"

Probiyotik

" araması için 262 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Probiyotik

Probiyotikler, özellikle sindirim sistemi için iyi olan canlı bakteriler ve mayalardır. İnsan vücudu hem iyi hem de kötü bakterilerle doludur. Probiyotiklere genellikle "iyi" veya "yardımcı" bakteriler de denir, çünkü bağırsak sağlığını desteklemek gibi oldukça önemli faydalara sahiptir. Probiyotikler açısından zengin beslenemeyen kişiler, probitoyik takviyeleri kullanabilir. İhtiyaçlarınız için doğru probiyotik kapsül çeşitlerini kullanmak, vücuttaki sağlıklı bakterilerin çoğalmasını sağlayarak, genel sağlık ve yaşam kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. En saygın probiyotik markaları arasından seçim yapmak için gıda takviyeleri ve vitaminler kategorisini inceleyebilirsiniz.

Probiyotik Vitamin Nedir?

Probiyotikler, vücuda alındığında çok sayıda sağlık yararı sağlayan canlı mikroorganizmalardır. Genellikle bakteridir, ancak bazı maya türleri de probiyotik olarak işlev görebilir. Probiyotik takviyeleri, insan vücudunda yaşayan ve bağırsakları sağlıklı tutan canlı bakteri ve mayaların sayısını arttırmak için kullanılır. Bu dost bakteriler bağırsaklardaki gıdaları sindirmeye yardım ederek, zararlı patojenleri yok eder. Vitamin üreterek sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlar. Vücudunuzdaki "iyi" bakterilerin oranı azaldığında, örneğin antibiyotik kullandıktan sonra, probiyotik destekleri bunların yerini almaya yardımcı olabilir. Probiyotikler özellikle antibiyotik tedavisinden sonra faydalıdır, çünkü bu ilaçlar hem kötü hem de iyi bakterileri öldürür. Sağlıklı bakteriler öldürüldüğünde, zararlı bakteriler çoğalır. Bu durum genellikle ishal veya diğer sindirim sorunlarına yol açar. 

Probiyotik Faydaları

Farklı probiyotikler farklı sağlık koşullarını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu nedenle, doğru probiyotik çeşitlerini seçmek önemlidir. Genel olarak probiyotik tüketerek faydalı bağırsak bakterilerine sahip olmak sindirim, bağışıklık ve cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Birçok hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Kilo yönetimini kolaylaştırır. Belirli hastalıkları ve durumları hedeflemenin yanı sıra, genel sağlığı geliştirmek için de probiyotik multivitamin çeşitlerini kullanabilirsiniz. Genel olarak, probiyotik yiyeceklerin ve takviyelerin çoğunun insan için güvenli olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte bağışıklık sistemi problemleri veya diğer ciddi sağlık sorunları olan kişilerde, probiyotik vitamin takviyesi hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Probiyotik ilaç çeşitlerinin genellikle, sabahları aç karna tüketilmesi önerilir. En uygun tüketim için etiketteki talimatları takip edebilirsiniz. Probiyotik takviyelerini, içindeki mikroorganizmaların ölmemesi için nem ve ısıdan uzak tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Ek olarak, probiyotik takviyesini ilk kez kullanan kişilerde ilk birkaç günde, gaz ve hafif karın ağrısı gibi sindirim ile ilgili yan etkiler görülebilir. Artan sindirim faaliyetiyle ilişkili olan bu durum çoğunlukla kısa sürelidir.

Probiyotik Vitamin Çeşitleri

Probiyotik hap çeşitleri vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için "iyi" ve "kötü" bakterilerin dengelenmesine yardımcı olabilir. Pek çok bakteri türü probiyotik olarak sınıflandırılır. Hepsinin farklı faydaları olmakla birlikte probiyotikler genel olarak üç gruba ayrılır. Lactobacillus, en yaygın probiyotik ailesidir. Yoğurtta ve diğer fermente gıdalarda bulunan doğal probiyotik türlerinden biridir. Probiyotik hap ya da vitamin takviyelerinde yoğun olarak kullanılır. En yaygın türleri arasında L. Acidophilus, L. Rhamnosus, L. Plantarum, L. Casei'dir. Örneğin Lactobacilli, sindirim, idrar ve genital sistemlerde yaşar ve yoğurt gibi bazı fermente gıdalarda bulunur. Sindirim problemlerinin sıkça görüldüğü kadınlar için en iyi probiyotik Lactobacillus’tur. Fermente gıdalarda bulunan bir diğer bakteri olan Bifidobacteria ise normalde laktik asit bakterileri olarak bağırsaklarda yaşar. B. Lactis, B.Longum, B. Bifidum, B. Breve gibi türlere sahiptir. Saccharomyces boulardii, bakterilerden farklı olarak probiyotik desteklerinde bulunan bir mayadır. 

Birçok probiyotik toz takviyesi, aynı takviyede farklı bakteri ve mayaların bir kombinasyonunu içerir. Farklı probiyotik bakteri türleri sağlık açısından yarar sağlayabilir. İstenilen etkilere ulaşmak için yeterli miktarda ve doğru probiyotik türünün alınması önemlidir. En iyi probiyotik markaları, avantajlı fiyatlarla Trendyol'da!