Sarmaşık Bitkisi

Balkonlarda, teraslarda ve bahçelerde birbirinden güzel görüntüler oluşturan, yetiştirmesi oldukça keyifli bitkilerden olan sarmaşık bitkisi, onlarca çeşidi bulunan doğa güzelliklerinden biridir. Amerikan Sarmaşığı, begonvil, orman asması, çan sarmaşığı, duvar sarmaşığı bitkisi, hanımeli, çarkıfelek çiçeği, mor salkım, sarmaşık yasemin gibi sarmaşık çeşitleri en çok rastlanan ve görüntüleriyle dış mekanlara güzellik katan bitkilerdir. Trendyol bitki bakım yetiştirme kategorisi içerisinde bulunan sarmaşık bitkisi çeşitlerini inceleyerek dış mekanların güzelleşmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sarmaşık yetiştirerek keyifli ve yepyeni bir sarmaşık bahçesi hazırlayabilirsiniz. 

Sarmaşık Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? 

Sarmaşık bitkisi bakımı en kolay bitki türlerinden biridir. Saksıda ya da doğrudan toprakta yetişebilir. Aynı zamanda bitkinin çoğaltılması da oldukça basittir. Sarmaşık bitkisi, doğrudan güneş ışınlarına ihtiyaç duymaz. Bu sebeple, az ışık alan ortamlarda da yetişebilir. Bitkinin yapraklarının kurumaması için yoğun gün ışığı alan bölgelere ekilmemelidir. Çiçekleri olmayan sarmaşık bitkisi, çok sayıda yapraktan ve birbiri arasına geçmiş dallardan oluşur. Dalların her biri ayrı ayrı köklendirilerek ekilebilir. Sarmaşık bitkisi fide aşamasındayken, saksıda ya da toprakta ekili olması durumunda mutlaka ince ve uzun bir çubukla desteklenmelidir. Bu sayede dalları uzadıkça büyümesi ve çubuğa sarılarak uzaması kolaylaşır. 

Sarmaşık Bitkisinin Bakımı İçin İpuçları 

Her bitki gibi çok soğuk havalara karşı oldukça hassas bir bitki olan sarmaşık bitkisi, aşırı sıcak ortamlarda da hassaslaşabilir. Özellikle hava akımının yoğun olduğu alanlarda bulundurulmamalı, rüzgara karşı nispeten daha korunaklı olan alanlarda yetiştirilmelidir. Sarmaşık bitkisi kırmızı toprak, siyah toprak ayrımı yapmaksızın her toprak türünde yetiştirilebilir. Vitamin ve mineral ihtiyacını topraktan karşılayan sarmaşık bitkisi, bitki bakım yetiştirme kategorisinde bulunan vitamin ve mineral ürünleriyle de desteklenebilir. Sarmaşık bitkisinin sulanması aşamasında toprak düzenli olarak daima kontrol edilmeli, bitkinin toprağı nemli değilse sulama yapılmalıdır. Genel olarak haftada iki kez sulanması gereken sarmaşık bitkisi, her seferinde aynı ölçüde sulanmalıdır. Kış aylarında ise haftada bir defa sulama yapmak yeterli olabilir. 

Sarmaşık Bitkisinin Özellikleri

Sarmaşık bitkisi; duvar, çardak, kamelya, ferforje gibi dış mekan alanlarına sarılarak büyüyebilir. Genel olarak asma tipinde yetişen bitki türlerinden biridir. Sarmaşık bitkisi, köklerinden ayrılarak farklı saksılarda kolayca yetiştirilebilir. Sarmaşık bitkisi, belirli zaman aralıklarıyla budanmaya ihtiyaç duyar. Bitkinin çürümüş olan yaprakları temizlenmelidir. Sarmaşık bitkisi aşırı güneşi sevmediği gibi, aşırı karanlık olan ortamları da sevmez. Yeterli ışık seviyesi, mineral ve vitamin ihtiyaçları karşılandığında ve düzenli olarak sulama yapıldığında, kısa sürede verim elde edilebilir. Vitamin ve mineral desteğinin yılda bir kez verilmesi yeterlidir. Yapay bitki sarmaşık modelleri ise hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda kullanılan dekor unsurları arasındadır. Dış mekan sarmaşık bitkisi çeşitleri hem yapay hem de doğal sarmaşık türleri şeklinde satın alınabilir. 

Alternatif Yetiştirme Alanları İçin Tavsiyeler 

Sarmaşık bitkisi, apartman bahçelerinde duvara bakan bahçe katları için de alternatif çözümlerden biridir. Duvara bakan pencerelerinizin önünü sarmaşık bitkisiyle değerlendirebilirsiniz. Sarmaşık bitkisi doğal olarak duvar boyunca uzayabilir ve tüm duvarı dallarıyla kaplayabilir. Sarmaşık bitkisi büyük terasları olan daireler için en uygun bitkilerden biridir. Terasınızın bir bölümünü sarmaşık bitkisi ile güzelleştirebilir, doğal ve modern bir dekor unsuru kazanabilirsiniz.

Dış mekanlarda estetik görüntüler oluşturan ve bakımı oldukça kolay bir bitki olan sarmaşık bitkisi ve türleri, Trendyol bitki bakım yetiştirme kategorisinde görülebilir. Kategori içerisinde sarmaşık bitkileriniz için ihtiyacınız olabilecek tüm ürünleri bulabilir, mevcut bitkilerinizin daha bakımlı hâle gelmesini de sağlayabilirsiniz. Sarmaşık bitkisi, iş yerlerinde ve ofis bahçelerinde, hobi bahçelerinde, otellerin botanik düzenlemelerinde, apartmanların bahçe düzenlemelerinde, açık havuz kenarlarında, rezidansların peyzaj mimarisinde sıkça tercih edilen bitkilerdendir.

Yukarıdaki alanlar için sarmaşık bitkisini değerlendirebilir, oldukça uygun fiyatlar sunan Trendyol'un sarmaşık bitkisi ürünlerinden satın alabilirsiniz.  Sarmaşık bitkisinin çeşitleri, tohumları, fideleri ve bakım ürünlerini gözden geçirerek dış mekanlarınıza yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Yukarı Çık