"

Pusula

" araması için 133 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Pusula

Harita ve pusula ile gezinme yeteneği, ihtiyacınız olduğunda hayatınızı kurtarabilecek çok önemli bir beceridir. Pusulanız ve haritanız, nerede olduğunuzu, etrafınızdakileri ve gitmek istediğiniz yere ulaşmanın en iyi yolunu söylemek gibi önemli işlerin üstesinden gelebilir. En iyi pusula modellerini elektronik ve optik ürün kategorisinde inceleyebilirsiniz. Avantajlı pusula fiyatları ile beğendiğiniz ürüne anında sahip olabilirsiniz.

Pusula Yönleri 

Pusula modelleri incelemek ilk bakışta çok karmaşık görünebilir. Öte yandan pusulaların her bir bölümü, önemli görevler için tasarlanmıştır. Pusulanın altındaki bölüme taban plakası adı verilir. Bu düz şeffaf taban, harita mesafelerini ölçen bir cetvel de dahil olmak üzere çok çeşitli gezinme işaretlerine sahiptir. Şeffaf olduğu için haritanın üzerine yerleştirildiğinde haritayı görmeyi sağlar. Cetveller mesafeleri belirlemek için haritanızın ölçeğiyle birlikte kullanılır.

Seyahat yönü oku, pusulayı hangi yöne yönlendirmeniz gerektiğini gösterir. Döner çerçeve ya da halka, ''Azimut halkası” olarak da bilinen dış çerçevedir. 0° ila 360° arasında derecelerle işaretlenir ve iğne kapsülünün dış kenarını çevreler. Derece aralığı ne kadar küçükse, gezinmek o kadar kolay olur.

Genellikle döner bir pusula iğnesinin kırmızı ucu, manyetik kutbu işaret eder. Çoğu iğne, hareketlerini sabit tutmaya yardımcı olan bir sıvı içinde yüzer. Sıvı donmaz, ancak bazen iğne hareketini etkilemeyen kabarcıklar oluşturur. Bir haritada kuzeyi bulmak kolaydır, çünkü her zaman en üsttedir. Gerçekte ise dünyadaki çoğu yerde manyetik kuzey yani kırmızı pusula iğnenin işaret ettiği yer ve gerçek kuzey birkaç derece farklılık gösterir: Bu fark “sapma” olarak bilinir. Pusulanın kırmızı iğnesi her zaman kuzeyi gösterir. Yönleri artı (+) işareti üzerinden düşünürsek, kırmızı iğnenin tam karşısı güneyi işaret eder. İğnenin solu batı, sağı ise doğuyu gösterir.

Pusula Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anahtarlıklar, saat kordonları veya diğer aksesuarlarda yer alan pusulalar eğlencelidir, ancak ciddi seyir araçları değildir. Gerçek bir pusula outdoor ortamlar için geliştirilmiş çok sayıda özelliğe sahiptir. Bu nedenle çok işlevli bir saatin üzerindeki gelişmiş pusula özelliği bile outdoor pusulanın yerini almaz. 

Pusula çeşitleri, benzer göstergelere sahiptir ve tüm pusula iğneleri belirlenmiş yönlerine işaret eder. Bu özelliklere ek bazı pusula modelleri sapma ayarı, klinometre ve global mıknatıslı iğne gibi gelişmiş bir dizi özelliğe sahip olabilirler.

“Sapma”, gerçek kuzey ile manyetik kuzey arasındaki mesafenin derece cinsinden farktır. Sapma, bulunduğunuz yere göre değişiklik gösterdiğinden, pusulada sapma açısının ayarlanabilir olması önemlidir. Ayarlanabilir sapma özelliği ile ile yeni bir bölgeye gidene kadar pusulanızı ayarlayıp, yolunuza devam edebilirsiniz.

Klinometre bir eğimin dikey açısını ölçmenizi sağlar. Çığ tehlikelerini ve nesnelerin yüksekliğini değerlendirmek için yararlıdır. Klinometreli bir pusula dağlık bölgede çığ tehlikelerini değerlendirmenize yardımcı olabilir. Saha bilim adamları ve arama kurtarma profesyonelleri genellikle klinometre kullanır.

Bir dünya gezginiyseniz veya sizi Ekvator'un güneyine götürecek bir yolculuğa çıkacaksanız, global iğneye sahip bir pusula almanız gerekir. Bu özellik manyetik alan değişikliklerini dengeler ve pusulanın dünya çapında sorunsuz ve doğru çalışmasını sağlar. Aksi takdirde, pusula ya kuzey ya da güney yarı küreye özgü olacaktır.

Pusula Kullanımı ve Saklama İpuçları

Demir gibi metaller pusula okumasını bozabilir. Pusulanızı arabanızdan veya metal piknik masası gibi metal nesnelerden uzakta kullanın. Elektrik alanları (örneğin çalışan bir araba motoru), pusulanın doğruluğunu etkileyebilir. Pusulayı mıknatıs veya elektrik alanın yakınında saklamayın. Bu durum zamanla  iğnenin manyetikliğini yitirmesine neden olabilir. Pusulanızı cep telefonunuzun yanındaki cebinize koymayın. 

En iyi outdoor pusula modelleri, cazip fiyatlarla Trendyol'da!