"

Saksı

" araması için 1732 sonuç listeleniyor

Saksı

Saksılar, çok çeşitli fiyat, boyut, renk, şekil ve malzemelerle sunulur. Her saksının kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Farklı bitkiler için aradığınız saksıyı bitki bakım yetiştirme kategorisinde inceleyebilirsiniz. Trendyol ayrıcalığı ile sunulan avantajlı fiyatlarla dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.

Saksı Çeşitleri

Dekoratif saksı seçimi; iklim, estetik, bakım kolaylığı ve maliyet gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Saksı çeşitleri arasından ihtiyaçlarınıza uygun en iyi seçimi yapmak için farklı malzemelerden yapılmış saksıların özelliklerini öğrenebilir; saksı fiyatları arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Seramik saksı: Seramik saksılar; ince dokulu, açık renkli kilden yapılmış ve daha sonra sırlanmıştır. Oldukça ağır olmalarına rağmen hemen her türlü bitkiyi yetiştirmek için iyi bir seçimdir. Seramik saksıların dezavantajı, soğuk havalara karşı dayanıksız olmalarıdır. Özellikle 0 derecenin altında, açık havada bırakılırsa kolayca çatlayabilir.

Toprak saksı: Pişmiş toprak, çeşitli büyüklüklerde ve şekillerde saksı yapımında yaygın olarak kullanılan bir kil türüdür. Toprak saksıların şekilleri ve boyutları, oldukça çeşitlidir. Bu yüzden çok yönlü kullanıma sahiptir. Ev saksı bitkileri ya da bahçe bitkileri ile kullanılabilir. Bununla birlikte toprak saksılar, diğer saksılara kıyasla daha kırılgandır. Genellikle sırsız olarak satıldıklarından su geçirgenliği yüksektir. Bu da saksının nemi kolayca kaybedebileceği ve dışardan nemi emebileceği anlamına gelir. Kışları çok soğuk olan bir bölgede yaşıyorsanız, herhangi bir hasarı önlemek için toprak saksıları sadece iç mekânda kullanmanız gerekebilir.

Fiberglas saksı: Reçineden üretilmiş saksılar, genellikle pişmiş toprak veya taş saksılar gibi görünmek üzere kalıplanır. Fiberglas, hafif ve dayanıklıdır. Kolay işlenebilir olması nedeniyle büyük ya da küçük saksı modellerinde sıkça kullanılır. Taklit etmek için kalıplandıkları malzemeye çok benzerler. Bu saksılar, herhangi bir özel depolamaya ihtiyaç duymaz. İç mekânlara alınmak zorunda kalmadan her türlü hava koşulunda kullanılabilirler.

Plastik saksı: Plastik saksılar, metalden ahşaba sayısız görünüme sahip olabilir. Uygun fiyatlı bir seçenek olmasına rağmen diğer seçeneklere kıyasla daha az dayanıklıdır. Köklerin ışık alması gerektiğinden birçok orkide saksısı şeffaf plastikten üretilir. Dış mekânda uzun süre kullanılabilmesi nedeniyle balkon saksısı modellerinde de plastik malzeme kullanılır.

Ahşap ve kütük saksı: Ahşap ve kütük saksı modelleri, dış mekânlarda harika görünebilir. Ahşap saksılar genellikle kare veya dikdörtgen şekillerde gelirken, kütük saksılar ise silindir formundadır. Ahşap malzemenin en önemli avantajlarından biri, soğuk havalarda çatlamaması ve nem kaybının oldukça yavaş olmasıdır. Ahşap ve kütük saksılarla ilgili tek endişe, çürüme tehlikesidir. Bu nedenle herhangi bir işlemden geçmemiş masif ahşap saksıları kullanmadan önce su direncini sağlamak için astar uygulaması yapmanız gerekebilir.

Metal saksı: Metal saksılar, oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayaklı saksı modelleri gibi belirli bir ağırlığa ve dayanıklılığa sahip olması gereken saksılar, çoğunlukla metal malzemeden üretilir. Özellikle alüminyumdan yapılmış olanlar, demire kıyasla daha hafif; ancak yine de dayanıklı bir seçenektir. Alüminyum; paslanmaz, boyanmaya ihtiyaç duymaz ve diğer metal saksı seçeneklerine kıyasla daha uygun maliyetlidir.

Beton Saksı: Beton saksılar, özellikle biraz eskidiklerinde oldukça dekoratif görünür. Beton, güvenilir bir yalıtkandır ve büyük sıcaklık değişimlerinde bile kökleri korur. Betondan yapılmış büyük saksı modelleri, ağırlığı nedeniyle rüzgâra karşı desteğe ihtiyaç duyabilecek büyük bitkiler için pratik bir seçenektir. Öte yandan ağırlık nedeniyle saksının yerini değiştirmek zor olabilir.

Saksı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı bitkiler, farklı büyüklükte saksılara ihtiyaç duyar. Örneğin orkide gibi egzotik çiçekler, doğal ortamını taklit etmek için köklerin sıkı bir şekilde bir arada tutulduğu dar saksılarda yetiştirilir. Olması gerekenden daha büyük ya da daha küçük bir saksı almak, bitkinin kök gelişimini etkileyebilir. Yetiştirmek istediğiniz bitkinin kök gelişimi ve saksı ihtiyacını öğrenerek en doğru saksı modelini seçebilirsiniz.

Ahşaptan seramiğe kadar aradığınız her çeşit saksı modelini, avanatajlı fiyatlarla Trendyol'da bulabilirsiniz.

Yukarı Çık