekran çözünürlüğü, tepki süresi, parlaklık gibi pek çok değişkene göre çeşitlilik gösteriyor. Bu noktada oyuncu monitör fiyatları da benzer etkenler doğrultusunda şekilleniyor.

Oyuncu Monitör Modellerinin Standart Monitörlerden Farkı

Kullanıcıların, bilgisayar karşısında geçirdikleri zamanda en çok etkileşim halinde oldukları çevre birimi olan monitör, 2000’lerin başlarında CRT olarak nitelendirilen tüplü formdayken teknolojik atılımlar sayesinde LCD forma dönüşerek bilgisayar kullanıcılarının hayatında yer alıyor. Oyun endüstrisinin, getiri bakımından Hollywood film endüstrisini geçmesiyle oyunculuk kavramı ön plana çıkıyor ve bu doğrultuda oyunculara yönelik ekipman üretimi hız kazanıyor. İnternet bağlantı hızlarının yükselişi ve oyuncuların, birbirlerine karşı bireysel veya takım halinde oynamalarını teşvik eden rekabetçi oyunlar yaygınlaştıkça oyuncuların sahip oldukları donanımlar, oyun sonuçlarının kaderini belirleyebiliyor.

Oyuncu monitörü modellerinin, standart monitörlerden birçok farkı bulunuyor. Görüntülerin daha net olmasını mümkün kılan yüksek çözünürlük, oyundaki karakterin hareketi anında oluşabilecek görüntü bulanıklıklarını ortadan kaldıran düşük tepki süresi ve saniyede çok yüksek kare oranlarının görüntülenmesini sağlayan yüksek yenileme değerleri, oyuncu monitörlerinin özellikleri arasında bulunuyor.

Panel Yapılarına Göre Oyuncu Monitörleri

Ekran panelinin belirlediği değişkenler, oyuncuların, oyun esnasındaki başarılarını ve oyundaki karaktere hakimiyetlerini doğrudan doğruya etkileyebiliyor. Örneğin, 30 Hz yenileme hızına ve 10 ms tepki süresine sahip bir monitör sahibinin oyun deneyimi, 144 Hz yenileme hızına ve 1 ms tepki süresine sahip bir monitör edinen oyuncunun deneyiminden çok daha farklı oluyor. Zira ilk örnekteki monitörün oluşturduğu görüntüler, teorik bakımdan ve çözünürlükten bağımsız olarak diğer monitöre oranla akıcılıktan uzak, yer yer bulanık şekilde gözlemleniyor.

Oyuncu monitörlerindeki ayrım panel yönünden de çeşitlilik arz ediyor. Monitör üreticileri, yüksek yenileme hızı ve düşük tepki süresi sunan monitörleri TN panellerle geliştiriyor. Üretim maliyetlerinin düşük olması, TN panelli oyuncu monitörlerinin fiyatlarını etkiliyor ve bu ürünlerin tercih edilmesinde etkili oluyor. TN panellerin geniş açılı görüntüleme noktasındaki sıkıntıları ve renk oluşturma sürecindeki yetersizlikleri, bu panele sahip monitörlerin profesyonel amaçla kullanılmasının önünde engel haline geliyor. Ancak gerek oyun gerekse multimedya takibinde TN panelli monitörler tatmin edici performans gösteriyor. Edindiği monitörü çok yönlü değerlendirmek isteyenler ise IPS veya VA panelli modellere yönelebiliyor. Ekran genişliği ve diğer tüm teknik parametreler ışığında her iki panele sahip monitörler, TN panelli modellere oranla daha farklı fiyat aralıklarında seyrediyor.

Ekran Genişliği, Ergonomi ve Çözünürlük Önemli

Oyuncu monitör modelleri, kullanıcıların gereksinimleri öngörülerek şekillendiriliyor ve hem boyut hem de çözünürlük noktasında farklılaştırılıyor. Asus oyuncu monitörü çözümlerinde olduğu gibi, 16:9 ve 21:9 en boy oranına sahip, Full HD ve daha yüksek çözünürlükleri destekleyen modeller bulunuyor. Ekran genişliği 21.5 inç ve üzeri modeller, monitör kullanım mesafesi ve kullanım senaryosuna göre tercih edilirken ergonomi de bu tercih sürecinde dikkate alınması gereken konulardan biri oluyor. Ekrana öne veya arkaya doğru eğim kazandırılabilmesi, ekranın döndürülebilmesi ve yüksekliğinin ayarlanabilmesi gibi unsurlar, kimi oyuncular için istenen özellikler olabiliyor. Keyifli bir oyun deneyimi için yüksek çözünürlüklü, yüksek yenileme hızlı, düşük tepki süreli ve ihtiyaca uygun büyüklükte bir monitör edinilmesi öneriliyor. Yeni nesil özelliklerle donatılan bir oyuncu monitörü almayı planlıyorsanız, oyuncu donanımları kategorisi aracılığıyla monitör modellerini inceleyebilir, Trendyol’un cazip fiyatlarıyla beklentilerinize yanıt veren ürünü hemen satın alabilirsiniz.

Yukarı Çık