Pasta Süslemesi

Pasta Süslemesi

Pasta süslemesi bir şeker sanatı şekli olarak tanımlanabilmektedir. Yıl içinde kutlanan çok fazla özel gün bulunmaktadır. Doğum günleri başta olmak üzere bayram, yılbaşı ve düğün gibi çok fazla gün için kutlama yapılmaktadır. Bu kutlama günlerinde de pasta tüketimi oldukça yaygındır. Günlere özel olarak pastaların hazırlanması için de pasta üstü süsleme yapılmaktadır. Yenilebilir olan bu pasta süsleri organizasyonların konseptine veya günlere özel şekilde yapılabilmektedir. Çikolatalı veya frambuazlı gibi içeriği farklı olan pastalar pasta süsü kullanılarak farklılaştırılır. Bu pasta süsleri çok çeşitli olabilmekte veya kişiler tarafından hazırlanabilmektedir. Yaş pasta üzerine küçük şekiller yapmak veya küçük çikolata parçaları kullanmak da pasta süsleme sanatının bir göstergesidir.

Birbirinden Güzel Tasarımlarla Pasta Süslemesi Nasıl Yapılır?

Birbirinden Güzel Tasarımlarla Pasta Süslemesi Nasıl Yapılır?

Yaş pasta süslemesi nasıl yapılır sorusunun yanıtı aranabilir. Bunun nedeni ise özel günlerde pek çok kişinin sevdiklerine farklı pastalar hazırlamak istemesidir. Pasta süslemelerinde granül şeker, krema, çikolata, küçük kırmızı meyveler, bonibon ve çiçek gibi pek çok malzeme kullanılabilmektedir. Yapılmak istenen pasta süslemesine göre de çok farklı tarifler bulunabilir. Pasta süsleme şekilleri yapılan pastaya göre değişebilir. Pasta kreması kullanılarak hazırlanabilen tarifler bulunur.

Pasta spatulası gibi basit yardımcı araçlarla süsleme yapılabilir. Pasta üzerinde oluşturmak istenilen şekle göre kremaya veya çikolataya şekil verilmelidir. Örneğin çikolata sosu kullanılarak pasta etrafında dantel deseni oluşturulabilir. Bunun dışında krema kullanımıyla pasta üzeri veya köşeleri krema toplarıyla kaplanabilir. Şeker hamuru kullanılarak hazırlanan pasta süsü şekilleri de bulunmaktadır. Açılan şeker hamurlarına çiçek veya kalp gibi daha kolay şekiller verilerek pasta üzerine yerleştirilebilir. Pasta süsleme teknikleri oldukça fazladır.

Pasta Süslemesi için Gereken Malzemeler Nelerdir?

Pasta Süslemesi için Gereken Malzemeler Nelerdir?

Pasta süsleme malzemeleri de araştırılan konular arasında yer almaktadır. İlk olarak hazır olarak satın alınabilen ve pasta üzerine kolaylıkla eklenebilen malzemelerin olduğu bilinmelidir. Bu malzemelerin başında damla çikolataa gelmektedir. Pasta süsü denildiği zaman ilk akla gelen süslerden olan damla çikolataların çok fazla çeşidi bulunabilir. Beyaz damla çikolata veya renkli damla çikolata çeşitleri arasında seçim yapılabilir. Damla çikolata yapısına oldukça benzer olan renkli toplar da sık kullanılan malzemeler arasında yer alır.

Özellikle çilekli pasta süslemesi için pembe ve canlı renklere sahip pasta topları tercih edilebilmektedir. Bu toplar genellikle pastanın bir kısmında kullanılmaktadır. Vermisel şekerler de yine çok fazla tercih edilen malzemeler arasında yer alır. Farklı yaş pasta çeşitleri için renkli vermisel şekerler kullanılabilir. Katı yapıya sahip pasta üzerinde çok rahat bir şekilde tutunmaktadır. Şeker hamurları da ihtiyaç duyulabilen ve kullanılan malzemeler arasında yer alır.

Renkli Seçeneklerle Birlikte İlgi Çekici Pasta Süslemesi Fikirleri

Renkli Seçeneklerle Birlikte İlgi Çekici Pasta Süslemesi Fikirleri

Pasta süsleme fikirleri oldukça çeşitlidir. Farklı konseptlere sahip pastalar için farklı fikirler ortaya çıkar. Yılbaşı konseptli bir pasta yapmak için şeker hamuru ve kırmızı meyvelerden yardım alınabilir. Yapılan çikolatalı pasta üzerine ince çizgiler yaparak pastaya odunsu bir görünüm verilebilir. Bunun dışında şeker hamuruyla kozalak yapılması da mümkündür. Hazırlanan pasta üzerine kırmızı meyvelerin de eklenmesi yılbaşı konseptini ortaya çıkaracaktır.

Doğum günü pasta süslemesi için de çok farklı fikirler bulunabilir. Renkli makaronlar kullanarak pasta üzerinde doğum günü olan kişinin yaşını sayıyla yazabilirsiniz. Bunun dışında harf pasta süslemesi de son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Şeker hamuru, makaron, bisküvi ve çikolata gibi birden fazla ürün kullanılarak harf pastanın dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.