"

Ses Kartı

" araması için 52 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Ses Kartı

Bilgisayar aracılığıyla film izlemek, müzik dinlemek ve oyun oynamak isteyenlerin işitsel yöndeki gereksinimlerine yanıt veren ses kartı modelleri, yeni nesil teknolojiler sayesinde çok daha işlevsel hale gelirken sunduğu seslerle de profesyonel ses ekipmanlarına yaklaşıyor. Son yıllarda bilgisayarlar için üretilen anakartlarda dahili ses yongaları olmasına karşın bu birimlerin sunduğu sesler, kullanıcılar için çeşitli nedenlerle yeterli gelmiyor. Bu noktada devreye giren ses kartları, seçilen modele göre bilgisayarların anakartlarına ya da USB portlarına bağlanarak değerlendirilebiliyor. USB destekli ses kartları, notebook kullanıcılarının da tercih edebilecekleri çözümler olarak dikkat çekiyor.

PCI Express Ses Kartları

Anakartların PCI Express yuvalarına takılarak kullanılabilen PCIe harici ses kartı modelleri, masaüstü bilgisayarlar için uygunluk gösteriyor. Ses işleme özelliklerine sahip pek çok devre elemanıyla donatılan bir baskılı devreden oluşan ses kartı, üreticilerin geliştirdikleri modele göre özel kaplamalar ve soğutmalarla desteklenebiliyor. Bu sayede donanımın ısınması engellenmiş oluyor. Anakarta entegre ses yongalarından farklı olarak çok daha temiz ve yüksek ses çıkışı sunan harici ses kartı çeşitleri, dip gürültüsü ve dijital parazit sorunlarını da tamamen ortadan kaldırıyor. Üreticilerin modellerle birlikte verdikleri ses kartı driver aracılığıyla kullanıcılar, edindikleri donanımın tüm teknik özelliklerinden yararlanabiliyor. Ayrıca driver ile birlikte çeşitli ses geliştirme yazılımları da olabiliyor. Ekolayzer, ortam, hoparlör yapılandırması mikrofon ayarları gibi sayısız imkanla desteklenen yazılımlar, müzik ve multimedya tutkunlarının beklentilerini karşılıyor. 5.1 ve 7.1 kanal ses sistemleriyle kullanılabilen ses kartları, bilgisayarların genellikle ön panellerinde bulunan kulaklık çıkışlarını da destekliyor. Böylece kartın sunduğu doğal ve berrak seslerden kulaklık yardımıyla da yararlanılabiliyor.

USB Ses Kartı Modelleri

Masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak dizüstü bilgisayarlarda ses kartını, anakart üzerinden değiştirmek ya da yenilemek mümkün olmuyor. Zira dizüstü bilgisayarların anakartlarına erişmek her zaman mümkün olmuyor ve bu anakartlar fiziksel açıdan farklılık gösteriyor. USB ses kartı çözümleri, dizüstü bilgisayarında oyun oynayan, müzik dinleyen ve film izleyenlerin işitsel tecrübelerini en iyi noktaya taşımayı başarıyor. USB bellek boyutlarında olabildiği gibi taşınabilir disk boyutlarında da üretilebilen USB ses kartları, ses verilerini kendi üzerinde işleyerek bağlantılı olan ses birimine iletiyor. Bu sayede bazı dizüstü bilgisayarlarda gözlemlenebilen; sesin daima düşük düzeyde olması, seste duyulabilen dijital parazit, kulaklığa az ses gelmesi gibi sorunlar çözüme kavuşuyor. Aynı zamanda dizüstü bilgisayarına çok kanallı ses sistemleri bağlamak isteyenler de 5.1 ve 7.1 destekli gelişmiş USB ses kartlarına yönelebiliyor. Xonar U5 ve Xonar U7 Asus ses kartı modelleri, tercih edilebilecek en yüksek performanslı ve işlevsel kartlar olmayı başarıyor. Ayrıca ilgili modellerle gelen yazılımlar, kullanıcılara işitsel düzlemde geniş hareket alanı sağlıyor.

Ses Kartı Fiyatları

Bilgisayar kullanıcılarının ve oyun tutkunlarının, kullanım senaryolarını dikkate alarak en doğru ses kartını seçmeleri elde edecekleri ses deneyimini doğrudan doğruya değiştiriyor. Özellikle online ve takım tabanlı oyunlarla zaman geçiren kullanıcıların, kullandıkları mikrofonlardan randıman alabilmeleri harici ses kartı çözümleri ile mümkün oluyor. Ses kartı fiyatları ise modellerin sahip olduğu kabiliyetlere ve beraberinde getirdiği yazılım paketine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Temel düzeyde teknik becerilere sahip modeller erişilebilir fiyat aralıklarında yer alırken çok kanal desteği sunan, zengin bağlantı arayüzleriyle donatılan çözümler ise daha farklı fiyatlarda seyrediyor. Eğer bilgisayarınızın ses çıkış kalitesi ve seviyesinden memnun değilseniz, bilgisayar bileşenleri kategorisi aracılığıyla ses kartı modellerini inceleyebilir, ihtiyaçlarınıza yanıt veren modeli, Trendyol’un avantajlı fiyatlarıyla hemen satın alabilirsiniz.