Beden ve zihinsel bütünlüğü sağlamaya yönelik bir egzersiz sistemi olan pilates, kasları güçlendirirken denge ve esnekliği artırır. Düzenli yapıldığında hayat kalitesini her anlamda yükselten pilates, mat üzerinde ekipmansız ya da bu spora özel tasarlanmış ekipmanlarla yapılabilir.

PİLATES TOPU
PİLATES MATI
PİLATES LASTİĞİ
PİLATES İPİ
Neden Pilates Yapmalısınız?

Günlük yaşam koşulları, hareketsizlik ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler duruş bozukluklarıyla birlikte türlü vücut deformasyonunu beraberinde getirir. Kasları güçlendirme üzerine kurulu egzersizlerden oluşan pilates ise bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. Joseph Pilates’in II. Dünya Savaşı sırasında yataktan kalmayan hastaların rehabilitasyonu için geliştirdiği bu egzersiz sistemi, günümüzde sıklıkla karşılaşılan bel ve sırt rahatsızlıklarından kurtulmak için en etkili yöntemler arasında. Vücutta meydana gelen asimetrileri de iyileştiren pilates, aynı zamanda kan dolaşımını artırmayı ve nefesi düzenlemeyi de hedefler. Böylece hem vücuda form kazandırır hem stresle savaşmaya destek olur.

Spora Renk Katan Pilates Ekipmanları

Pilates egzersizleri; pilates atlama ipi, pilates çemberi, dambıl ve pilates topu gibi malzemelerle evde ya da spor salonunda gerçekleştirilebilir. Hareketleri doğru bir şekilde yapmak ve pilatesten tam manasıyla verim alabilmek içinse kişinin mutlaka kendine uygun ekipmanları seçmesi gerekir. Malzemelerin ayrı ayrı veya set halinde alınması mümkündür. Pilates çemberi, pilates topu, pilates topu şişirme pompası, pilates atlama ipi, dambıl gibi yardımcı ekipmanları bir arada sunan pilates seti, pratik bir tercih olabilir. İhtiyaç duyduğunuz pilates ekipmanlarını Trendyol'da bulabilirsiniz.

Pilatesin Vazgeçilmezi: Pilates Matı

Egzersizler sırasında sırtı korumak ve dengeyi sağlamak için kullanılan pilates matı, sıkıştırılmış köpük ve kauçuktan üretilir. Pilates minderi olarak da bilinen pilates matının işlevini yerine getirebilmesi ve gerekli korumayı sağlaması için minimum 150 cm kalınlığında olması gerekir. Olası sakatlanmalardan korunmak için pilates matının kaymamasına ve terleme durumunda kayganlığa yol açmamasına dikkat edilmelidir. Pilates esnasında ayakkabı kullanılacaksa darbelere karşı dayanıklı bir mat tercih etmek çok daha doğru olur. Aynı zamanda mat, sert değil omurgayı destekleyecek yumuşaklıkta olmalıdır. Trendyol'un pilates minderi kategorisinden kendinizi en rahat hissedeceğiniz modeli seçebilirsiniz.

Kasları Güçlendiren Pilates Çemberi

Kol, bacak, karın, kalça ve göğüs kaslarını çalıştıran pilates çemberi, ana kas gruplarını güçlendirmeyi amaçlar. Pilatesin temel hedefi olan dengeli ve düzgün bir vücut için özellikle duruş egzersizlerinde sıklıkla kullanılır. Duruş bozukluklarını iyileştirme konusunda son derece etkili bir ekipman olan pilates çemberi, fizyoterapistlerin tedavilerinde sıklıkla faydalandıkları bir malzemedir. Trendyol'un pilates çemberi kategorisinden onlarca seçeneğe ulaşabilirsiniz.

Esneklik Kazandıran Pilates Bandı

Forma girmek, esnemek ve kasları geliştirmek için tercih edilen pilates bandı; direnç bandı ve fitness bandı gibi isimlerle de anılır. Kasları yoğun bir şekilde çalıştıran bu ekipman hem ayakta hem yatış pozisyonunda rahatlıkla kullanılabilir. Ağırlık antrenmanları ile benzer etkilere sahip olan pilates bandı, güç egzersizleri için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Gövde, sırt, abdominal, omuz, kalça ve kol kaslarını kuvvetlendiren direnç bandı, dambıldan çok daha hafif olmasına rağmen onunla aynı etkiyi gösterir. Artı olarak egzersizlerin kademe kademe ve kontrollü bir biçimde yapılmasına olanak tanır. Pilates bandının direnç seviyesini anlamak için üç ayrı renk alternatifi bulunur, renk koyulaştıkça direnç seviyesi de yükselir. Trendyol'un pilates bandı kategorisinde hafif, orta ve yüksek sertlikteki seçeneklerden size en uygun olana karar verebilirsiniz. Fazla yer kaplamamasıyla da işlevsel bir kullanım sunan bu aksesuarın sporcunun boyundan biraz daha uzun olması gerekir.

Denge Egzersizlerinin Olmazsa Olmazı: Pilates Topu

KDenge topu, egzersiz topu ve sağlık topu gibi isimlerle de anılan pilates topu, duruş hareketleri esnasında mükemmel koordinasyon ve dengeyi bulmak için kullanılan bir ekipmandır. Pilates topu üzerinde yapılan egzersizler, düz bir yüzeyde yapılan egzersizlere nazaran daha fazla çaba gerektirdiği için kas gruplarını daha iyi çalıştırır. Omuz ve kol hareketleri yaparken çalışmaz durumda olan karın ve sırt kasları, pilates topu ile kolayca aktive olur. Bu da merkez kasları güçlendirirken dengeyi artırır. Yoga ve fitness aktivitelerinde de sıklıkla kullanılan pilates topu, şişirilerek farklı kullanımlara uygun boyuta getirilebilir. Öte yandan, yarım küre biçiminde tasarlanan bosu topu da pilatesin vazgeçilmez ekipmanları arasında yer alır. Bosu topunun en önemli özelliği denge sağlamayı kolaylaştırmasıdır. Pilates topu ile şınav ve squat gibi genel egzersizler de yapılabilir. Aynı zamanda germe hareketleri yapmak için de bu ekipmandan yararlanılabilir. Farklı renk ve ebatlarda pilates topu modellerini Trendyol'da bulabilirsiniz.

Pilates Topu Kaç Cm Olmalı?

Doğru pilates topunu seçmek, egzersizlerden alacağınız faydayı artıracağı gibi olası yaralanmaların da önüne geçer. Pilates topunun vücut şeklinizle uyumlu olması son derece önemlidir. Beş ayrı çap seçeneğine sahip olan pilates topu, farklı vücut tiplerine göre tasarlanmıştır. Direnç ve esneklik sağlayan pilates topları, yükseklik ve ağırlıklarına göre sınıflandırılır. Egzersiz programını uygularken zorluklarla karşılaşmamak için sporcu; boy ve kilosu ile orantılı bir top tercih etmelidir. Örneklersek; 1,50-1,60 cm olanlar için 55 cm; 1,60-1,70 cm olanlar için 65 cm; 1,70-1,80 cm olanlar için 75 cm; 1,80-1,90 cm olanlar içinse 85 cm genişliğindeki toplar uygundur. Çapı 45, 55, 65, 75 ve 85 cm ölçülerinde olabilen pilates topu, iki önemli detay göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Bunlardan ilki, topun üzerine oturduğunuzda ayaklarınızın düz şekilde yere basması ve vücut ağırlınızın top üzerine dengeli bir şekilde dağılmasıdır. İkincisi ise, kalçanın dizlere olan açısının 90 derece ya da biraz daha fazla olmasıdır. Topun üzerindeyken vücudunuzun farklı yönlere eğilmemesine de ayrıca dikkat etmelisiniz.

Pilates Topu Hareketleri Nelerdir?

Pilates topu ile yapabileceğiniz hareket sayısı oldukça fazladır. Temel hareketlerden başlayarak zamanla egzersizleri daha da zenginleştirebilirsiniz. Başlangıç olarak yalnızca pilates topunun üzerinde oturmak bile vücut postürünüzü geliştirmek için etkili bir yoldur. Bunu televizyon izlerken, kitap okurken ya da bilgisayar başındayken kolaylıkla yapabilirsiniz. Topun üzerindeyken dilerseniz bir ayağınızı kaldırarak dengenizi korumaya çalışabilirsiniz. Bel çevirme ve mekik gibi klasik egzersizleri yaparken kaslarınızın daha fazla güçlenmesini istiyorsanız bu egzersizleri pilates topu üzerinde uygulamanız yeterli olacaktır. Böylece işleri biraz daha zorlaştırarak hareketlerden çok daha iyi verim alabilirsiniz. Karın, kalça ve bacak kaslarınızı çalıştırırken ağırlık sehpası yerine pilates topu kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda pilates topu rahatlama, esneme ve sıkılaştırmaya yönelik hareketlerin tümü için son derece uygundur.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?
  1.  Bütün vücudu çalıştıran pilates, yalnızca merkez kasları güçlendirmekle kalmayıp zaman içinde zayıflayan ya da bozulan postürü düzeltir.
  2. Ağırlık ve direnç egzersizleri, kaslarla birlikte kemikleri de güçlendirir. Böylece kemik yoğunluğu artmış olur.
  3. Pilates sayesinde yağ yakımını hızlandırarak kilo verebilirsiniz. Düşük tempoda yapılan pilatesle dakikada 4 kalori harcanır. Bu rakam orta seviyeli egzersizlerde 6, ileri düzeylerde ise 7,5 kaloriye ulaşır.
  4. Pilatesin temel prensibi hareketler esnasında karın kaslarını sıkmaktır. Bu, karın kaslarının yoğun bir şekilde çalışmasını sağlar. Dolayısıyla pilates, karın kaslarını mekik hareketlerinden bile daha fazla güçlendirir.
  5. Beli mükemmel bir şekilde destekler, bel ağrılarını azaltır ve sırt kaslarına esneklik kazandırır.
  6. Kardiyovasküler kondisyonu yükseltir. Bazı hareketlerle kalp atışları yavaşlarken bazıları ile hızlanır. Yoğunlaştırılmış pilates sırasında kalp atışları yükselerek aerobik bölgeyi harekete geçirir. Böylece vücut dayanıklılığı artarken kalp ve damar sağlığı desteklenir.
  7. Farklı yönlere doğru yapılan esneme egzersizleri vücut esnekliğini artırır.
  8. Vücuda kaybettiği gücü geri kazandıran pilates; denge ve esneklik sağlayarak sakatlık riskini en düşük seviyeye indirir. Bağ doku, kaslar, tendonlar ve eklemler üzerindeki stresi azaltırken vücut farkındalığını en üst seviyeye çıkarır.

 

Yukarı Çık