"

Saç Boyası

" araması için 13032 sonuç listeleniyor
AcaciaJEAN'S COLOR MOR 250ml.
(778)
49,90 TL
22,25 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Saç Boyası ile Işıl Işıl Bir Görünüm

Kadınların birçoğu saç renklendirme, dip boyası, ombre ve balyaj gibi işlemleri evde uygulamayı tercih ediyor. Günümüzde hemen hemen tüm saç renklendirme ürünlerinin, ev konforunda profesyonel sonuçlar alınmasını sağlayacak düzeyde gelişim gösterdiği görülüyor. Saç boyaları kimi zaman değişiklik amaçlı kullanılırken, kimi zaman da saçta meydana gelen beyazları kapamak için tercih ediliyor. Kadın ve erkekler için üretilmiş olan saç boyası çeşitleri; kalıcı, yarı kalıcı ve geçici olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor.

Saç Boyası Türleri

Saç renginde değişiklik yapmayı sağlayan saç boyaları yarattığı etki bakımından üç çeşide ayrılıyor. Uzun süredir saçlarını boyayan ya da dip boya yapmak isteyenler için saç boyası türüne karar vermek kolay olsa da, değişimi ilk kez gerçekleştirecek olanlar, alınması gereken saç boyası konusunda kararsızlık yaşayabiliyor. Seçim yapmadan önce saç boyası çeşitleri hakkında fikir sahibi olmak karar vermeyi kolaylaştırıyor. Kullanılacak boya çeşidinin belirlenmesi için beklentilerin göz önüne alınması gerekiyor.

Kalıcı Saç Boyaları

Kalıcı saç boyaları krem, köpük ve toz formunda olup kimyasal ve organik içeriklerde iki farklı şekilde sunuluyor. Kalıcı organik saç boyaları, amonyak ve paraben gibi zararlı kimyasallar içermeyen, bitkisel özler kullanılarak toz ve krem formunda üretiliyor. Kalıcı saç boyaların geneli, hidrojen peroksit yardımıyla boya moleküllerinin saç teline nüfuz etmesi sağlanacak şekilde formüle ediliyor. Kalıcı boyalar, yıkama etkisiyle çıkmıyor. Sadece saça uygulanan işlemler; fön, güneş ve sıcak su gibi dış etkenlere bağlı renk solması, kızıllık gibi sonuçların meydana gelmesine neden olabiliyor. Farklı markalar tarafından, çok çeşitli renklerde üretilen kalıcı boyalar, saçının rengini değiştirmek isteyen ya da beyaz saçları kapatmak isteyen kadın ve erkekler tarafından tercih ediliyor.

Yarı Kalıcı Saç Boyaları

Amonyak içermeyen formülüyle güvenli kullanım sağlayan yarı kalıcı saç boyaları, 8 ila 10 yıkamaya kadar saçtaki etkisini sürdürüyor. Yarı kalıcı boyalar, genellikle saçını ilk boyayacak olanlar ya da sert bir değişiklik yapmaktan kaçınanlar için en iyi alternatiflerden biri olarak kabul ediliyor. Yarı kalıcı boyalar 10 yıkama sonrasında aksa da, bu süre içinde beyazları en iyi şekilde kapatıyor. Kalıcı boya işlemini uygulamadan önce rengin saçta nasıl durduğunu görmek için yarı kalıcı boyalar kullanılabiliyor.

Geçici Saç Boyaları

Saç yüzeyini kaplayan formülü ile zararsız olduğu kabul edilen saç boyası geçici özellikte olup genellikle diplerden gelen beyazları kapatmak için acil durumlarda ya da günlük kullanım amacıyla tercih ediliyor. Beyazları kapamanın haricinde, saçlarında kısa süreli değişiklik yapmak isteyenler, pembe, mavi, yeşil, gri gibi neon ve canlı renklerdeki geçici boyalara yöneliyor. Saç boyası spreyi, akma ve bulaşma gibi istenmeyen sonuçlara sebep olmadığı gibi, saça kolayca uygulanabiliyor.

Saç Boyası Numaraları

Saç boyası ambalajının üzerinde yer alan numaralar, boyama sonrası saçta oluşacak rengi ifade ediyor. Numaralar genellikle benzer renkleri tanımlasa da farklı saç boyası markaları, çok çeşitli renk skalasına sahip olabiliyor. Kutu üzerindeki fotoğraflar çoğu zaman yanıltıcı olması sebebiyle, saç boyası satın alırken numaraların ne anlama geldiğini bilmek doğru sonuçlar alınmasını sağlıyor.

Saç boyası numaraları markalara göre değişiklik gösterse de genellikle iki ya da üç rakamın yan yana gelmesiyle oluşuyor. İlk rakam ana rengi, ikinci rakam ara rengi, üçüncü rakam da yansıma renginin derecesini ifade ediyor. Boya numaralarında ana renkler; 1’den 10’a kadar rakamlar kullanılarak en koyudan açığa renk seviyelerini belirtiyor. İlk numaranın karşılığı olan ana renklerde 1 numara en koyu seviye olan siyahı tanımlarken, 10 numara en açık derece olan Açık Sarı rengi ifade ediyor. Ana renkler açıktan koyuya saç renginin seviyesini belirtirken, saça tonu veren ara renk ikinci numara ile ifade ediliyor. Saç rengi tonları genellikle sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere 3 kategoriye ayrılıyor. Ara renkler; Küllü(1), İrize (2), Dore (3), Bakır (4), Akaju (5), Kızıl (6), Yeşil (7) gibi renklerden oluşuyor. İlk numaradan sonra gelen 0 rakamı ise, yoğun ana renk anlamına geliyor. Boya numaralarında üçüncü rakam yansımayı ifade ediyor ve ara renk numaraları ile aynı anlama geliyor. Örneğin, kumral küllü dore rengi 7.13 numarası ile ifade ediliyor.

Saç boyaları numaralarına karşılık gelen renkler farklı markalarda farklı isimlerle anılabiliyor. Saç boyası satın alırken ambalaj üzerinde yazan isimler ve resimdeki renk yerine numaralara bakılması, daha net ve garantili sonuçlar almayı sağlıyor. Saç renginde değişiklik yapmak ya da beyazları kapatmak amacıyla kullanılan, kaliteli ve güvenilir markaların kalıcı, yarı kalıcı ve geçici saç boyalarına Trendyol'un indirimli fiyatları ile sahip olabilirsiniz.