"

Pırlanta Set ve Takım

" araması için 37 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Pırlanta Set ve Takım

Dünyanın en değerli taşlarından pırlanta, eşsiz parlaklığı ile mükemmel bir mücevher olmasının yanı sıra aynı zamanda değerli bir yatırım aracıdır. Farklı fiyat seviyelerinde, farklı modellerle sunulan seçenekler arasından size özel pırlanta setini ayrıcalıklı fiyatlarla kolayca bulabilirsiniz. Pırlanta set modelleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve ürünleri karşılaştırmak için set ve takım kategorisini inceleyebilirsiniz.

Pırlanta Set Modelleri

Standart bir pırlanta takım; yüzük, küpe, bileklik ve kolyeden oluşur. Mini takımlarda ya da setlerde sadece kolye ve küpe bulunur. Pırlanta gerdanlık set ve pırlanta kolye set modellerinde ise genellikle kolye, küpe ve bileklik yer alır. Pırlanta set modelleri neredeyse sınırsızdır. Klasikten moderne, hemen hemen her tarz için beklentilerinizi karşılayacak bir pırlanta set bulabilirsiniz. Özel günlerde kullanmak için zümrüt pırlanta set modellerini, günlük kullanım için damla ya da su yolu pırlanta set modellerini tercih edebilirsiniz. Pırlanta set modeline karar verirken tasarım ve desen özellikleri dışında, sette kullanılan pırlantanın benzersiz özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Pırlanta; renk, kesim, berraklık ve ağırlık gibi temel kriterlere göre değerlendirilir. Her bir kriter, pırlantanın değeri üzerinde önemli etkiye sahiptir. 

Pırlanta Set Fiyatları

Pırlanta set takımı fiyatları, taşların kalitesine göre belirlenir. Pırlanta dışında, sette yer alan takı sayısı, taşların dizildiği metalin türü de (altın, gümüş, platin gibi) pırlanta set fiyatları açısından belirleyicidir. Tüm pırlantalar, uluslararası düzeyde 4C ( Carat, Cut, Colour, Clarity) olarak da bilinen karat ağırlığı, renk ve berraklık kriterlerine göre değerlendirilir. Pırlanta sertifikasının üzerinde pırlantanın 4C’sine dair bilgiler detaylı olarak yer alır. Pırlantaların sertifikasyonu başlı başına bir maliyet unsuru olduğundan genellikle küçük taşlardan yapılmış takıların pırlanta sertifikası bulunmaz.

Karat, pırlantanın ağırlığını belirten ve fiyatını belirleyen önemli kriterlerden biridir. Pırlantanın fiyatı, boyutuna bağlı olarak artar. Tanım olarak 1 karat 200 miligramdır. Piyasada satılan pırlantaların çoğu, 1 karattan az olduğu için karat genellikle "noktalara" bölünmüştür. Karat ne kadar fazlaysa pırlanta o kadar değerli demektir. Örneğin, görsel olarak ayırt etmek zor olsa da 0,90 karat bir pırlanta, 1,00 karat pırlantaya göre daha uygun fiyatlıdır.

En İyi Pırlanta Set Nasıl Seçilir?

Bütçenizi belirledikten sonra pırlantanın kesim şekline karar vererek seçenekleri daraltabilirsiniz. Kesim; pırlantanın oran, ebat, simetri ve cila seviyesini belirtir ve bir pırlantanın genel görünümünü belirlemede en önemli faktördür. İyi kesilmiş bir pırlanta; orantılı, simetrik ve cilalıdır. Bunlar tipik olarak en pahalı pırlanta türleridir. Kesimler hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, yuvarlak ya da prenses kesimleri tercih edebilirsiniz. 

İdeal elmas tamamen renksizdir. Bunlar en pahalı elmas türleridir. Çoğu elmas renksiz görünse de aslında hafif tonlarda sarı veya kahverengidir. Renk notları alfabetik olarak D'den (tamamen renksiz) Z'ye (çok renkli) kadardır. En popüler pırlanta renkleri; pembe, mavi, kahverengi, sarı, turuncu, yeşil ve kırmızıdır. Sarı, bir pırlantada doğal olarak en sık görülen renktir. Beyaz, kırmızı, mavi ve yeşil pırlantalar ise nadir bulunan pırlanta tipleridir.

Berraklık ya da netlik açısından bakıldığında en popüler pırlantalar VS1-VS olarak sınıflandırılır ve çıplak gözle kusursuz görünür. Dünya çapında satın alınan tüm elmasların neredeyse yarısı bu aralığa girer. Pırlanta ne kadar büyük olursa kusurları o kadar kolay görünür. Bu nedenle netlik daha önemli hale gelir. 2 karatın üstündeki pırlantalarda, VS2 veya daha yüksek netlik derecesi tercih edilir. 1 karatın altındaki pırlantalarda ise berraklık, geleneksel 4C kriterleri arasında önemi en az olan kriterdir. En şık pırlanta set ve takımlar, ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da!