Kamp Tutkunlarının
Vazgeçilmezleri

kamp çantası

Kamp Çantası

Gideceğiniz yere ister arabayla gidin, isterseniz yürüyerek... Kamp çantası olmazsa olmazların başında gelir. seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Kalacağınız gün sayısına bağlı olarak çantanızın boyutu, çok gözlü olması ve bel desteğinin olması kamp çantası seçiminde önemli noktalardır. Özellikle trekking yapacaklar için sırt çantanızda bel perlonu olması hem çantanızın ağırlığını daha az hissetmenizi sağlar hem de bel ve sırt ağrılarınızın oluşmasını engeller.

Çadır

Çadır

Gittiğiniz mevsime, kaç kişi gideceğinize veya kamp yapma sıklığınıza göre çadır seçimleri değişmektedir. 3, 4 ve 5 mevsimlik çadırlar arasından seçim yaparken; genellikle rüzgarsız, sıcak bahar aylarını tercih ediyorsanız 3 mevsimlik çadırlar sizin ihtiyacınızı karşılamaktadır. Daha soğuk mevsimlerde kamp yapanlar ise uzun ömürlü çadırlarda kalmak istiyorsa 4 veya 5 mevsimlik çadırlarla daha rahat kamp yaparlar. Gittiğiniz kişi sayısına göre çadır boyutları, tek kişilikten aile çadırına kadar geniş bir yelpaze sunmaktadır.

Uyku Tulumu

Uyku Tulumu

Yazın kampa gitmek isteyenler uyku tulumunu ne kadar gereksiz görse de yazlık uyku tulumları serin geçen yaz akşamlarının kurtarıcısıdır. Yazlık ve kışlık uyku tulumları gideceğiniz yerin derecesine göre üretilmektedir. Uyku tulumu seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları “Uyku tulumumu nasıl seçmeliyim?” yazısında bulabilir.

Kamp Mutfak Malzemeleri

Kamp Mutfak Malzemeleri

İsterseniz tesisi olan bir kamp alanında isterseniz de bir koyda kamp yapabilirsiniz. Kendi yemeğini yapmayı tercih eden kamp tutkunları kampa giderken ne kadar hafif o kadar iyi prensibiyle malzeme seçimini yapar. Bu yüzden yanınıza alacağınız tencere, tava, çaydanlık, tabak, çatal, kaşık, bardak seçimlerinizde hafif bir malzeme olan alüminyumu tercih etmenizi öneririz.

Mat

Mat

Çadırınızın içinde uyurken veya otururken soğukluğu hissetmemeniz ve rahat uyumanız için yanınıza mat almayı unutmamalısınız. Köpük, askeri tipli matların yanında konforuna düşkün olanlar için şişme matlar da bulunmaktadır. Trekking veya tırmanış yapacakların; kolay katlanabilir, yer kaplamayan ve hafif matlar tercih etmesini öneririz.

termos

Termos

Hazırladığınız sıcacık kahveniz bulunduğunuz yerin koşullarına göre beklediğinizden hızlı soğuyabilir. Kamp ortamında su ısıtmak bazen zahmetli bir duruma dönüşeceği için yanında her zaman sıcak içecek bulundurmak isteyenler için termos vazgeçilmez bir üründür.

Şişme Yastık

Şişme Yastık

Birçok insanın kampa giderken yanına almayı unuttuğu ve uyku vakti yaklaşınca nasıl unuturum diye pişman olduğu bir üründür yastık. Arabasıyla kamp alanına gidecek olanlar daha konforlu yastık alabilir ama her kampçının yanına almak istediği hafif ile de günü kurtarabilirsiniz.

jel ısıtıcı

Jel Isıtıcılar

Özellikle kış kampçılığında tercih edilen jel ısıtıcılar gününüzü kurtaranlardandır. İsterseniz tulumunuzun içine isterseniz çorabınızın altına koyacağınız sayesinde rahat bir uyku çekebilirsiniz.

kamp ocagit

Kamp Ocağı

Kampta yemek yapmayı tercih edenler için kamp ocağı vazgeçilmezdir. Dayanıklı kartuşlarla beraber kullanacağınız kamp ocağı ile yemek pişirebilir, kahvenizi ve çayınızı demlemek için su kaynatabilirsiniz.

kafa lambası

Kafa Lambası

Özellikle ıssız bir yerde kamp attıysanız ışık bulma ihtimaliniz düşük olabilir. Bu sebeple akşamları da önünüzü rahat görmenizi sağlayacak kafa lambasıyla beraber yedek pilinizi de yanınıza almayı unutmamalısınız.

çakı veya kesici alet

Çakı veya Kesici Alet

Kampçı her ana ve koşula hazır olmalıdır. Yazın ortasında beklemediğiniz bir anda yağmur veya dolu yağabilir. Bunun için her zaman yanınızda yedek polar, termal çorap, yağmurluk ve outdoor kıyafetleri bulunması gerekir.

outdoor kıyafet ve çorap

Outdoor Kıyafet ve Çorap

Kampçı her ana ve koşula hazır olmalıdır. Yazın ortasında beklemediğiniz bir anda yağmur veya dolu yağabilir. Bunun için her zaman yanınızda yedek polar, termal çorap, yağmurluk ve outdoor kıyafetleri bulunması gerekir.

outdoor bot

Outdoor Bot

Kamp yaparken yürüdüğünüz yollar dümdüz sahil yolu olmayacağı için rahat, hava alan ve su geçirmeyen outdoor bot seçmenizde fayda var. Yürüyeceğiniz yollar genellikle küçük çakıl taşları, toprak ve dikenli bitkilerden oluşur. Özellikle trekking yaparken kendinizi balta girmemiş ormanda bulabilirsiniz. Bu sebeple outdoor botunuzun tabanını kalın ve esnek, çakıl taşlarından zarar görmemesi ve daha uzun ömürlü olması için çarşak bandının bulunması gerekmektedir.