"

Şeker

" araması için 785 sonuç listeleniyor
Bal KüpüToz Şeker 5 Kg
(50)
29,90 TL
Sepete Git
HurmatatHurma Suyu 265 gr
(17)
49,00 TL
29,90 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Şeker ve Tatlandırıcı

Şeker, hayatınızın hemen hemen her alanında yer alan olmazsa olmaz temel ürünlerden biridir. Her türlü hamur işinden yemeklere kadar mutfaklarda yaygın olarak kullanılan bu vazgeçilmez ürünün pek çok çeşidi bulunur. Şekere alternatif olarak üretilmiş olan tatlandırıcı kategorisinde de oldukça çeşitli ürünler vardır. Trendyol kuru gıda ürünleri kategorisinde bulunan çeşitli Şeker ve tatlandırıcı ürünleri içerisinden seçiminizi yapabilirsiniz.

Şekerler

Şeker, mutfakların vazgeçilmez ürünüdür. Şeker pancarından üretilen şeker, pek çok tarifte yaygın olarak kullanılır. Tatlı gıdaların olmazsa olmazı şeker, ideal miktarda kullanıldığı sürece herhangi bir soruna neden olmaz. Şekerin zararlı olduğu durumlar, aşırıya kaçılarak günlük tüketim miktarının aşıldığı durumlardır. Pastane ürünlerinden çikolatalara, keklerden bisküvilere, unlu mamullerden drajelere kadar hemen her tatlı gıda ürününde şekerin kullanıldığı görülür. Şeker kategorisinde çaylarda kullanılan küp şeker ve toz şekerden tatlı yapımında ve süslemelerinde kullanılan renkli pasta şekerlerine, lokanta ve kafelerde kullanılan stick şekerden esmer şekere kadar oldukça farklı şeker türleri bulunur. Şeker, sadece tatlılarda değil; poğaça ve açma gibi bazı hamur işlerinde de yaygın olarak kullanılır. Hatta, bazen kuru fasulye ve zeytinyağlı yemeklerde dahi lezzeti dengelemek adına bir kaşık toz şeker kullanılabilir. Tatlıdan tuzluya kadar hemen hemen her kategoride ürün yapımında kullanılan şeker, mutfakların başrol oyuncusu gibidir.

Geleneksel Kızamık Şekeri

Şeker türleri arasında en fazla dikkat çeken ürün, kızamık şekeridir. Parlak kırmızı rengiyle göze; leziz tadıyla da damaklara hitap eder. Taş gibi sert yapıda olan bir şeker türüdür. Kızamık şekeri ayva tatlısı gibi tatlılara renk vermek amacıyla da sıklıkla kullanılır.

Pasta ve Tatlılarda Kullanılan Özel Şekerler

Şeker ve tatlandırıcılar kategorisinde yer alan özel şekerlerin en başında pasta şekeri gelir. Pasta ve kurabiye gibi her türlü tatlı ürünün süslenmesinde kullanılan rengârenk ufak şekerlerdir. Özel şekerlerden ikincisi ise yine kurabiye, turta, bisküvi ve tart ürünlerinde ağızda dağılma özelliği vermek için kullanılan pudra şekeridir. Pudraya benzerliği nedeniyle adını bu maddeden alan pudra şekeri, yapısı gereği kolaylıkla erir ve pastalara, tatlılara kolayca karışır.

Esmer Şeker

Potasyum, kalsiyum, magnezyum fosfor, sodyum, demir ve B12 vitamini yönünden zengin koyu renkli şeker türüdür. Esmer şeker, beyaz şekere oranla daha besleyici ve sağlıklı bir şeker türü olması nedeni ile son zamanlarda sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. Çaylarda, kahvelerde ve her türlü tatlı yapımında kullanılabilen esmer şeker beyaz şekere alternatif olarak mutfaklarda yerini almaya başlamıştır.

Nöbet Şekeri

Şeker grubundaki dikkat çekici bir diğer şeker ise nöbet şekeridir. Nöbet şekeri, işlem görmemiş ve rafine edilmemiş ham şekerdir. Şeker kamışından ve palmiye ağacından yapılır. İşlem görmediği için mineral, vitamin ve amino asit yönünden zengin bir şeker türüdür. Astım, anemi, grip, öksürük gibi rahatsızlıklar için kullanılabilecek bir üründür.

Tatlandırıcılar

Günümüzde hızla artan obezitenin en büyük nedenlerinden biri olan şeker, eğer doğru bir şekilde kullanılmaz ise ölümcül bir maddedir. Kalp ve damar hastalıklarının ana sebebi olan şekerin günlük kullanımının sınırlandırılması gerekir. Bu nedenle tatlandırıcılar, şeker kullanımına alternatif olarak geliştirilmiştir. Tatlandırıcılar, diyabet hastalarının ve obezlerin şeker yerine tercih ettiği ürünlerdir. Enerji içeren tatlandırıcılar ile enerji içermeyen tatlandırıcılar olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Kek, kurabiye ve pasta gibi ürünlerin yapımında kullanılan fruktoz (meyve şekeri) ile reçel, marmelat ve sakız gibi ürünlerde kullanılan sorbitol, enerji içeren tatlandırıcılar grubuna girer. Sakarin, Siklamat, Aspartam ise enerji içermeyen tatlandırıcılar grubunda yer alır. Bunlar, normal şekerden daha fazla tatlılık oranına sahip ürünlerdir. Bu ürünler, diyabet hastaları veya diyet yapanlar tarafından yiyecek ve içeceklerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Düşük kalorili ve diyabetle mücadelede kullanılan gıdalar, genelde hem enerji içeren hem de enerji içermeyen tatlandırıcıların belirli oranda karıştırılmaları şeklinde kullanılır. Tatlandırıcılar, vücutta birikmez. Kanserojen değildir. Sinir hücrelerine zarar vermez. Tatlandırıcılar, metabolizma tarafından karbonhidrat olarak algılanmaz. Enerji açığa çıkarmaz ve kalori vermez. Diyetlerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.