"

Şarküteri

" araması için 901 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Şarküteri

Trendyol’un kahvaltılık ürünler kategorisi altında yer alan şarküteri bölümünde sucuk, salam, kavurma ürünlerinden köfteye kadar oldukça geniş bir yelpazede şarküteri ürünleri bulmak mümkündür. Üstelik, veganlara yönelik ürünleri bulmanın zor olduğu yiyecek sektöründe âdeta bir kurtarıcı gibi olan bu kategori, veganlara da pek çok beslenme alternatifi sunar.

Vegan Şarküteri Ürünleri

Vegan beslenme; bal, süt ürünleri ve yumurta da dâhil olmak üzere hiçbir hayvansal gıdayı tüketmemek anlamına gelir. Vegan beslenme biçimininin sağlıklı yaşamak kadar çevresel ve etik gerekçelerle de tercih edilmesi mümkündür. Her ne nedenle olursa olsun hayvansal ürünler barındırmayan yiyecekler yemeyen veganlar için vegan yiyecek çeşitleri, oldukça sınırlıdır. Bu nedenle Trendyol’un vegan şarküteri ürünlerine bünyesinde geniş bir şekilde yer vermesi, vegan beslenme tarzını benimsemiş olanlar için önemli bir gelişmedir. Bu gruptaki vegan ürünler; sucuk, salam, köfte gibi ürünlerdir. Genelde dana, keçi, tavuk veya koyun gibi hayvanların etlerinden üretilen şarküteri ürünlerine alternatif bitkisel içerikli şarküteri ürünleri olarak üretilmişlerdir. Vegan salam, vegan sucuk, vegan köfte, bezelye proteini köftesi ve etsiz köfte, vegan şarküteri ürünlerinden başlıcalarıdır. Vegan şarküteri ürünleri, bezelye ve patates proteini gibi bitkisel proteinler; ayçiçek yağı, nişasta ve tuz ile baharat bulundurur. Kahvaltıların ve soğuk sandviçlerin vazgeçilmez ana ürünü olan salam ve sucuklarda gluten ve soya bulunmaz. Sucuk kızartmasından salamlı sebzeli sandviçe, sucuklu makarnadan tosta kadar pek çok şarküteri ürününden yapılan yemekleri rahatlıkla yapabileceğiniz besleyici atıştırmalıklardır. Sağlığa dost, tamamen bitkisel içerikli ve katkı maddesi barındırmayan ürünlerdir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile hem vegan çocuklar hem de vegan yetişkinler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Glutensiz ve Soyasız Ürünler

Gluten ve soya içerikli gıda ürünlerinin beslenme sektörünü âdeta kuşattığı günümüzde glutensiz ve soyasız yiyecek bulmanın neredeyse imkânsız hâle gelmesine karşılık oldukça geniş çapta bir ürün yelpazesiyle tüketicilere büyük kolaylık sağlar. Gluten; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünlerinin içerisinde bulunan doğal bir proteindir. Aslında genetiği değiştirilmiş olmasa insan vücuduna faydalı bir protein olan gluten, çölyak hastalığı ve gluten hassasiyeti bulunan kişilerde ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Son zamanlarda popülaritesi oldukça artan glutensiz beslenme; ekmek, bisküvi, pasta, kek, makarna gibi her çeşit unlu mamulü ve paketli ürünler ile şarküteri ürünlerini kullanmamak anlamına gelir. Bu nedenle içeriğinde gluten ve soyanın bulunmadığı şarküteri ürünleri, oldukça büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. Gluten gibi soya da bazı kişilerde hassasiyete neden olan bir besindir. Soyadan bağımsız üretilmiş olan şarküteri ürünleri, bu anlamda oldukça önemlidir.

Etsiz Köfteler

Sadece bitkisel ürünlerle beslenirken köfte yemenin zevkine varmak isteyenlerin tercihi olan etsiz köfteler, bezelye proteininden üretilir. Bezelye proteini köftesi, granül bezelye proteini, yulaf, galeta unu, kurutulmuş soğan, çiya tohumu, pirinç unu, kurutulmuş bitki karışımı, kurutulmuş sarımsak ve tuz kullanılarak üretilmiştir. Bir paket köfte karışımına sadece sıcak su eklenmek suretiyle on beş dakikada hazırlanabilir. Pratik ve çabuk hazırlanabilir bir ürün olduğu için mutfakta fazla zamanınızı almadan mükemmel köfteler hazırlamanıza yardımcı olur. Uzun uğraşlar sonucu yapılan köftelerin tarihe karışmasını sağlayan etsiz vegan köfteler, kolesterol içermeyen ürünlerdir. Su, soğan, buğday gluteni, ayçiçek yağı, tofu (soya fasulyesi, su, magnezyum klorür, tuz), tekstüre edilmiş bezelye proteini, soya sosu, maya özütü, sarımsak, maydanoz, köfte baharatı, karabiber ve tuz kullanılarak üretilir.

Dana Eti İçerikli Ürünler

Bu grupta et gurmeleri için üretilmiş olan sucuklar ve kavurmalar yer alır. Sucuklar, sığır eti ve yağı; kimyon, kırmızı biber, karabiber, yenibahar ve sarımsaktan oluşur. Sucuklar, yüzde yüz sığır eti kullanılarak yapıldığı için sağlığa zararı olmayan gerçek et ürünleridir. Dana sucuk içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığı için hava ile çok fazla temas ettiğinde bozulabilir. Bu nedenle buzdolabında hava almayacak şekilde muhafaza edilmesi önerilir. Vakumlanmış poşetleriyle havayla teması engelleyen kavurmalar, uzun süre sağlıklı bir şekilde saklanabilen ürünlerdir. Dana eti, dana yağı ve tuzdan üretilmiş olan ve içeriğinde kimyasal hiçbir katkı maddesi bulunmayan kavurmalar, et severlerin dikkatini çeken sağlıklı ürünlerdir.