Şalgam Suyu

Kebapların eşlikçisi, geleneksel Anadolu lezzetlerinden şalgam suyu, canlı rengi ve doğal lezzeti ile beğeni kazanıyor. Şalgam suyu yararları ve doğallığıyla geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri. Sindirime fayda sağlayan özelliği ile öne çıkan içecek günümüzde paketli, tek kişilik porsiyonlarıyla da sofralarda yer alıyor. Hem acılı hem de acısız versiyonları bulunan ürünü birçok yemekle beraber tüketebilirsiniz. Özellikle lahmacun, Adana kebap gibi yiyeceklerle beraber anılsa da, şalgam suyu birçok farklı yemeğin yanında kendine yer bulabiliyor. Kırmızı rengi ile sofralara renk katan ürün, yüksek besin değeri ile de sofralarda yıldızlaşıyor. Özellikle Adana ve Mersin illerinde meşhur olan şalgam suyu, günümüzde ülkemizin her yerinde severek tüketiliyor. Çoğunlukla akşam yemeklerinde içilse de, günün her öğününde şalgam suyu tercih edilebiliyor.

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Şalgam suyu; siyah havuç, toz şeker, pancar turpu, bulgur, limon tuzu, kaya tuzu ve içme suyu kullanılarak yapılıyor. Fermantasyona uğrayarak son halini alan içecek, istek halinde acı biber suyu eklenerek acı hale getirilebiliyor. Bulgur bir tülbentin içinde turşu bidonuna atılıyor; şeker, tuz ve limon tuzunun yanında su da bidona ekleniyor. Sebzeler tek tek soyularak ve kesilerek bidona atılıyor. Bidon ağzına kadar su ile doldurulduktan sonra iki günde bir havalandırılarak ortalama 15 günde içime hazır hale geliyor. Hazır satılan şalgam suları ile anında tüketime hazır olarak raflarda yer alıyor.

Şalgam Suyu Faydaları

Yapılan araştırmalar şalgam suyu içmenin kişileri hastalıklara karşı koruduğunu gösteriyor. Özellikle kış aylarında bağışıklığın kuvvetlenmesi için içilen şalgam suları, sindirime de yardım ediyor. Mide, karaciğer ve bağırsaklar için faydalı olan ürün, sistemin daha hızlı çalışmasına yardım ediyor. Şalgam suyu içmek toksin atmaya ve kilo vermeye destek oluyor. Kolesterol üzerinde düşürücü etkisi bulunan doğal içecek; A, B vitaminleri, fosfor, kalsiyum, potasyum ve demir içerikleri ile dikkat çekiyor. Göz sağlığına iyi gelen, kemik ve dişleri kuvvetlendiren içerik, stresin yatışması için de tercih ediliyor. Şalgam suyu faydaları ile her sofradan eksik edilmemesi gereken geleneksel tatlardan biri olduğunu ispatlıyor. İdrar söktürücü etkisi biliniyor. Geleneksel bilgiler, şalgam suyu içenlerin saçlarının daha geç beyazladığını iddia ediyor. İçeriğindeki C ve E vitaminleri sayesine cildi besleyen içecek, cilt lekelerinin görünümünü de azaltıyor.

Şalgam Suyu Ne Kadar İçilmeli?

Şalgam suyu, düşük kalorili bir içecek. 100 gramı ortalama 23 kalori olan ürün, bu nedenle gün içinde tüketilebiliyor. Ancak yoğun tuz içeriği nedeniyle uzmanlar, şalgam suyundan her gün sadece 1 bardak içilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Özellikle acılı şalgam suyunun fazla tüketimi midede rahatsızlığına yol açabiliyor. Kararında içildiğinde metabolizmayı hızlandıran, obeziteye karşı koruyucu etki sunan, beden sağlığına birçok faydası sıralanan şalgam suyu, her yaştan tüketici tarafından keyifle içilebiliyor.

Şalgam Suyu Zayıflatır mı?

Turpgillerden bir bitki olan şalgam; vitamin değeri, mayalı özelliği ve düşük kalorisi ile diyet programlarında da yer alabiliyor. Günde bir bardak içilerek mucizevi bir etki sunmasa da, şalgam suyunun metabolizmayı hızlandırmaya ve toksin atmaya yardım ettiği biliniyor. Yapılan diyetlerde şalgam suyu içerek kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz. Araştırmalar, şalgam suyunun özellikle karın çevresindeki yağların yakımına yardım ettiğini göz önüne seriyor. Şalgam suyu, besleyici içeriği ile hazımsızlığı önlüyor, şişkinlik sorununu azaltıyor. Vücut ödem attığı için yağ yakımının yanında, yükünden kurtulan beden daha zayıf görünebiliyor.

Şalgam Suyu Fiyatları

Şalgam suyu fiyatları, ürünün paket gramajına göre değişiklik gösteriyor. Litrelik şalgam suları, tek porsiyonluk ürünlerden daha yüksek fiyatlarla etiketleniyor. Markalar arasında da fiyat farkına rastlanabiliyor. Markanın fiyat politikası, üretim maliyeti ve dağıtım ağı fiyatın belirlenmesine yardım ediyor. Tüketiciler; alacakları ürünün markalarını, ürünlerin besin değerlerini, şişe gramajlarını karşılaştırarak seçim yapabiliyor. Şalgam suyu fiyatları göz önüne alındığında her bütçeye uygun bir alternatif bulunuyor. Cam şişedeki paketlenen ürünler, plastik şişe içinde tüketicilere sunulan şalgam suyu seçeneklerinden daha yüksek fiyatlı olabiliyor.

Siz de farklı markaların, acılı ve acısız şalgam suyu çeşitlerini Trendyol içecek ürünleri kategorisinde bulabilir, dakikalar içinde hemen sipariş verebilirsiniz. Ayrıcalıklı alışverişin adresi Trendyol ile geleneksel lezzetler arasında yer alan şalgam suyu ürünlerini sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

Yukarı Çık