"

Ram

" araması için 582 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Ram

Bilgisayar, akıllı telefon ve benzeri sistemlerde, verilerin geçici olarak saklandığı elektronik donanım birimleri RAM (random access memory/rastgele erişimli bellek) şeklinde isimlendiriliyor. 2000’li yılların başlarında birkaç ila birkaç yüz megabyte civarında olan RAM miktarı, hem kullanım süreçlerinde doğan ihtiyaçlardan hem de bellek üretim maliyetlerinin azalmasından dolayı birkaç gigabyte seviyesinde seyrediyor. Her ne kadar yeni bir teknoloji gibi görünse de, bilgisayar dünyasında bellek kavramının tarihçesi 1940’lı yıllara kadar uzanıyor.

Birkaç Bit’lik Williams Tüpü’nden Gigabyte’lara Uzanan Yolculuk

Verilerin kaydedilmesi amacıyla, bilgi teknolojileri söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden biri olan Gustav Tauschek tarafından geliştirilen drum memory, erken dönem bilgisayarlarda kullanılıyor. Ancak sınırlı miktarda veri depolama imkanı tanıyan bu bellek türü, hafıza miktarı arttıkça yüksek maliyetleri ve sancılı kurulum süreçlerini de beraberinde getiriyor. Katot ışını teknolojisinin gelişim göstermesi, William Tüpü olarak nitelendirilen aygıtların çıkışına vesile oluyor. Bu teknoloji sayesinde veriler, katot ışın tüplerine elektrik yüklü noktalar halinde depolanabiliyor. 1970’li yıllara gelindiğinde ise sahneye DRAM adlı entegre devrelerde yer alan katı hal bellekler çıkıyor. 1990’lı yıllara kadar asenkron arayüz kullanan RAM bellek modelleri, JEDEC tarafından yapılan standartlaştırmanın ardından farklılaşıyor ve SDRAM’ler; DDR2 RAM, DDR3 RAM ve DDR4 RAM gibi nesil ve teknoloji bazlı sınıflandırmalara tabi tutuluyor.

Masaüstü Bilgisayarlar ve Laptop RAM Kapasitesinin Önemi

Bilgisayarların kullanılabilmesini mümkün kılan işletim sistemlerinin ve kullanıcıların hayatını kolaylaştıran yazılımların 64-bit mimarisine uygun hazırlanması, bilgisayarlardaki RAM kapasitesinin daha önemli hale gelmesine neden oluyor. Aynı zamanda işletim sistemlerinin, ve yüklenen uygulamaların arka planda çalışan hizmetler oluşturmaları, bilgisayarların ihtiyacı olan RAM miktarının artmasına zemin hazırlıyor. Bu noktada yazılım geliştiriciler, hazırladıkları işletim sistemi veya yazılımların sorunsuz şekilde kullanılabilmesi için sistem gereksinimi tabloları sunuyor. Örneğin, Microsoft tarafından geliştirilen Windows 10 işletim sisteminin sorunsuz çalıştırılabilmesi için gerekli olan minimum donanım gereksinimi tablosunda 32-bit işletim sistemi için 1 GB, 64-bit versiyonu içinse 2 GB bellek gerektiği belirtiliyor. Standart bir kullanım senaryosunda 2 GB ve üzeri RAM’in çok daha makul bir çözüm olduğu kabul ediliyor. Zira internet tarayıcılar dahi birkaç sekme açıkken bellek kullanım oranlarını birkaç GB seviyesine çıkarabiliyor. Bu veriler ışığında, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda 4 GB RAM ve 8 GB RAM kullanılması öneriliyor.

Yeni Nesil Oyunlar İçin Yüksek Kapasiteli RAM Şart

Yeni nesil oyunlar, oyunculara sunduğu devasa şehirler, ucu bucağı görünmeyen geniş alanlar ve gerçekçi görüntüler için yüksek miktarda RAM’e ihtiyaç duyuyor. Özellikle üç boyutlu oyunlar, 8 GB ve üzeri RAM’e sahip sistemlerde sabit diski minimum oranda kullanıyor ve ilgili depolama birimini, geniş boyutlu takas dosyaları için sıklıkla meşgul etmeyerek sistemin genel bir performans kaybı yaşamasını engelliyor. Bazı oyunlar ise 16 GB RAM ile akıcı çalışabiliyor. Bu noktada bilgisayar anakartının hangi tür RAM desteklediğini tespit etmek, boş RAM slotu varsa gereksinim duyulan miktarda RAM modülleri almak etkili bir çözüm olabiliyor. Aynı şekilde 8 GB RAM laptop modelleri için de edinilip cihaza takılabiliyor. Donanım üreticilerinin geliştirdiği RAM fiyatları; ürünlerin kapasitesi, hızı, soğutucusu ve LED aydınlatmaya sahip olup olmamasına göre değişiklik gösteriyor. Laptop RAM fiyatları da kapasiteleri ve hızları doğrultusunda şekilleniyor. Eğer bilgisayarınızın performansını arttırmayı hedefliyor ve güncel uygulama ya da oyunları RAM kaynaklı takılmalar olmaksızın deneyimlemeyi amaçlıyorsanız, bilgisayar bileşenleri kategorisi üzerinden RAM fiyat ve modellerini inceleyebilir, dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.