"

Sahlep

" araması için 75 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
NAREG COFFEESahlep
60,00 TL
49 TL
Sepete Git
Vero AmoreSahlep
17,25 TL
Sepette %10 İndirim
15,53 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Salep

Kış aylarının çok tercih edilen içeceği olan salep, vücut ısısını artırarak içinizin ısınmasını sağlar. Kendine özgü güzel bir aroması vardır. Sütle beraber hazırlanan salep, kalsiyum ve protein açısından oldukça zengin bir içecektir. Türk toplumunun vazgeçilmez kış içecekleri arasında yer alır. Ünlü markalar tarafından üretilen toz ve sıvı salep çeşitleri, zenginleştirilmiş aromaları ile size birçok seçenek sunar. Damla sakızlı salep fazla tercih edilen türlerden olsa da ballı bademli ve sade salep gibi alternatifler de sunan hazır salep çeşitleri ile aile üyelerinize ve sevdiklerinize, evinizde salep içme keyfi yaşatabilirsiniz. Kategoride yer alan hazır salep çeşitlerini kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Salep Nedir?

Salep hem lezzetli ve faydalı bir kış içeceği hem de dondurmanın ham maddesidir. Toz halindeki salep, orkide ailesinden gelen köklü ve doğada kendiliğinden yetişen bir bitkiden elde edilir. Bu yabani orkidenin kök yumruları, bazı işlemlerden geçer ve ardından öğütülür. Böylece saf salep tozu elde edilmiş olur. Çok uzun yıllardan beri geleneksel tedavide kullanılan salep, gıda sektöründe de katkı maddesi olarak yer alır. Muhallebilerinize, kek ve kurabiyelerinize katabilirsiniz. Salep yumrularının alındığı orkide türü tükenme tehlikesi yaşadığı için bu yumruların ihracatı yasaktır. Türkiye’de üretilen salebin %90’lık bölümü sadece dondurma yapımında kullanılır. Az üretilen bir ürün olduğu için saf salep tozu pahalıdır. Hazır gıda ürünü olarak kategoride yer alan salep çeşitleri ise ulaşılabilir salep fiyatları içerir.

Kırık beyaz renge sahip olan salep tozu, süt ile hazırlanıp üzerine bolca tarçın ilave edilerek tüketilir. Kendine özgü hoş bir aroması olan içecek, aynı zamanda sağlık açısından da çok faydalıdır. Kış aylarında soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için sıkça salep tüketebilirsiniz. İlk keşfedildiği zamanlarda sağlık alanında kullanılan bu toz, 15. yüzyılda Avrupa’da kahve kültürünün yerleşmesinden önce yaygın bir içecek olarak tercih edilir. İngilizler ile Fransızların sabahları tükettikleri bir içecek olmayı başarır. Osmanlı saraylarında ise padişah macunu malzemeleri arasında yer alan bir besin maddesi olur. Salep Türk toplumunun geleneksel içecekleri arasındadır. trendyol kategorisinde yer alan sağlıklı hazır damla sakızlı salep çeşitlerini de kolayca alabilirsiniz.

Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Salep Tüketin

Salep bir kış içeceğidir. Soğuk kış günlerinde insanların içini ısıtan içecek olarak yaygın biçimde tüketilir. Vücut sıcaklığını artıran yapısıyla soğuk havanın olumsuz etkilerinden korunmayı sağlar. Kış mevsiminde çok rastlanan nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanımı oldukça fazladır. Sıcak olarak tüketilen salep öksürüğün azalmasında etkili olur. Ayrıca içerdiği maddeler nedeniyle bronşları rahatlatıp göğsü yumuşatır. Öksürüğünüz ve boğaz ağrınız varsa sıcak salep tüketebilir, ağrınızın ve öksürüğünüzün hafiflediğini görebilirsiniz. Soğuk algınlığı yada grip belirtileri başladığında günde birkaç bardak sıcak salep içerseniz şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra hastalık ya da kapalı ortamlarda uzun süre kalma nedeniyle oluşan baş ağrılarına karşı oldukça faydalı bir içecektir. Salebin vücut direncini artırma ve yağ yakmayı hızlandırma özelliği de vardır. Bu nedenle diyet programı uygulayan kişilerin güvenle kullanabileceği sağlıklı bir içecektir. Alternatif tıpta çok eski zamanlardan beri ilaç olarak kullanılan salep tozu, dolaşım sistemine de faydası olan bir maddedir ve kalp dostu olarak önerilir.

Salebin Diğer Faydaları

Çok değerli bir bitki tozu olan salebin bilinen birçok faydası vardır. Salep, sütle veya su ile hazırlandığı zaman koyu bir kıvama ulaşır. Süt ile yapılırsa daha faydalı olur çünkü böylece vücudun protein ve kalsiyum ihtiyacının bir kısmını karşılar. Salep bağırsakları temizleme özelliğine sahiptir. Kabızlık sorunu yaşıyorsanız bu içeceği tüketebilirsiniz. Hazımsızlık ve karın şişkinliği problemine de iyi gelir. Fazla miktarda yemek ya da mide asidinin artması gibi nedenlerle oluşan şişkinliklerden bir fincan tarçınlı salep içerek kurtulabilirsiniz. Salebin faydalarından biri de sindirim sistemini ve bağırsakları rahatlatmasıdır. Vücudunuzda oluşan gazların atılmasına yardım eder. Bir başka faydası ise vücuda enerji ve dinçlik vermesidir. Salebin içeriğinde yer alan özler bedeninizdeki halsizliği ve yorgunluğu alır. Bağışıklığınızı güçlendirerek zinde kalmanıza yardımcı olabilir.

Salebin önemli yararlarından bir diğeri, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Gerilen sinirlerinizi gevşetir ve stresinizi azaltır. Ruhsal sağlığınıza olumlu katkılar yapar. Kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. Geleneksel tedavi yöntemlerinde cilt sağlığı ve güzelliği için kullanılan bir bitki tozudur. Ciltteki döküntülerin ve aknelerin tedavisinde salep tozunun kullanıldığı bilinir. Çok yönlü faydalara sahip olan salebin olumlu etkileri bunlarla sınırlı değildir. Salep, içerdiği bileşenler nedeniyle balgam söktürme özelliği de gösterir. Bu nedenle şiddetli öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bağırsak kurtlarından şikayetçiyseniz salep tüketerek onların düşmesini sağlayabilirsiniz. Hemoroit tedavisinde de ondan yardım alabilirsiniz. Salebin zihni ve hafızayı güçlendirdiği, adet bozukluklarına iyi geldiği ve cinsel gücü artırdığı yönünde de bilgiler vardır. Kilo almadan ve kan şekerinizi yükseltmeden tatlı tüketmek istiyorsanız sütle yapılmış bol tarçınlı bir fincan salep içebilirsiniz. İçecek ürünler kategorisinde yer alan salep fiyatları ürünlerin markasına, içeriğine ve miktarına göre değişmektedir. Dilediğiniz ürünü Trendyol'dan kolayca satın alabilirsiniz.