Elektronik Cihaz Koruma Sigortası
ürünleriyle cihazlarınız
gündelik yaşamdaki risklere karşı
güvende!

Cihaz Koruma Sigortası aşağıdaki durumlara karşı elektronik cihazınızı güvence altına alan bir sigorta ürünüdür.

Cep telefonu ve diğer elektronik eşyalarınızla günlük yaşamınızda karşılaşabileceğiniz aşağıdaki durumlara karşı sigorta ürünü yılda 2 kez onarım veya onarılamayacak durumdaki arızalar içinse 1 kez değişim* için devreye girer:

  • Kaza Sonucu Cihaz Hasarları: Herhangi bir kaza sonucu elektronik cihazın hasar görmesi
  • Ekran kırılması: Elektronik cihazların ekranlarının kaza sonucu kırılması
  • Elektrik Hasarları: Yüksek voltaj, kısa devre gibi elektrik hasarları kaynaklı sorunlar
  • Sıvı teması: Sıvı, rutubet, toz veya nem sonucu oluşan hasarlar
  • Hatalı Aksesuar Kullanımı: Elektronik cihazın hatalı aksesuar kullanımı nedeniyle bozulması

Hırsızlık: Telefonunuzun kapalı bir mekan ya da aracınızdan çalınması**

* Cihaz değişimi yılda 1 kez sigorta sahibinin sigorta bedelinin %30’u kadar muafiyet ödemesi yapması sonucu sigortalı cihaz ile aynı marka model bir ürünü ile yapılacaktır. (Değişimde cihaz bedelinin %30’u sigortalı tarafından ödenir. )

** Hırsızlık teminatı kapsamı altında konut ve araç içi hırsızlık durumlarının dışında kalan tüm haller (umuma açık alanlarda oluşabilecek gasp, kapkaç, yan kesicilik, aşırma, unutulma, düşürme ve tüm kayıp edilme durumları) teminat kapsamı dışı olarak değerlendirilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Cihaz Koruma Sigortası ile neleri sigortalayabilirim ?

Elektronik kategorisindeki bütün cihazları satın alma anında sigortalayabilirsiniz. Örnekleyecek olursak: cep telefonu, TV, vb.

Poliçem bana nasıl gönderilecek?

Poliçeniz bağlı olan elektronik cihazın size tesliminden 24 saat içerisinde AXA Sigorta tarafından sms ile size iletilecektir.

Sigortayı nasıl alabilirim ?

Programda sunulan sigorta ürünlerine, incelediğiniz elektronik cihaza ait ürün detay sayfasından ulaşabilirsiniz. Sepetinize elektronik cihazla birlikte sigorta ürününü de ekleyebilir, satın almayı cihazla ilişkili olarak yapabilirsiniz.

Sigortayı taksitle ödeyebilir miyim ?

Evet, yasal limitler dahilinde satın alacağınız elektronik cihaza taksit uygulaması yapılabiliyorsa sigorta ürününü de ilişkili olarak taksitle satın alabilirsiniz.

Poliçem ne zaman aktifleştirilir ?

Poliçeniz, cihazınızın teslimatıyla birlikte otomatik olarak AXA Sigorta tarafından aktifleştirilir. Poliçe detaylarınız AXA Sigorta tarafından e-mail yoluyla size iletilir.

Poliçemin geçerlilik süresi nedir ?

Geçerlilik süresi, poliçenizde aksi belirtilmedikçe aktifleştirildiği tarih itibarıyla 1 yıldır.

Poliçeme nasıl erişebilirim ?

Sigorta poliçelerinize Siparişlerim menüsü içerisinde yer alan ilişkili elektronik ürün siparişiniz altından erişebilirsiniz.

Sigortamı nasıl yenileyebilirim ?

Poliçe sürenizin sonuna gelmeden 1 ay önce Trendyol Sigorta size poliçenizin kesintisiz devam edebilmesi için bilgilendirecek ve onayınızı alarak poliçenizi yenileyecek.

Hasarım var, ne yapmalıyım ?

Cihazınızın onarım ve/ya değişim sürecini başlatmak için Trendyol Sigorta’ya özel 0850 455 24 24 veya 0850 250 99 99 numaralı AXA Sigorta müşteri hizmetlerini arayarak hasar bildirimi yapmanız ve kayıt açtırmanız gerekmektedir.
Müşteri destek uzmanlarımızın oluşturacağı hasar dosya numarası ve size iletilecek olan kargo onay kodu ile beraber cihazınızı, onarılmak üzere MNG Kargo aracılığı ile asistans şirketimiz olan Techpoint Servis ve Destek Hizmetleri A.Ş.’ye (Hizmet Merkezi) gönderebilirsiniz.
Cep telefonunuz hizmet merkezine ulaştıktan sonra hasar veya arıza tespiti uzman teknik ekip tarafından yapılarak ilgili ürünün yetkili servisine yönlendirilecektir. Yetkili servislerde orjinal parçalar kullanılarak garanti kapsamında yapılan onarımlar sonrası cihazınız tekrar hizmet merkezimize ulaşacak ve son kontrolleri yapıldıktan sonra size ulaştırılmak üzere kargoya verilecektir.

Hasarda istenen standart evraklar nedir ?

Cihazınızı hizmet merkezine gönderirken hasarın oluşumunu tarifleyen kısa bir hasar beyanı yazmanız yeterli olacaktır.
Örnek hasar beyanına ulaşmak için

Poliçemde muafiyet (katılım payı) var mı ?

Poliçenizin geçerlilik süresi içerisinde kullanıcı hataları kapsamındaki oluşan hasarlarınızda onarımda muafiyet uygulaması bulunmamaktadır. Cihazınız kapalı bir ortamdan (güvenlik önlemleri alınmış ev-konut veya camları tamamiyle kapatılmış, kapıları kilitlenmiş aracınızdan) çalınırsa Polis Olay Yeri Tespit Tutanağı ile başvurmanız gerekmektedir. Yapılan hırsızlık başvuruları hukuk departmanı tarafından detaylı olarak incelenerek teminat kapsamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sonucu onaylanan başvurular için poliçe üzerindeki teminat bedelinin %30 oranındaki muafiyet bedelinin tahsil edilmesi sonrası aynı marka ve model cihaz tarafınıza gönderilecektir.

Sigorta poliçesi hangi durumlarda geçerli değil ?

Hırsızlık teminatı kapsamı altında konut ve araç içi hırsızlık durumlarının dışında kalan tüm haller (umuma açık alanlarda oluşabilecek gasp, kapkaç, yan kesicilik, aşırma, unutulma, düşürme ve tüm kayıp edilme durumları) teminat kapsamı dışı olarak değerlendirilecektir.

Sigortamın yaptığı onarım, cihazımın devam eden garantisini bozar mı ?

AXA Sigorta teminatıyla gerçekleşen tüm onarımlar yetkili servislerde yapılmaktadır. Bu nedenle garanti kapsamındaki cihazınızın garantisi bozulmaz.

Elektronik cihazımın garantisi varken neden Cihaz Koruma Sigortası alayım ?

Cihazınızın garantisi, kullanıcı kaynaklı olan kırılma, sıvı teması veya hırsızlık gibi durumları kapsamaz. Elektronik Cihaz Koruma Sigortası sizi bu durumlara karşı güvence altına alır ve cihazınızın tamirini veya değişimini sağlar.

AXA Sigorta tarafından yapılan onarımın garantisi var mı ?

AXA Sigorta tarafından yapılan tüm onarımlar sözleşme süresince garanti kapsamındadır.

Elektronik cihazım onarılamayacak şekilde kırılır veya bozulursa sigortam geçerli mi ?

Evet, cihazınızın onarılamaması durumunda değişimi sigorta bedelinin %30’u muafiyet (katılım payı) ile sigortanızın kapsamındadır

Poliçemi iptal etmek istiyorum, ne yapmalıyım ?

Poliçenizi, aktifleştirildikten sonra ilk 15 gün içerisinde Siparişlerim menüsü altından iptal edebilirsiniz. İlk 15 gün sonrasındaki iptal talepleriniz için Trendyol Sigorta’ya özel 0850 455 24 24 veya 0850 250 99 99 numaralı AXA Sigorta müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir.

Poliçemle ilgili sorularım var, ne yapmalıyım ?

Trendyol Sigorta’ya özel 0850 455 24 24 veya 0850 250 99 99 numaralı AXA Sigorta müşteri hizmetlerinden her türlü sorunuzla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.