İlgili Kategoriler
Marka
"

Regülatör

" araması için 18 sonuç listeleniyor

Regülatör

Kısa tanımı, tek sarımlı küçük trafo olan regülatörler, voltaj ayarı konusunda kolaylık tanıyan aletlerdir. Voltaj regülatörü, basınç regülatörü, statik regülatör gibi türleri olan regülatörler, düzensiz voltaj akımlarını düzenleyerek sürekli yaşanan kesintileri de engelleyebilir. Elektrik şebekelerinde akım düşmesi ya da yükselmesi durumunda kullanılan regülatörlerin diğer adı ''akım dengeleyici''dir. Regülatörler, akımları belirli bir oranda sabitleyerek düzensizliğin önüne geçme prensibiyle çalışır.

Regülatör Nedir? 

Regülatör, voltaj, basınç, frekans, hız, gerilim ya da akım gibi unsurların düzensiz hareket seyrini düzenleyen ve sabit tutan, aynı zamanda dengesizlik oluşmasını önleyen aletlere denir. Regülatörler, evlerde ve kullanıldıkları tüm mekanlarda yüksek akımları önledikleri için güvenlik konusunda da büyük önem taşırlar. Elektrik sistemleri, kombiler, elektrik sistemlerinde yüksek ya da düşük voltajlara ihtiyaç duyulan sanayi bölgeleri ya da iş yerleri, bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı alanlar, imalathane ve atölye gibi yüksek voltaj ihtiyacı olan çalışma alanları, regülatörlerin kullanılması gereken alanlardan bazılarıdır. 

Regülatörlerin Kullanım Alanları ve Çeşitleri 

Regülatörler, genellikle bir bölgede trafo ile regülatörün kullanılacağı alan arasındaki mesafenin çok fazla olduğu durumlarda, köy ya da kasaba gibi kırsal bölgelerde, organize sanayi bölgesi dışındaki tüm sanayi bölgelerinde kullanılabilir. Ayrıca trafolara çok yakın mesafede olan bölgelerde de kullanılabilir. Bunun sebebi, regülatörlerin yüksek ve alçak voltaj akımını sabit tutarak voltajı kullanan elektronik eşyalara normal düzeylerde akım sağlamasıdır. Ancak, regülatör çeşitlerinin, aşırı gerilim seviyelerine karşı koruyucu bir unsur olma görevi üstlendiği tespit edilememiştir. Bu işlev aşırı gerilim sönümleyici cihazlar tarafından gerçekleştirilir. Regülatör kullanılmayan yüksek akımlı ya da düşük akımlı bölgelerde, elektrik kesintileri, elektronik eşya arızalanmaları, sigorta atması gibi durumlar söz konusu olabilir. 

Regülatörler; otomatik voltaj regülatörü, basınç regülatörü, statik regülatör gibi çeşitlere ayrılır. Bu regülatörlerin tek sarımlı ya da üç sarımlı gibi versiyonları da mevcuttur. Elektrik sisteminiz için en uygun regülatör türünü, çeşitli voltaj ölçümleri sonucunda bulabilirsiniz. Fakat güvenliğiniz için elektrik teknisyenlerinden yardım alabilir, regülatör bağlantısını ve seçimini uzman desteğiyle tamamlayabilirsiniz. Kesintisiz güç kaynağı ürünleri ise elektrik kesintileri yaşamanız durumunda bilgisayar ya da kamera sistemi gibi aygıtların son işlemlerini kayıt altında tutmanızı ve elektrik kesintisinden sonra 5 ila 10 dakika zaman kazanmanızı sağlar. Kesintisiz güç kaynakları, jeneratör görevi üstlenemese de kısa süreli yedek enerji temin edebilir. 

Basınç Regülatörü Çeşitleri

Kombi regülatörü adıyla anılan basınç regülatörleri, kombilerin su tesisatı için kullanılır ve suyun basınç seviyesini gösterge yoluyla göstererek otomatik olarak ya da manuel boşaltma yöntemiyle sabitleyebilmenizi sağlar. Su ya da kombi tesisatınız için en uygun regülatörü belirlemek için konuyla ilgili uzman yardımı alabilirsiniz. Uzmanların yapacağı özel basınç ölçümleri ve kombilerin teknik donanım yapısı, kullanmanız gereken regülatör türünü belirleyebilir. Regülatörünüzü bu ölçümler ve değerlendirmeler doğrultusunda seçerek en uygun ve en işlevsel ürünü satın alabilirsiniz.

Basınç regülatörleri arasında su basıncı düşürücü regülatör türleri de bulunur. Bu ürünler, su tesisatlarının basınç seviyesi sebebiyle aşınmasını ya da arızalanmasını önleyebilir. Aynı zamanda su faturalarından tasarruf edilmesine de katkıda bulunur ve tesisatın bağlı olduğu çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi eşyaların su basıncından korunmasını sağlar. Basınç regülatörleri arasında Scubapro Evo gibi dalış sporu için tasarlanmış olan regülatör çeşitleri de görebilirsiniz. Bu ürünler, dalış sırasındaki hava basıncını ayarlamak için tasarlanmış olup, fiziksel buhar biriktirme yeteneğine de sahiptir. Trendyol regülatör çeşitlerini ve ihtiyacınız olan diğer tüm yapı ve tesisat ürünlerini yapı market kategorisi içerisinde bulabilirsiniz.