Uzatılmış Garanti Sigortası
ürünleriyle cihazlarınız gündelik yaşamdaki
risklere karşı güvende!

Uzatılmış Garanti Sigortası üretici veya ithalatçı tarafından verilen yasal garanti süresinden sonra geçerli olan ve üründe üretici hatasından kaynaklı olarak meydana gelebilecek mekanik ve işçilik kusurlardan dolayı ürünün onarılması için gerekli işçilik ve parça giderlerine karşı teminat sağlayan sigorta ürünüdür.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzatılmış Garanti Sigortası'nın geçerlilik süresi nedir?

Poliçenizde aksi belirtilmedikçe geçerlilik süresi 1 yıldır. Uzatılmış Garanti ürünlerinde poliçe süresi üretici garanti süresi tamamlandıktan sonra devreye girer. Örnek olarak televizyon alırken aldığınız 2 yıllık üretici garanti süresi bittikten sonra bu sigorta ürünüyle +1 yıl daha garanti almış olursunuz.

Poliçem bana nasıl gönderilecek?

Poliçeniz bağlı olan elektronik cihazın size tesliminden 24 saat içerisinde AXA Sigorta tarafından sms ile size iletilecektir.

Uzatılmış Garanti Sigortası’yla ile neleri sigortalayabilirim ?

Elektronik kategorisindeki bütün cihazları satın alma anında sigortalayabilirsiniz. Örnekleyecek olursak: TV, küçük ev aletleri, robot süpürge, vb.

Sigortayı nasıl alabilirim ?

Programda sunulan sigorta ürünlerine incelediğiniz elektronik cihaza ait ürün detay sayfasından ulaşabilirsiniz. Sepetinize elektronik cihazla birlikte sigorta ürününü de ekleyebilir, satın almayı cihazla ilişkili olarak yapabilirsiniz.

Sigortayı taksitle ödeyebilir miyim ?

Evet, yasal limitler dahilinde satın alacağınız elektronik cihaza taksit uygulaması yapılabiliyorsa sigorta ürününü de ilişkili olarak taksitle satın alabilirsiniz.

Poliçeme nasıl erişebilirim ?

Sigorta poliçelerinize Siparişlerim menüsü içerisinden ilişkili elektronik ürün siparişiniz altından erişebilirsiniz.

Sigortamı nasıl yenileyebilirim ?

Poliçe sürenizin sonuna gelmeden 1 ay önce Trendyol Sigorta size poliçenizin kesintisiz devam edebilmesi için bilgilendirecek ve onayınızı alarak poliçenizi yenileyecek.

Hasarım var, ne yapmalıyım ?

Cihazınızın onarım ve/ya değişim sürecini başlatmak için Trendyol Sigorta’ya özel 0850 455 24 24 veya 0850 250 99 99 numaralı AXA Sigorta müşteri hizmetlerini arayarak hasar bildirimi yapmanız ve kayıt açtırmanız gerekmektedir.
Müşteri destek uzmanlarımızın oluşturacağı hasar dosya numarası ve size iletilecek olan kargo onay kodu ile beraber cihazınızı, onarılmak üzere MNG Kargo aracılığı ile asistans şirketimiz olan Techpoint Servis ve Destek Hizmetleri A.Ş.’ye (Hizmet Merkezi) gönderebilirsiniz.
Cihazınız hizmet merkezine ulaştıktan sonra hasar veya arıza tespiti uzman teknik ekip tarafından yapılarak ilgili ürünün yetkili servisine yönlendirilecektir. Yetkili servislerde orjinal parçalar kullanılarak garanti kapsamında yapılan onarımlar sonrası cihazınız tekrar hizmet merkezimize ulaşacak ve son kontrolleri yapıldıktan sonra size ulaştırılmak üzere kargoya verilecektir.

Hasarda istenen standart evraklar nedir ?

Cihazınızı hizmet merkezine gönderirken hasarın oluşumunu tarifleyen kısa bir hasar beyanı yazmanız yeterli olacaktır. Örnek hasar beyanına ulaşmak için

Sigortamın yaptığı onarım, cihazımın devam eden garantisini bozar mı ?

AXA Sigorta teminatıyla gerçekleşen tüm onarımlar yetkili servislerde yapılmaktadır. O nedenle garanti kapsamındaki cihazınızın garantisi bozulmaz.

AXA Sigorta tarafından yapılan onarımın garantisi var mı ?

AXA Sigorta tarafından yapılan tüm onarımlar sözleşme süresince garanti kapsamındadır.

Poliçemi iptal etmek istiyorum, ne yapmalıyım ?

Poliçenizi, aktifleştirildikten sonra ilk 15 gün içerisinde Siparişlerim menüsü altından iptal edebilirsiniz. İlk 15 gün sonrasındaki iptal talepleriniz için Trendyol Sigorta’ya özel 0850 455 24 24 veya 0850 250 99 99 numaralı AXA Sigorta müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir.

Poliçemle ilgili sorularım var, ne yapmalıyım ?

Trendyol Sigorta’ya özel 0850 455 24 24 veya 0850 250 99 99 numaralı AXA Sigorta müşteri hizmetlerinden her türlü sorunuzla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.