"

Sıvı Yağlar

" araması için 1139 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
BizimAyçiçekyağı 18 lt
(3)
194 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Sıvı Yağ

Mutfakta kullanılan temel gıda maddelerinin başında sıvı yağ gelir. Daha sağlıklı bir beslenme rejimi uygulamak açısından sıvı yağ çeşitleri her zaman katı yağlara tercih edilir. Bu nedenle sıvı yağ türlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Tencere yemeklerinden pilava, kızartmadan fırın yemeklerine kadar hemen her yemek çeşidinde sıvı yağ kullanılabilir. Sıvı yağ çeşitleri, yemek tariflerinde uygun oranda uygulandığında yemeğe lezzet katar. Sağlıklı ve leziz sofralar için sıvı yağ ürünlerinin hangi yemekte nasıl kullanılacağına dikkat etmek önemlidir. Sıvı yağ çeşitleri, yemeklerin yanı sıra salata gibi pişirmeden hazırlanan yiyeceklerde de sıklıkla kullanılır. Söğüş hazırlanan sebzelerde, garnitürlerde, salatalarda ve salatalık olarak haşlanmış sebzelerde sıvı yağ yiyeceklerin üzerine bir miktar ilave edilerek hem çok sağlıklı hem de leziz sofralar hazırlanabilir.

Sıvı Yağ Çeşitleri Nelerdir?

Sıvı yağ ürünleri, geniş bir yelpazede çeşitlilik içerir. Sıvı yağın üretildiği malzemeye bağlı olarak yoğunluğu, kokusu ve besin değerleri de değişiklik gösterir. Mutfaklarda kullanılan yemeklik ve salatalık sıvı yağ çeşitlerinin yanı sıra besin desteği olarak ve farklı amaçlarla kullanılan sıvı yağ çeşitleri de vardır. Yemek yapımında ve salatada en sık kullanılan sıvı yağ çeşitlerinin başında ayçiçek yağı, mısırözü yağı, fındık yağı, zeytinyağı gibi yemeklik yağlar gelir. Yemeklik yağlar; yarım, bir, iki ya da beş litrelik ambalajlarında sunulur. Bununla birlikte daha tasarruflu tüketim sağlamak amacıyla 5 lt sıvı yağ ambalajından daha hacimli sıvı yağ çeşitleri bulmak da mümkündür. Bir seferde çok miktarda yağ satın almak isteyen kalabalık aileler için 18 lt sıvı yağ fiyatları avantaj sağlar.

Sıvı yağ çeşitleri içerisinde yemeklik olanlar pişirilen yemeklerde olduğu gibi, salatalarda da tercih edilir. Daha ince ve hafif bir yapıda olduğu için kızartmalarda genellikle ayçiçek yağı ya da mısırözü yağı tercih edilirken özellikle etsiz yemeklerde zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağının geniş kullanım alanı ve özel lezzeti zeytinyağlılar adıyla anılan bir yemek grubunu ortaya çıkarmıştır. Mutfakta yemeklik kullanımın haricinde özel beklentilere hitap eden sıvı yağ çeşitleri arasında ise aspir yağı, kantaron yağı, çörek otu yağı, tatlı badem yağı, susam yağı, keten tohumu yağı gibi yağlar vardır. Sağlığa faydaları bilinen bitkilerden üretilen bu özel sıvı yağ çeşitleri; 100 ml, 250 ml gibi daha küçük hacimli ambalajlarda sunulur.

Sıvı Yağ Faydaları

Bitkilerin özünden elde edilen sıvı yağ çeşitleri, doğanın sağlık veren etken maddelerini sofralara, gündelik yaşama taşır. Yemeklik sıvı yağ çeşitleri, yemeklerin lezzetli olması kadar daha hafif ve kilo aldırmayan yapıda olmasını sağlar. Vücuttan atılımları kolaydır. Sıvı yağlar kızartmalarda aşırı kızartılmamalı ve yakılmamalıdır. Uygun pişirme ölçüsüyle ve salatada kullanıldığında ayçiçek yağı ve mısırözü yağı; içerdikleri omega ve amino asitler, vitaminler sayesinde sağlık verir. Zeytinyağı ise en sağlıklı besin maddelerinden biridir. Kalp ve damar sağlığını korumaktan hücre yenilenmesini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar pek çok faydası bulunur. Cildin, saçın ve tüm bedenin gençliğini korumasına yardımcı olur. Yemeklik yağların haricinde özel kullanımlar için üretilen diğer bitkisel sıvı yağ çeşitleri küçük ölçeklerde alınarak kullanılır. Çörek otu yağı, keten tohumu yağı gibi yağlar az miktarda salataya ilave edilebilir. Tatlı badem yağı, aspir yağı gibi harici kullanım için üretilen yağlar ise saç ve cilt sağlığı için kullanılabilir.

Sıvı Yağ Nasıl Tüketilir?

Yemeklik sıvı yağ çeşitleri, mutfakta pek çok yiyeceğin hazırlanmasında kullanılır. Pişirilerek hazırlanan yemekler, soğuk yenen zeytinyağlılar ve pişirilmeden hazırlanan salata gibi yiyecekler sıvı yağ çeşitlerinin en çok kullanıldığı yiyeceklerdir. Mutfakta uygun koşullarda saklandığında sıvı yağ ürünleri, uzun süre kullanım özelliklerini ve kalitesini koruyarak saklanabilir. Diğer bitkisel yağlar ise besin desteği olarak küçük miktarlarda yiyeceklere katılabileceği gibi, bakım uygulamalarında harici olarak da değerlendirilir. Sıvı yağ fiyatları, çeşitlerine ve ambalaj hacimlerine bağlı olarak farklılık gösterir. Sağlıklı ve doğal bir yaşamın vazgeçilmez unsuru olan sıvı yağ çeşitleri ile daha uzun ve mutlu bir yaşam sürmek mümkündür.

Yemeklerin olmazsa olmazı sıvı yağ ve diğer yağ çeşitlerine Trendyol’un yağ ürünleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.