"

Polen ve Propolis

" araması için 865 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Polen ve Propolis

Beslenme biçimi ve alınan gıdalar, genel sağlığın korunmasında öncelikli bir yer tutar. Vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin doğru oranlarda ve dengeli bir biçimde alınması; gençliğin korunması, hücre yenilenmesinin desteklenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi demektir. Arı tarafından üretilen ya da bal üretim sürecinde yeri olan gıda maddeleri, sağlıklı bir yaşam için beslenme rejiminin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Kullanımı yaygın olan ve çok sevilen balın yanı sıra arı sütü, polen ve propolis gibi ürünler, sağlık üzerinde mucizevi etkilere sahiptir. Söz konusu ürünler; organik bal, organik arı sütü gibi ne denli doğal ve katışıksız olursa sağlık açısından o denli makbuldür. Bal, her zaman zevkle tüketilen, özellikle kahvaltılarda tercih edilen bir besindir. Bununla beraber arı sütü, polen ve propolis tüketilmesi daha zor gıdalardır. Lezzetle ve kolayca tüketilmelerini sağlamak için belirli oranlarda bal ile karıştırılarak sunulanları tercih edilebilir.

Polen’in Faydaları Nelerdir?

Doğanın harika ürünlerinden biri olan ve besin takviyesi olarak kullanılan polen, çiçek tozu olarak da bilinir. Çiçekleri dölleyen erkek gametine verilen addır. Binlerce polen hücresi bir arada küçük bir polen taneciği meydana getirir. İnsan vücudu için altın kıymetinde besin değerleri içeren polen, bilinen en eski besin takviyelerinden de biridir. İçerisinde pek çok amino asit, mineral, protein ve madensel tuzlar bulunur. Küçük hacminde bulunan güçlü bileşenler ile vücut direncini artırır ve hastalıklara karşı korur. Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar. Kas yapısını güçlendirir, enerji vererek fiziksel performansı yükseltir. Çocuklara büyüme çağında destek olur. Antioksidan bir besin olan polen, bedendeki hücre yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanmayı geciktirir. Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir. Antioksidan niteliği ile solunum yolu rahatsızlıklarına şifa verir. Canlandırıcı etkisi ile aynı zamanda cilt dostu olan polen; sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da savaşır. Cildi korur, gençleştirir ve güçlendirir. Alerjik rahatsızlıklara karşı vücudu savunur; sinüs, astım gibi alerjik hastalıklara iyi gelir. Zengin içeriği sayesinde insan sağlığına dair hemen her soruna olumlu katkıları olan polen, kalp ve damar sağlığını korumaya da yardımcıdır. Güçlü etken maddeleri ile kansere karşı vücudu dirençli kılmak için iyi bir kaynaktır

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Tıpkı bal gibi arının ürettiği bir madde olan propolis, bal peteğini dış etkenlerden koruma özelliğine sahiptir. Arı, salgıladığı enzimle peteğin duvarlarını sıvar ve yalıtıcı bir katman oluşturur. Bu maddeye propolis adı verilir. İnsan sağlığı açısından çok değerli bir besin takviyesidir. Propolis, bağışıklık sistemini güçlendiren yapısı sayesinde soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan daha travmatik hastalıklara kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelir. İçerisinde kalsiyum, magnezyum, çinko gibi vücudun yapı taşlarını oluşturan mineraller ve A, B, E gibi vitaminler yüksek oranda bulunur. Küçük bir parça propolis, pek çok besin değerini bir arada insana sunar. Porpolis, bağışıklık güçlendirici ve onarıcı gücü sayesinde vücuttaki tüm iltihaplara iyi gelir. Tüm yaraların iyileşmesini hızlandırır. Hücre yenilenmesini güçlendirir ve böylece gençliği besler. Petek duvarlarını koruyan propolis hücrelerin gençliğini de korur. Mantar ve bakterilerden bedeni korur ve uzak tutar. Sağlığın yanı sıra estetik görünümünü korumak isteyen kişiler için ideal bir destek besindir.

Polen ve Propolis Nasıl Tüketilir?

Polen ve propolis, tek başına tüketilmesi güç olan ve küçük miktarlarda tüketilmesi gereken besin maddeleridir. Yoğurt, salata gibi yiyeceklerin içerisine çok küçük miktarlarda ilave edilerek tüketilebilir. Fakat günlük kullanımda uygun ölçüde tüketebilmek için polen propolis karışımı gibi karışımların kullanılması daha doğrudur. Tercihe göre karışımların farklı çeşitleri vardır. Balın içerisine sadece polen ilavesi ile elde edilen karışımların yanı sıra bal ile polen ve propolisin bir araya geldiği karışımlar tercih edilebilir. Tüm arı ürünlerinin aynı karışım içerisinde uygun oranlarda yer aldığı bal, arı sütü, polen ve propolis karışımları da vücuda yüksek destek sağlar.

Sağlığınızı ve gençliğinizi uzun yıllar korumak adına doğal besin takviyelerinden yararlanmak isterseniz siz de polen ve propolis karışımlarını değerlendirebilirsiniz. En uygun ürünler için siz de Trendyol’un özel gıda ürünleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.