"

Sirke

" araması için 1460 sonuç listeleniyor
KühneBeyaz Sirke 2 L
(496)
10,95 TL
8,21 TL
Sepete Git
ArifoğluOrganik Elma Sirkesi - 500 ml
(1073)
29,90 TL
Sepete Git
HekimhanAlıç Sirkesi
(3)
25,00 TL
15,45 TL
Sepete Git
FersanElma Sirkesi 1000 Ml
14,45 TL
Sepete Git
naturalyElma Sirkesi 500ml
35,00 TL
24,90 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Sirke ve Nar Ekşisi

Mutfak ve sofraları zenginleştiren vazgeçilmez çeşnilerin başında sirke çeşitleri ve nar ekşisi gelir. Geleneksel mutfak kültürünün de ayrılmaz parçası olan sirke, tarih boyu daima övülmüş, sofralara kattığı lezzet ile baş tacı edilmiştir. Faydaları saymakla bitmeyen nar meyvesinin özü niteliğinde olan nar ekşisi ise geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sirke evlerde de üretilebilen, zengin besin değerlerine sahip bir çeşnidir. Ancak yapımı emek ve sabır gerektirir. Kaliteli hazır sirkeler, başta salata çeşitleri olmak üzere farklı yiyeceklerle beraber değerlendirilir. Çorbalarda tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Bedeni toksik maddelerden temizleyen antioksidan özelliği nedeniyle sirke çeşitleri zayıflama ve detoks rejimlerinde su ile beraber uygun miktarlarda kullanılabilir.

Sirke Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Sirke farklı meyvelerden üretilebilen bir çeşnidir. Ancak tüm sirke türleri içerisinde üzüm sirke çeşitleri, kullanımı en yaygın olanlardır. Üzüm sirkesi; salataları tatlandırır, turşu kurarken sıklıkla tercih edilir. Üzümden üretilen üzüm sirkesinin yanı sıra elma sirkesinin de kullanımı yaygındır. Beyaz sirke olarak adlandırılan sirke ise şeker içerikli tarım ürünlerinden fermantasyon yöntemi ile elde edilir. Beyaz sirke fiyat açısından diğer sirke çeşitleri ile yakın düzeylerdedir. Sirke çeşitleri, mutfaklara kattığı lezzetin yanı sıra vücut sağlığına yaptığı katkılar ile öne çıkar. Sirke; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum gibi beden sağlığı için çok değerli olan mineraller ve faydalı canlı bakteriler içerir. Bu nedenle vücut direncinin artması, bağışıklığın güçlenmesi ve genel sağlığın iyileşmesi konusunda güçlü bir destek sağlar. Sirke kullanımı vücudun asit alkali dengesini düzenler. Yağların hücrelere yerleşmeden arıtılmasını kolaylaştırır. Suya küçük bir miktar sirke katıldığında suyun alkali değeri yükselir. Antimikrobiyal bir madde olan sirke, vücudun iltihaplardan arınmasını sağlar. Sirke çeşitleri, vücut değerlerini dengeleyen içeriği ile şeker, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları olanlar için de ideal bir yardımcı besindir. Tansiyonu dengeler, şeker düzeyinin belirli bir seviyede tutulmasına yardımcı olur, yüksek kan şekerini düşürür. Sirke sağlığa büyük katkılarının yanı sıra genç, dinç ve estetik görünümü korumak açısından da önemli bir yardımcıdır. Cildin esnekliğini, parlaklığını korumasına yardımcı olduğu gibi, sirke tüketmek saçların sağlığını korumasına da katkı sağlar. Hücre yenilenmesini kolaylaştıran sirke, yaşlanma etkilerini geciktirmede rol oynar.

Balzamik Sirke Nedir?

Uzun bir yapım sürecinden geçen balzamik sirke, özel seçilen olgunlaşmış üzümlerin kaynatılması ve ezilmesi ile elde edilir. Kaynatma ve ezme işleminden geçen olgun üzümlerden ortaya çıkan kıvamlı üzüm sıvısı uzun bir süre sabırla bekletilir. Fermantasyon sürecine giren balzamik sirke, ne kadar uzun süre beklerse o kadar değer kazanır. Sirkenin insan sağlığına verdiği faydalar balzamik sirke tüketiminde de geçerlidir. Balzamik sirke; özellikle kalsiyum, magnezyum ve demir açısından çok zengindir. Düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki fazla yağların yakımını kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandırır ve direnci yükseltir. Üzümün tüm besin değerlerini yoğunlaştırılmış düzeyde barındırır. Mide rahatsızlıklarına, hazımsızlığa ve gastrite iyi gelir. Balzamik sirke, damar sağlığını korur ve kardiyovasküler rahatsızlıkları engeller. Yemek ve salatalarda kullanılmasının yanı sıra harici olarak da kullanılabilir. Cilt yüzeyine uygulandığında sivilcelerin, lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan balzamik sirke, eklem hastalıklarının ve romatizmal rahatsızlıkların tedavisine de destek verir.

Nar Ekşisi Nasıl Tüketilir?

Keskin ve ekşimsi bir tadı olan nar ekşisi; çeşitli salatalar, kısır, çiğ köfte gibi yiyeceklerin üzerine ilave edilebilir. Besin değerleri yüksek yoğun içeriği ile kemikleri güçlendirir, bağışıklığı destekler. Nar ekşisi, vücudu çeşitli hastalıklara ve kansere karşı güçlendirmede etkilidir. Kan basıncını dengeler ve tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyon şikâyeti olanlar için faydalıdır. İnsülin direncini ve kan şekerini düşürmeye katkıda bulunarak şeker hastalarına yardımcı olur. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakları rahatlatır, iltihapları giderir. Kan değerlerini dengelemesinden dolayı kalp rahatsızlıklarına da iyi gelir. Nar ekşisi fiyat açısından da tüm tüketicilerin bütçesine hitap eden çeşitlere sahiptir. Sağlığa faydalı bir çeşni olan nar ekşisi, yaşlanmayı geciktirmek ve genç görünümü korumak isteyenlerin sofrasında mutlaka bulundurması gereken bir besindir. Her salataya bir miktar nar ekşisi ilave etmek hem sofra keyfini hem de sağlıklı yaşamı destekler.

Siz de en doğal ürünlere tek tıkla ulaşmak için Trendyol’un gıda ürünleri kategorisini inceleyebilirsiniz.