İftar Sofrası

Ramazan’da İftar Sofrası

Ramazan’ın gelmesi ile birlikte mutfakları tatlı bir telaş sarar. Annelerin ve eşlerin iftar saatleri için yaptığı hummalı çalışmalar ve hazırlıklar adeta göz kamaştırır. İftar sofrası tüm aileyi bir araya getirmek için güzel bir fırsattır. Büyük küçük herkesin gününü anlatabileceği, bir şeyler paylaşabileceği iftar sofraları Ramazan’ın getirdiği maneviyatla birleşince hepimizin gözünde özel bir yer alır. İster geniş aile ister de çekirdek aileden oluşan bir iftar sofrası olsun, Ramazan sofraları her daim ayrı bir özenle hazırlanır.

Günler belki de haftalar öncesinden hazırlanan iftar menüleri ile Ramazan’a hazırlıklı girilir. Anneler ve eşler Ramazan ayına özel en güzel çorba, tatlı ve yemek tariflerini bulmak ve ailelerine yorgun bir günün ardından en güzel iftar sofralarını hazırlamak için ellerinden gelen her şeyi yapar. Fakat iftar sofraları yalnızca iftar menüleri değildir. Özenle hazırlanmış iftar menüleri yine aynı dikkatle seçilen yemek takımı, çatal bıçak seti ve masa örtüsünden oluşan iftar sofraları ile tamamlanır. İftar sofralarının bir çok teması olabilir. İster klasik bir zevke sahip olun ister de biraz daha renk arayın, kişiliğinize uygun bir iftar sofrası oluşturmak çok kolay.

İftar Sofrası

Ramazan’da Klasik İftar Sofrası

Klasik bir zevke sahipseniz renkli yemek takımları ve masa örtüsü size göre olmayabilir. Zamansız bir şıklığa sahip olan klasik iftar sofraları, size aradığınız etkileyici görünümü verecektir. Düz tek renk bir yemek takımı klasik iftar sofraları için fazla sade kaçabilir. Bunun yerine tercihinizi beyaz üzeri altın ya da gümüş detaylı yemek takımlarından yana kullanabilirsiniz. Böylece hem çok renk içeren bir sofranız olmayacak fakat çok da sade kalmayacaktır. Klasik iftar sofranızı dantel detaylı bir masa örtüsü ile tamamlayabilirsiniz. Dantel, zamansız ve şık bir parça olduğundan klasik iftar sofraları ile bütünleşir. Vereceğiniz iftar yemekleri için de güzel bir seçim olan klasik iftar sofraları, iftar menülerinize ayrı bir hava ve güzellik katar.

Eğer büyük iftar yemekleri vermeyi seviyorsanız klasik iftar sofraları için büyük bir yemek takımı sizin için ideal olabilir. Bu klasik iftar sofrası yemek takımınızı dantelli bir masa örtüsü ile tamamlayıp iftar menülerinizi daha da çekici hale getirebilirsiniz. Eğer çok kalabalık iftar yemekleri düzenlemiyorsanız daha az parçalı bir yemek takımı işinizi görebilir. Hem klasik bir havası olan hem de herkesten farklı olmanızı sağlayan bu yemek takımı iftar menülerinize ayrı bir hava katar. Bu yemek takımını sade ama şık bir çatal bıçak takımı ile bütünleyip iftar sofranızı tamamlayabilirsiniz.

İftar Sofrası

Ramazan’da Sade Ama Şık İftar Sofraları

Eğer iftar sofralarınızda sadeliği tercih ediyorsanız altın ve gümüş detaylar size göre olmayabilir. Bunun yerine tek renk bir yemek takımı size daha uygun olacaktır. Bu sade ama şık yemek takımları hem günlük hayatta hem de özel günlerde kullanılabilir.

Beyaz ve kenarları işlemeli yemek takımları size hem sadelik verir hem de şık iftar yemeklerinin kapısını açar. Bu yemek takımları sayesinde iftar sofranızın baş kahramanı iftar menünüz için yaptığınız yemekler olur. Sade ama şık iftar sofranızı yine sade bir masa örtüsü ile tamamlayabilirsiniz. Eğer tek renk yemek takımınıza biraz hareket katmak isterseniz kenarı hafif altın şeritli bir yemek takımı tercih edebilirsiniz. Bu yemek takımını yine benzer altın detaylı çatal bıçak takımı ile tamamlayıp iftar sofralarınızı istediğiniz görüntüye kazandırabilirsiniz. Tek renk yemek takımlarını seviyor fakat beyaz renkten sıkıldıysanız tercihinizi başka renklerdeki yemek takımlarından yana kullanabilirsiniz. Böylece iftar menüleriniz hem şık hem bir iftar sofrasına ait olur hem de sofranın yıldızı haline gelir.

İftar Sofrası

Ramazan’da Renkli İftar Sofraları

Ruhunuz gibi iftar sofralarınızın da rengarenk olmasını istiyorsanız desenli ve renkli yemek takımları tam size göre. İftar sofranıza renk katacak desenli yemek takımları iftar menünüzü daha neşeli bir hale getirecektir. Eğer deniz havasını seviyorsanız iftar sofralarınıza adeta kumsal kokusunu getirecek mavi yemek takımlarını da tercih edebilirsiniz. Hem beyazın sadeliği hem de mavinin dinginliğini içeren yemek takımları iftar menülerinize çok yakışacaktır. Kendinizi bir ya da iki renkle sınırlamak istemiyor ve zıt renklerin çekiciliğine inanıyorsanız üç renkli yemek takımları size göre olabilir. Cesaret isteyen iftar menülerini tamamlamak için kullanılabilecek bu yemek takımları masanıza ayrı bir hava katacaktır. Yine rengarenk bir yemek takımı istiyor fakat daha yumuşak geçişler arıyorsanız kenarları renkli yemek takımlarını deneyebilirsiniz. Genel hattı beyaz olan bu yemek takımları iftar menünüzdeki yiyecekleri öne çıkarırken kenarlarındaki renkli detaylar da iftar sofranıza neşe katar.

İftar Sofrası

Ramazan’a Bahar Getiren İftar Sofraları

Bahar sizin mevsiminiz ise ve iftar sofralarınız da dahil her yerde bunu göstermek istiyorsanız çiçek desenli yemek takımları sizin için ideal olabilir. Hem rengarenk hem de çiçek desenli yemek takımları iftar sofralarınıza hem renk getirir hem de tazelik katar. Koyu renklerden kaçınmak fakat yine de bahar esintilerini Ramazan ayına taşımak isterseniz beyaz tabanlı çiçekli yemek takımları sizin için doğru tercih olacaktır. İftar menülerinize çiçek açtıracak bu yemek takımları sade bir masa örtüsü ile kombinlendiğinde iftar sofralarınız bir bütünlük içinde olacaktır. Bahar esintilerinden vazgeçmek istemiyor fakat biraz da sadelik arıyorsanız kenarı çiçek detaylı yemek takımları aradığınız cevap olabilir. Hem sade beyaz genel hattıyla iftar menülerinizi öne çıkaran hem de kenarındaki çiçek detayı ile iftar sofralarına renk katan bu yemek takımı modeli Ramazan ayı dışında da kullanılabilecek güzel bir set olur.

Bütün bunlara ek olarak daha doğal ve farklı bir yemek takımı arıyorsanız bambu yemek takımları aradığınız cevap olabilir. Tüm iftar sofraları arasında fark yaratabileceğiniz bu yemek takımları ile iftar menüleriniz de yeni bir görünüme kavuşur. İster et yemeği olsun ister de zeytinyağlı, bambu yemek takımları bütün iftar menülerine uygundur. Bambu yemek takımları amerikan servis ile tamamlandığında şık bir iftar sofrasını garantiler.

Yukarı Çık