"

Peynir

" araması için 1348 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Peynir

Kahvaltıların ve aperitif yiyecek çeşitlerinin vazgeçilmezi olan peynir, ülkemizin yemek kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Tüm dünyada sıklıkla tüketilen peynir, sayısız çeşidi ve eşsiz lezzetleriyle çok faydalı bir besindir. Ülkemizde coğrafi bölgelere göre farklı biçimlerde üretilen peynir çeşitleri, dünya ülkelerinde de aynı çeşitliliğe sahiptir. Türkiye’de en çok tüketilen peynir çeşidi beyaz peynir olmakla beraber yöresel peynirlerin tüketimi de oldukça yaygındır. Kategoride yer alan peynir çeşitleri, birçok farklı lezzete kolayca ulaşmanıza imkân tanır.

Peynir Neden Faydalıdır?

Mayalanma yöntemiyle sütten yapılan peynir, dünya genelinde birçok çeşide sahiptir. İnsanlık tarihinin çok eski dönemlerinden beri yapılan bir süt ürünüdür. Mayalama yöntemi bulunduktan sonra daha kolay biçimde elde edilen peynir, kullanılan mayaya göre çeşitlilik kazanır. Peynir yapımında en çok inek ve koyun sütü kullanılır. Keçi sütü ile yapılan peynirlerin çok sağlıklı olduğu söylendiği için keçi sütü peynirinin tüketimi de yaygındır. Çocuklar ve yetişkinler için faydalı olan peynir, pek çok sağlık sorunu için önleyici bir besindir. Diş çürümesine engel olan peynir, içerdiği kalsiyum nedeniyle kemik sağlığına da iyi gelir. Kemikleri güçlendirir; yaşlılık döneminde görülen osteoporoza karşı faydalı olur. Kemik erimesi sorunu yaşamak istemiyorsanız bolca peynir tüketebilirsiniz. Peynir, içeriğinde yer alan düşük sodyum miktarı ile kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirger. Bağışıklık sistemini güçlendiren peynir, cilt ve saç sağlığını korumak için de etkendir. Stres ile baş etme konusunda ondan yararlanabilirsiniz. Keyifle tüketilen ve lezzetli bir gıda maddesi olan peynir, sayısız peynir çeşidiyle sofralarınızda yer alması gereken bir besindir.

Peynirin İçerdiği Vitamin ve Mineraller

Doğal peynir çeşitleri, yüksek oranda vitamin ve mineral içerir. Bu nedenle peynir, insan sağlığına katkısı olan bir gıda ürünüdür. İçerisinde yüksek oranda A, C, D, E ve K vitaminleri bulunur. Özellikle A vitamini bakımından çok zengin bir gıdadır. Sinir sistemi ve kan değerleri için büyük önem taşıyan B12 ve B6 vitaminleri, peynir içinde bol miktarda yer alır. Peynir, tiamin, riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit ve kolin gibi maddeleri de barındırır. Vitaminlerin yanı sıra organizmanın ihtiyacı olan kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko gibi en değerli mineralleri de içeren peynir, selenyum ve florür açısından oldukça zengindir.

Keyifle Tüketilen Peynir Çeşitleri

Ülkelere ve şehirlere göre değişen peynir üretim şekilleri, peynir türlerini de şekillendirir. Ülkemizde coğrafi bölgelere göre değişen peynir çeşitleri ve tüketim biçimleri vardır. Türkiye’de en çok tüketilen beyaz peynir, sütün pıhtılaşmış kısmından elde edilir ve "tam yağlı", "az yağlı" gibi seçeneklere sahiptir. Taze, yumuşak ve tuzsuz beyaz peynire ise lor peyniri denir. Böreklerde ve hamur işlerinde kullanılır. Yine ülkemizin yöresel peynir çeşitlerinden olan otlu peynir ve küflü peynir de çok tüketilen ve aranan lezzetlerdendir. Küflü peynir çeşitleri içinde en ünlü olanı, rokfor peyniridir. İlk defa Güney Fransa’nın Roquefort kasabasında üretildiği için adını bu kasabadan alan küflü peynir, ülkemizde farklı bölgelerde üretilir. Bir diğer peynir çeşidi olan kaşar peyniri ise sert hamurdan yapılan ve sarımsı renge sahip olan bir peynirdir. Türkiye, Balkanlar ve Güney Avrupa kıyılarında çok iyi kaşar peyniri üretimi yapılır. Ülkemizin farklı bölgelerinde üretilen tulum peyniri ve dil peyniri ise kaşar peyniri hamurundan elde edilen bir peynir çeşididir.

Türkiye’de Çok Tercih Edilen Peynir Çeşitleri

Türkiye’de en çok tercih edilen peynir çeşitleri arasında Ezine peyniri ve beyaz peynir türleri, ilk sıralarda yer alır. Bunları izleyen diğer peynirler; çeçil peyniri, Trakya kaşarı, Ardahan keçi peyniri, Mihaliç kelle peyniri, İzmir ve Erzincan tulum peyniri gibi çeşitlerdir. Tel peynir ve isli peynir de sevilen peynirler arasında yer alır. Çocuklar tarafından tercih edilen süzme peynir ve krem peynir çeşitleri ise ekmeğe rahatça sürülüp yenebilen peynirlerdir. Çay-simit keyfinin vazgeçilmez parçası olan üçgen peynir, sokak simitçilerinin tezgâhlarında bile yer alan peynir çeşididir. Ülkemizde herkesin damak tadına uyan peynir çeşidini bulmak mümkündür. Peynir, sadece kahvaltıda değil; yemeklerde, salatalarda ve hamur işi çeşitlerinde de sıklıkla kullanılır. İçerdiği yağ oranına göre şekillenen yarım yağlı, yağsız ya da tam yağlı peynir seçeneklerini rahatça bulabilirsiniz. Ezine peyniri, tulum peyniri ve kaşar peyniri çeşitleri, beyaz peynirden sonra en çok tüketilen çeşitlerdir. Trendyol kahvaltılık ürünler kategorisinden Türkiye’nin en seçkin firmaları tarafından üretilen peynir çeşitlerine ulaşabilirsiniz.