"

Sakız

" araması için 379 sonuç listeleniyor
SAADETEkşiyüz Sakız 100 lü
(275)
21,75 TL
12,95 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
BarbieCandy Mega Phone
(41)
35,00 TL
30 TL
Sepete Git
GummyJackpot Sakız Makinesi
(43)
25,00 TL
19 TL
Sepete Git
FirstNane Aromalı Sakız Tekli 200 lü
(15)
29,90 TL
Sepete Git
MEGADev Jackpot Sakız Makinesi
(5)
35,00 TL
29,99 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Sakız

Üretimi ve tüketimi ülkemizde oldukça yaygın olan sakız, hayatın günlük akışı içerisine yerleşmiş durumdadır. Büyüklüğü farklı seçeneklerde olabilen sakız, her yaştan insana hitap eder. Tatlı kültürü içerisinde önemli bir yeri bulunan sakız, nane ve meyve gibi farklı aromalara sahip olabilir. Şeker tüketmek istemeyenler, şekersiz ya da tatlandırıcılı sakız türlerini tercih edebilir. Sakız çiğnemenin sağlık açısından önemli faydaları vardır.

Sakız Çiğnemenin Faydaları

Sakız çiğnemek zihinsel aktiviteleri harekete geçirir. Motivasyonun yükselmesine yardımcı olur. Kan akışını yükselterek beyne daha fazla oksijen gitmesine katkıda bulunur. Karar verme sürecinin hızlanmasını sağlar. Stres ve kaygı ile savaşmada bireylere yardım eder. Özellikle çene kaslarını gevşeten sakız, stresten uzaklaşmanızda etkili olabilir. Kaygı düzeyinizi en az seviyeye düşürür. Psikolojik anlamda rahatlama sağlar. Yoğun iş hayatının getirdiği gerginliği üzerinizden atmanıza yardım eder. Kilo vermek isteyenler için de iyi bir destekleyicidir. Yüksek kalorili tatlılar yemek yerine sakız çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğneme, yeme isteğini azaltmada önemli bir role sahiptir. Çene egzersizi yapmanıza olanak tanır. Gün boyu üzerinizde biriken enerjiyi atmanızı sağlar. Ağızda tükürük üretimini hızlandıran sakız, sizi rahatsız edebilecek yiyecek artıklarını ağzınızdan uzaklaştırmaya yardım eder. Tükürük üretiminin artması daha fazla yutkunma gereksinimine neden olabilir. Artan tükürük üretimi ağız kuruluğu sorununu ortadan kaldırır. Midedeki sindirim asitlerinin üretimini de arttırdığı için sindirim sürecini önemli ölçüde hızlandırır. Ağız kokusunu önlemesinin yanı sıra sindirim sisteminizi de güçlendirir.

Sakız Nasıl Yapılır?

Ağaçtan elde edilen doğal kauçuk, fabrikalara gönderilerek küçük parçalara ayrılır. Ilık ve kuru bir ortamda bekletilir. Kuruyan sakız büyük bir kazan içerisinde kaynatılır. İçerisinde olabilecek tüm yabancı maddelerden ayrıştırılır. Başka bir kazanda tatlandırıcı, yumuşatıcı, pudra şekeri ya da boya ile kaynatılır. İçerisine çeşitli aromalar konulabilir. Soğumaya bırakılan sakız yoğrulur. Düzleştirilip kesildikten sonra makine yardımıyla çizilir. Çizilen yerlerinden kırılarak paketleme aşamasına geçilir. Paketleme işlemi sona erdikten sonra tüketicilerin beğenisine sunulur. Üretilen sakızın tat olarak kalıcılık süresi ve ambalaj kalitesi sakız fiyatları üzerinde etkili olabilir. Üretimde ileri teknolojilere yer veren Falım sakız, paketleme aşamasında fal yazılı kağıtlar kullanmasıyla dikkat çeker. İçerisinden çıkan fal kağıtları kişilerin sakız çiğnerken eğlenmesini sağlar. Tüketiciler ile samimi bir iletişim kurulur.

Çocuklar Neden Sakız Sever?

Sakız çiğnemeyi yetişkinler gibi çocuklar da çok sever. Çocuk ve çocuk kalanlar için sakız tam bir eğlence aracıdır. Birbirinden farklı aromalara sahip sakız çeşitleri ağızda kolayca çiğnenebilir. Özellikle az şekerli sakızların içerisinde çiğnemeyi kolaylaştıracak sakız mayaları yer alır. Çocuklara eskimiş ve bayat sakız verilmesi sağlık açısından hijyenik değildir. Çiğnedikçe aromalarını yitirdikleri için yenilenmesi gerekebilir. Sakızın kolay çiğnenebilmesi için çocuklara taze sakız vermeniz önemlidir. Sakızı ağızda yumuşayana kadar çiğnemeyi seven çocuklar, sakızdan balon şişirip sonra da patlatarak eğlenmeyi tercih eder. Sakızın ağızdan çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılmamasında fayda vardır. Dış çevreden gelen mikropların sakız üzerine bulaşmamasına dikkat edilmelidir. Çocukların bayıldığı karikatürlü ya da renkli sakız çeşitleri, özel meyve aromalarıyla yetişkinlerin de tercihi olabilir.

Sevilen Sakız Çeşitleri

İhtiyacınıza göre çok farklı sakız çeşitlerine rastlamanız mümkündür. Tüketicilerin gözünde değerli bir yere sahip olan diş dostu ve karbonatlı Falım Işıl sakız, nane lezzeti ile kendisine hayran bırakır. Nane dışında meyve aromalı çeşitleriyle de raflarda yerini alan sakız, pek çok kişinin beğenisine hitap edebilir. Şeker kullanmayan kişiler de düşünülerek şekersiz ya da tatlandırıcılı sakız çeşitleri üretilir. Doğal ve şekersiz yapıya sahip olan sakız çeşitleri, pek çok kişinin ilgisini çeker. Türkiye'nin ilk karikatürlü sakızı olma özelliğiyle bilinen Tipitip sakız ise her yaşa hitap eden çeşitleriyle ön plana çıkar. Esprileri ve karikatürleri ile fenomen olan sakız günümüzde de popülerliğini korumaya devam eder. Kocaman burnu ve takmayı sevdiği gözlüğü ile oldukça sempatik olan karikatür karakter, sevimliliği ile çocukların beğenisini kazanır. Zarf şeklinde paketlenerek tüketicileriyle buluşur. Şekerli ya da şekersiz türleri bulunan sakızın farklı boyutlarda ve şekillerde tüketicilere sunulması mümkündür. Markalar, kendilerine özgü tasarımlarıyla her yaşa hitap edebilir. Her ne kadar çocuklar tarafından daha çok tercih edilse de yetişkinler de renkli çeşitlere yönelebilir. Tamamen zevkiniz ve beğeniniz doğrultusunda bir seçim yapabilirsiniz. Değişik aromalara sahip olan sakız çeşitleri içerisinden beğendiğinizi Trendyol süpermarket kategorisinde bulabilirsiniz.