"

Salça

" araması için 614 sonuç listeleniyor
MigrosDomates Salçası 830 g
(402)
6,50 TL
Sepete Git
TatDomates Salçası 830 G
(484)
10,75 TL
Sepete Git
TukaşDomates Salçası 1650 G
(38)
31,50 TL
24,90 TL
Sepete Git
TatDomates Salçası Cam 710 G
(267)
12,50 TL
Sepete Git
ÖncüDomates Salçası 1650 Gr
(94)
46,72 TL
26,90 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
OlinezaLütenitsa - 515 gram
(3)
32 TL
Sepete Git
OlinezaLütenitsa - 260 G
17,90 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Salça

Salça, domates ya da kırmızı biberin çeşitli işlemlerden geçirilerek ezilmesi ve suları çıktıktan sonra kaynatılarak püre haline getirilmesiyle elde edilen bir besin maddesidir. Salça, yazın bol bulunan sebzelerin kışa saklanabilmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Geleneksel yapım yöntemi güneş altında kurutmak olsa da, konserve halinde satışa sunan firmalar tarafından endüstriyel kurutma yöntemleri tercih edilmektedir.

Salçanın Faydaları Nelerdir?

Salçanın içerisinde likopen bulunur. Likopen sebze ve meyvelerde bulunan ve dokulara renk veren bir maddedir. İnsan vücudu likopeni doğal yollardan üretemez. İnsan vücudu için gerekli olan likopenin %85’i ise domates ve salça gibi domates ürünlerinde bulunur. Salça ise taze domatese nazaran daha fazla likopen barındırır. Zira ısıl işlem likopenin etkinliğini artırır. Likopenin ise prostat kanserine iyi geldiği tıbbi çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Likopen aynı zamanda antioksidan bir maddedir ve DNA hasarını onarır, hücreler arasındaki bağları güçlendirerek yaşlanmayı geciktirir; kolon, rahim ve göğüs kanserini önlemede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede etkin olduğu bilinir. Ayrıca salçanın içeriğinde A, B1, B2, C, K vitaminleri, niacin, karbonhidrat, organik asitler, demir ve potasyum gibi insan vücudunun temel ihtiyacı olan vitamin ve mineraller vardır. Kanama eğilimini azaltır, damar duvarını genişetir. Katarakt oluşumunu geciktirir. Bağışıklı sistemini destekler. Yaşlılığa bağlı dejenerasyonu engeller.

Salçanın Besin Değeri

Sağlıklı salça; mevsiminde toplanan biber ve domatesten yapılan, çekirdekleri ve kabukları ayrılana kadar kaynatılarak elde edilen besindir. Doğal salçaların içerisinde şeker bulunmaz. Salçanın; tatlı, ekşi ya da acı olması kullanılan domates ya da biberin kendi lezzetine bağlı olarak değişir. Bir yemek kaşığı salça sadece 13 kaloriye sahiptir. Salça içerisinde yağ bulunmaz ve A vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu açıdan havuç kadar değerli bir vitamin deposudur. Taze domates ve biberden yapılan salça, kendi suyunda kaynatıldığı için yoğun C vitamini içerir. Ayrıca domates salçası yüksek miktarda potasyum içerir. Potasyum ise vücudun normal gelişimi ve sağlık için gerekli bir maddedir. Potasyum eksikliği kramplara ve hissizliğe yol açar.

Salça Çeşitleri Nelerdir?

Salçanın iki tür üretim biçimi bulunur: Sıcak işleme ve soğuk işleme.Sıcak işlemede domatesler parçalanır. Ortaya çıkan karışım ısıtılıp palper yardımıyla pulp haline getirilir. Soğuk işlemede domatesler öncelikle palperden geçirilip pulp haline getirildikten sonra ısıtılır.

Bu iki yöntemin de bazı avantaj ve dezavantajları bulunur. Sıcak işlemede çekirdekten geçen enzimler lezzeti biraz değiştirir ve hafif acımsı bir tat oluşabilir. Soğuk işlemede ise salçanın lezzetinde değişiklik olmaz ama daha az kıvamlı, hafif akışkan bir ürün elde edilmiş olur. Bazı markalar sıcak işleme metodunu kullanırken bazı markalar ise sıcak işleme metodunu kullanır. Her iki şekilde üretilen salça çeşitlerini deneyerek damak tadınıza en uygun olanı bulabilirsiniz.Salça ihtiyacınızı karşılamak için Olca Salça ve Öncü Salça gibi ev lezzetine çok yakın olan salçalardan birisini tercih edebilir, Trendyol üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz.

Salça Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Trendyol, taze yaz domateslerini toplayıp kaynatarak paketleyen ve tüketiciyle buluşturan birçok kaliteli markayı gıda ürünleri kategorisi altında sizlerle buluşturuyor. Cam kavanoz, teneke kutu ya da kapaklı ambalajlarda satılan domates ve biber salçaları yemeklere; lezzet, kıvam ve renk katar. Cam kavanoz ya da teneke kutulardaki salçaları tercih ederken ambalajının yamukluk, çatlak ya da kapakta şişlik olmamasına dikkat edilmelidir. Teneke kutulardaki yamukluk gıda ile teneke arasında kontaminasyon olmasına ve ürünün bozulmasına sebep olabilir. Kapaktaki şişlik ise ürünün hava alarak bozulmaya başladığına işaret eder. Bu şekildeki ürünlerin tüketilmemesi gerekir.

Taze domateslerden doğru tekniklerle elde edilen domates püresinin vakum altında, düşük sıcaklıkta koyulaştırılmasının ardından içine koruyucu madde ve renklendirici konulmaması gerekir. Tüketiciler, satın alacağı salçanın içindekiler kısmını dikkatle okumalı, ürünün raf ömrü ve gerçek üreticinin kaynağı hakkında bilgi almalıdır. Renklendirici ve koruyucu madde içeren salçaların alınmaması tavsiye olunmaktadır. Açıldıktan sonra bozulmasını önlemek amacıyla tenekedeki salçanın cam bir kaba alınması ve üzerini örtecek ve nefes almasını önleyecek miktarda zeytinyağı konulması gerekir.