"

Pudra

" araması için 1261 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Kusursuz Makyajlara Son Dokunuş: Pudra

Pudra kusursuz ten makyajı uygulamalarının vazgeçilmez ürünleri arasında yer alıyor. Ten üzerine tutunarak sebum fazlasını yok eden, sağladığı pürüzsüz ve mat görünümle makyajın dayanıklılığını arttıran pudra, doğru uygulandığında çok sayıda cilt kusurunu gizlemeyi de sağlıyor. Pudralar dokularına, işlevlerine, yapılarına, kapatıcılık ve kalıcılık düzeylerine göre çeşitlere ayrılıyor.

Kaç Çeşit Pudra Var?

Güzellik ve kozmetik endüstrisi, tüketici istek ve beklentileri doğrultusunda çok sayıda pudra çeşidi geliştiriyor. Pudra çeşitleri ve özellikleri farklı ten ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde üretiliyor. Pudralar yapıları itibarıyla toz pudra ve kompakt pudra olarak ikiye ayrılıyor. Sağladıkları işlev yönünden ise matlaştırıcı pudra, ışıltılı pudra, vücut pudrası, transparan pudra, bronzlaştırıcı pudra, aydınlatıcı pudra, cilt tonu düzenleyici BB pudra, suya dayanıklı pudra, fondöten pudra, terracotta pudra ve mineral pudra başta olmak üzere tüketicilere çok geniş bir pudra çeşidi yelpazesi sunuluyor. Cilt görünümleri pudralanmış ve pudralanmamış olarak fotoğraflandığında pudralı görünümün pürüzsüzlüğü tene uygun pudra seçimi yapılmasının önemini ortaya koyuyor.

Kimler Pudra Kullanmalı?

Geçmişte ağırlıklı olarak sahne, sinema ve televizyon sanatçıları tarafından kullanılan ancak günümüzde gündelik bakım ve makyajın vazgeçilmez adımları arasında yer alan pudralar, her ten yapısına göre farklı içerikte üretiliyor. Düzenli olarak pudra kullanan tüketiciler analiz edildiğinde yağlı, karma, normal ve kuru ten yapısına sahip olmak üzere hemen her kadın tüketicinin pudra kullanmayı tercih ettiği görülüyor.

Çok kuru cilde sahip tüketiciler ise altına güçlü bir nemlendirici uyguladıktan sonra çok ince dokulu pudralar kullanarak pürüzsüz ve duru bir ten görünümü elde ediyor. Günlük olarak fondöten kullanan ve fondötenin tende kalıcılığını arttırmak isteyen, karma veya yağlı cilt yapısına sahip olup alın, burun ve çenede oluşan parlama sorunundan rahatsız olan, gün içinde sık sık makyaj tazelemek istemeyen tüketiciler doğru pudra seçimi yaparak hedefledikleri ten görünümünü elde edebiliyor.

Pudra Nasıl Seçilir?

Onlarca pudra çeşidi arasından uygun ve doğru pudranın nasıl seçileceği konusu tüketicileri zorlayabiliyor. Makyaj sanatçıları, pudra uygulanacak tenin kuru-normal-karma-yağlı veya alerjik olup olmayışına göre ürün seçimi yapılmasını öneriyor. Ciltte güçlü kapatıcılık gerektiren bir sorun varsa, parlama sorunu çok rahatsızlık veriyorsa veya ten tonunda bir değişiklik elde edilmek isteniyorsa seçilecek pudra da değişiyor. Cilt yapısı ve uygulamadan beklenen sonuca göre toz pudra, kompakt pudra, terracotta pudra veya mineral pudra gibi pudra türü seçimi sonrası doğru renk seçimi devreye giriyor.

Pudranın rengi seçilirken hedeflenen ten rengine göre mevcut ten renginden bir ton açık veya bir ton koyu pudra seçilebiliyor. Tene fondöten uygulanmışsa matlaştırma ve kalıcılık sağlanması için sadece transparan toz pudra yeterli oluyor. Ancak sıkıştırılmış ve renkli pudra seçimi yapılırken doğal bir görünüm için tüketicilerin kendi cilt renklerinden çok uzak pudra renkleri seçmekten kaçınmaları öneriliyor. Tüketiciler pudra tonlarını alın ve boyunları üzerinde gün ışığında deneyerek en doğru rengi seçebiliyorlar.

Pudra Nasıl Sürülür?

Pudra sürüş tekniği de seçilen pudranın türüne ve yapısına göre değişiyor. Toz pudra kullanılacaksa pudra fırçası tercih edilmesi uygulamadan daha başarılı sonuç almayı sağlıyor. Pudra fırçasının uç kısmına alınan ürünün fazlasının üflenerek fırçadan uzaklaştırılması, kalan ürünün yüz ortasından başlanarak alın, çene ve şakaklara doğru uygulanması daha ince ve daha natürel bir bitiş sağlıyor.

Kompakt pudra uygulanacaksa, ürünün içinden çıkan pudra süngeri kullanılarak mat, ipeksi ve kusursuz ten görünümü elde edilebiliyor. Ürün üzerinde gezdirilerek süngere alınan az miktarda pudra ten üzerine T-Bölgesi’nden başlanarak yumuşak ve tampon hareketlerle uygulandığında pürüzsüzlüğün yanı sıra makyajın gün boyu kalıcılığı da arttırılabiliyor. Pudra uygulandıktan sonra yüzü boyutlandırmak ve doğal bir canlılık katmak için yanaklara allık uygulanması da kadın tüketiciler tarafından çok tercih ediliyor.