"

su maymuncuğu

" araması için 21 sonuç listeleniyor

Su maymuncuğu

Su maymuncuğu suda büyüyen jel boncuklarının diğer adıdır ve bugünlerde çocuklar arasında oldukça popüler bir oyuncaktır. Suda büyüyen maymuncuk oyuncak olmasının yanı sıra evleri daha da renklendiren ve dekoratif malzeme olarak da kullanılabilen bir özelliğe sahiptir.

Su Maymuncuğu Nedir?

Su maymuncuğu su içerisinde oldukça fazla büyüyebilen küçük toplardır. Kendi çapının 100 katı kadar büyüyebilen bu oyuncak, çocuklar tarafından çok sevilir. Su maymunu oyuncak oyunu daha da güzelleştirir ve en etkili şekilde ılık suya ya da sıcak suya bırakıldığında çok büyük oranda genişler. Ayrıca bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Su ne kadar berraksa maymunlar daha çok büyüyebilir.

Suda büyüyen maymuncuk sihrinin arkasındaki bilimsel gerçek ise Orbeez isimli bu cismin süper emici polimer boncuğu olmasıdır. Bu polimer boncuğu akrilik asit içerir. Ayrıca içerisinde sodyum hidroksit ve su vardır. Buna ek olarak da renk veren bir pigment, farklı boncuklara katılmıştır. İçeriğindeki elementler sayesinde ve süper emici olması nedeniyle Orbeez denilen suda şişen boncuk çok fazla büyüyebilir.

Su Maymuncuğunun Orijini Nedir?

Suda büyüyen top, çocuklar arasında çok popüler olmuştur. Ama bu madde daha farklı alanlarda kullanılır. Bu oyuncak tarımsal amaçlarla üretilmiş bir maddedir. Suyu daha fazla alabilmesi için üretilmiş olan suda şişen boncuk, çocuklar arasında özel oyuncak silahların içine koyularak mermi olarak da kullanılır. Çocuklar mermi olarak bu boncukları kullanırsa ayrıca yerlerden bunları toplamak zorunda kalmazsınız çünkü bu toplar toprağa faydalıdır.

Bahçelerde kullanılan su maymunu toprağın suyu biriktirmesi amaçlı kullanılır. Toprağa atılınca maymuncuk, nemi daha uzun süre tutar ve böylelikle sulama yapmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca Orbeez isimli su maymunu meyve ve sebze üretiminde de kullanılabilir. İçeriğinde yer alan pigmentler toprağa salıverilir ve ayrıca büyümekte olan meyveye ya da sebzeye karşı zehirli bir özellik göstermez. Orbeez yalnızca içeriğindeki suyu salıverir.

Çocuklarınız bu oyuncak ile oynamaktan bıkınca vazoların ya da toprağın üstüne bırakarak bunları değerlendirebilirsiniz. Rengarenk ve gösterişli olması sayesinde ayrıca dekoratif özellik de gösterir.

Toprağın üstünün kuru ve sele dayanıksız olduğu bölgelerde afetleri önlemek amacıyla bu oyuncaklar kullanılabilir. Batıda ayrıca emici filtreye sahip olması nedeniyle bazı bebek bezlerinde de kullanılır.

Bunlarla oynandıktan sonra bahçeli bir alanınız ya da topraklı bir mekanınız varsa su maymuncuklarını bu alanlara salıverebilirsiniz.

Orbeez Yani Su Maymuncuğu Toprakta Çözülebilir mi?

Su jellerini toprağa bırakırken aynı zamanda aklınıza bunlar doğaya zararlı mı değil mi diye bir soru takılmış olabilir. Tamamıyla toprakta çözünebilen bu maddeler doğa için çok güvenilirdir. Tarımda ve çiçekçi dükkânlarında dekoratif amaçlı kullanılmasının ana nedeni budur. Yeni bir su maymuncuğu satın aldığınızda poşetin üzerinde toprak üzerinde tamamıyla çözülebilir ibaresi görebilirsiniz.

Ancak bu boncukların onları yutabilecek kadar küçük bebeklere verilmemesi gerekir. Su maymuncuğu üretimi yapanlara göre bu oyuncaklar beş yaş ve üzeri için uygundur. Çocuklara bu oyuncakları verdiğinizde sizin gözetiminizin altında olduklarından emin olmanız tavsiye edilir. Çocuklar bunların küçük şekerler gibi tatlı ve çekici olduklarını düşünebilir ve yemeye kalkabilir. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda vardır.

Su Maymuncuğu Sihrinin Arkasındaki Gerçek Ne?

Su maymuncuğu suyu alınca şişer ve kendi boyutuna oranla çok daha büyür. Bunun arkasında rol alan madde su maymuncuğunun sahip olduğu süper emici Sodyum Poliakrilattır. Aslında su maymuncuğunun yaratılmasındaki asıl amaç şişmesi değildir. Ancak bu oyuncağın temelinde bulanan şişme ve büyüme eğilimi çocuklar tarafından çok ilgi görür. Sodyum Poliakrilat polimerinin kimyasal içeriğindeki zıt kutuplu yükler hidrojen bağlarının birleşmesini sağlar. Su maymuncuğunun şişmesinin asıl nedeni budur.

Polimer zincirinde yer alan iki grup Karbon ve Sodyum, su maymunun nemi tutmasında önemli rol oynar. Sıvıların özündeki Sodyum, Karbon grubunun ayrılmasını sağlar. Bunu yaparken iki iyonu şekillendirir. Bu iki iyon Karboksil ve Sodyum iyonudur. Karboksildeki negatif yük polimer zincirinde birbirlerini iterek şişmelerini ve genişlemelerini sağlar. Zincir genişledikçe tepkimeye girmeyen Karbon iyonları ve Sodyum polimerleri sıvıya maruz kalınca reaksiyon gösterir.

Sonuç olarak bu polimer zincirindeki çapraz bağlar maymuncuğun su içerisinde çözünmesini engeller ve katı halde kalmasını sağlar. Su ile birleşmiş polimer zinciri, çapraz bağların serbest hareket etmesini engeller ve maddenin katı halde kalmasına neden olur. Polimer zincirindeki çapraz bağların sayısı arttıkça madde artık daha az su alacak kapasiteye ulaşır. Maddenin bu özellikte olması ekstra sıvının su maymuncuğu ile etkileşime girmesini engeller ve kısıtlanmış hareketle beraber düşük enerji sağlar. Ancak su maymuncuğu sıvıyla etkileşime girdikçe büyür ve daha güçlü bir hal alır. Çapraz bağlar kendi kapasitelerinin en üst seviyesine ulaştıkça su maymuncuğu artık yeni sıvıyı ememez ve artık daha fazla nem alabilecek kapasitesini kaybeder. Bu kimyasal reaksiyon tuz ile tersine çevrilebilir. Çünkü osmotik taşımayla tuz, suyu dışarı atabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca su ne kadar berraksa su maymuncuğu o derece daha fazla şişebilir. Bu da önemli bir kimyasal tepkimeye örnektir. Kimyasal reaksiyonun oranı bağımsız bir yapıda olan su maymuncuğunun suyu alabilmesini sağlar ve bu özellik ona çevredeki sıvıyı daha fazla emebilme özelliği katar. Berrak su, konsantrasyonun iyonlarını daha iyi derecede giderir ve böylelikle su maymuncuğunun kimyasal reaksiyona girebilme eğilimi daha da artar. Bu özellik böylece berrak suda maymuncuğun daha fazla şişmesini sağlar. 

Su Maymuncuğu Oyuncağını Koparır veya Parçalarsanız Ne Olur?

Su maymuncuğu oyuncakları suyu emdiği için çok sayıda kişi onlar koparıldıklarında dışarıya su akacak diye düşünebilir. Bunun da ortalığı ıslatabileceği şeklinde bir fikir geliştirilebilir.

Ama gerçek biraz farklıdır. Bu maddenin sahip olduğu özel polimer teknolojisi ile boncuklar su içeriyor olsa da parçalandıklarında sızdırması beklenmemelidir. Bu suyu içeren bir kapsül ya da koruyucu değildir. Bunları parçalamak aslında çok zordur. Bu nedenle çocuklar bunları kolaylıkla koparamaz. Parçalandıkları zaman yine benzer şekilde jel olacaklardır.

Trendyol indirimli su maymunu fiyatları ile bu oyuncaklara sahip olabilirsiniz. Çocuklarınız için farklı ve rengarenk bir oyuncak satın almak istiyorsanız ve bunların sihriyle onları etkilemeyi planlıyorsanız su maymunu tam size göre olacaktır. Kesinlikle çocuğunuz bu oyuncaklardan çok etkilenir ve onları çok sever.

Su Maymuncuğu Büyüdükten Sonra Küçültülebilir Mi?

Çok sayıda su maymuncuğu yetiştirdiğinizi düşünüyorsanız ve oyun amaçlı ya da dekorasyon için bunları kullandıysanız bunlar küçülebilir mi diye bir soru aklınıza takılmış olabilir. Bu oyuncaklar küçültülebilir. Orbeezler tekrar kullanılabilirliğe sahiptir. Bu da onların küçüldüğü ve tekrar suyun içerisine koyarsanız büyüyecekleri anlamına gelir.

Su maymuncuklarını güneşe koyarsanız veya kurutursanız bu oyuncaklar küçülecektir. Su maymuncukları, güneş altında suyu bırakır ve orijinal boyutlarına geri döner. Ancak boncukları bir havlunun üstüne koymanız önerilir. Böylelikle suyu daha kolay bırakacaktır. Eğer güneş altında kuruturken oyuncakları bir kasenin içine koyarsanız dışarıya bir miktar su verir ve bir dereceye kadar küçülürler. Ancak etraflarındaki su onları tekrar büyütür. Bir kasede ya da bardakta bu küçük oyuncakları daha fazla küçültme işlemini başaramayabilirsiniz.

Eğer küçülme işlemini hızlandırmak istiyorsanız biraz tuz ekleyebilirsiniz. Böylelikle boncuklar suyu daha rahat salar. Ancak bir kağıdın ya da havlunun üzerine jelleri koymanız tavsiye edilir. Ayrıca alkol bu küçük topların yüzde 25 daha da küçülmesini sağlar fakat bunu denerseniz tamamıyla bir kuruluk elde edemezsiniz.

Su Maymuncuğunu Ne Kadar Süre Kullanabilirsiniz?

Amerikan Tarım Bakanlığı tarafından geliştirilen Orbeez yani su maymuncukları kurak tarlaları nemlendirmek amacıyla icat edilmiştir. Su maymuncuğu aslında popülerliğini Maya isimli bir kız çocuğuna borçludur. Los Angeles Times gazetesinde 2008 yılında bir kız çocuğunun haberi yayınlanmıştır. Londra’daki evinde Maya’nın annesiyle babası bu küçük topları kızlarının çok sevdiğini fark eder ve akıllarına su maymunlarını oyuncak olarak pazarlamak gelir. Kısa zamanda büyüyen jeller tüm dünyada çocuk oyuncağı olarak pazarlanınca bu aileye milyon dolarlar kazandırır.

Bu toplar tekrar kullanılabilir. Bu oyuncakları küçülttükten sonra tekrar suyun içine bırakırsanız boncuklar yine büyür. Bu işlem 2-3 defa tekrarlanabilir. Eğer beklenmedik bir koku ya da çürüklüğe rastlarsanız Orbeezleri bir bahçeye atmalısınız. Böyle bir şeyle karşılaşırsanız yeni bir paket satın alarak oyuna devam edebilirsiniz.

Su maymuncuklarını uzun süre kullanmak istiyorsanız onlarla temiz ellerle oynamalısınız. Oynadıktan sonra hava almayacağı bir yere bırakırsanız uzunca bir süre dayanıklı kalır. Nasıl kullanıldığına göre farklı kullanım ömrü bulunan oyuncaklar dekorasyon için kullanılırsa 1-2 yıla kadar dayanabilir. 

Trendyol’da farklı oyuncak kategorilerinde çok sayıda ürün yer alır. Çocukların eğlenceli zaman geçirebilmeleri için üretilen oyuncakları Trendyol’da çok farklı kategorilerde keşfedebilirsiniz. Çocuğuyla verimli ve eğlenceli zaman geçirmek isteyen ebeveynlerin de en önem verdiği ürünlerden olan oyuncaklar ile harika vakitler geçirebilirsiniz. Çocuğunuz bu oyuncaklar ile eğlenirken öğrenmenin de keyfini çıkarır. Bu oyuncaklardan biri olan su maymuncuğu ile çocuklar keyifle vakit geçirir ve zamanın nasıl geçtiğini anlamaz.

Su Maymuncuklarıyla İşiniz Bitince Onlardan Nasıl Kurtulursunuz?

Su maymuncuğuyla oynayanların merak ettiği bir başka konu da oyuncağı işleri bitince nereye atmaları gerektiğiyle ilgilidir. Çocuklarınız ya da siz su maymunları ile oynadıktan sonra işiniz bitince onları dekoratif bir malzeme olarak kullanabilirsiniz ya da su boncuklarını asıl amaçları doğrultusunda kullanabilir ve toprak üzerinde değerlendirebilirsiniz. Toprağı nemlendirmek amaçlı bitkilerin dibinde maymuncukları kullanabilirsiniz. Çiçeklerin yataklarında toprakla karışacak olan su maymuncukları böylelikle faydalı bir şekilde değerlendirilmiş olur. Eğer su maymunlarını toprağa atarsanız daha fazla sulama ihtiyacı kalmayacaktır.

Su boncuklarını çöpe de atabilirsiniz. Bir torba içerisine yerleştirdikten sonra su maymunlarını çöp kutusu içerisine koyabilirsiniz. Son derece kaygan olan bu oyuncakları bir kaba ya da torbaya koyarak çöp kutusuna yerleştirmeniz tavsiye edilir çünkü yerlerde maymuncukların üzerine basarak kayabilirsiniz. Bunları yere dökerseniz aşırı kaygan olan maddeler kazalara neden olabilir veya evcil hayvanlar bunları yutabilir. Bu nedenle korunaklı bir şekilde su maymunlarından kurtulmalısınız.

Asla su maymunlarını tuvalete ya da sokaktaki ızgaralara atmayın. Su maymuncukları büyüyecekleri için boruları tıkayabilir ve bunların patlamasına bile neden olabilir. Eğer çocuğunuz boncukları tuvalete ya da banyoya atarsa bir uzman çağırarak yardım istemek zorunda kalabilirsiniz. Bu size sorun çıkarır ve ciddi problemlere neden olabilir.

Su maymunlarının birçok kullanım alanı vardır. Hem çocuklar hem de büyükler su maymuncuklarını farklı şekillerde değerlendirebilirler. Zehirli olmadığı için toprağı nemlendirme özelliğine sahip maymuncuklar ile sebze ve meyve ya da çiçek büyütebilirsiniz. Ayrıca bunların toprağını sulamak zorunda kalmazsınız. Buna ek olarak rengarenk görüntüleriyle dekora güzel bir hava katabilen su maymunu oyuncakları ile odalarınızda yeni, renkli ve farklı bir dokunuş gerçekleştirebilirsiniz. Tamamen toprakta çözünebilme özellikleriyle çevre için güvenli olan bu polimer maddelerini kesinlikle ızgaralarda ve tuvaletlerde değerlendirmemelisiniz. Aksi takdirde tüm dünyada çok sayıda insanın başına geldiği gibi bulunduğunuz mahalleye büyük bir bela açabilir ve kanalizasyon sisteminin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Ayrıca bu oyuncaklar özel silahlar içerisine mermi olarak koyularak çocuklar tarafından değerlendirilir.

Aslında 60’lı yıllarda kuraklık için kullanılan ve icat edilen su maymuncuklarına bugünkü ebeveynler bebek bezlerinin içinde de rastlamış olabilir. Üzüme benzeyen yapısıyla tüm çocuklar bu su maymunlarına bayılır. Dokununca da üzüm gibi bir his oluşturan su boncukları görüntüsüyle tüm çocukları cezbeder. Çocukların hayal dünyasına farklı bir anlam katan su jelleri büyüdükleri için ilgi çekicidir. Aslında büyükler için de bunlara dokunmak rahatlatıcı bir etki yaratır. Farklı yapısıyla ve yumuşacık dokusuyla bunlara dokunulunca maymuncuklar güzel bir his uyandırır. Su maymunlarını oyun ya da sulama amacı dışında farklı dekoratif özellikleriyle de değerlendirme imkanınız bulunur.

Su Maymuncukları İle Farklı Dekorasyon Malzemeleri Üretilebilir mi?

Farklı platformlarda birçok kişi Orbeezlerden slime ve su maymuncuğu sabunu da yapar. Ancak birçok blogger su maymuncuklarını banyoya dökerek deneme yoluna gitmiştir. Bu kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü ıslandıkça şişen bu maddeler su yollarını ve boruları tıkayabilir.

Su maymunları ile dolu bir vazodaki çiçeğin görüntüsü size çok farklı ve hoş gelebilir. Ayrıca vazoda toprak varsa ve üzerinde su maymuncukları bulunuyorsa çiçekleri sulamanıza da gerek kalmaz. Maymun jellerini şişirilmiş bir balonun içine koyabilir ve balona su katabilirsiniz. Belirli bir süre geçtikten sonra suyu boşaltabilir ve balonun içinde büyümüş Orbeezleri gözlemleyebilirsiniz.

Çocuklar Orbeezlerle yani su maymuncuklarıyla yeni ve yaratıcı oyuncaklar oluşturabilir. Bir şişenin içerisine aynı renkleri benzer seviyede tutarak güzel ve canlı bir dekorasyon ürünü oluşturabilirler. Yuvarlak bir küre içerisine su ve su maymuncukları doldurarak oluşan renk cümbüşüyle çocuklar çok güzel vakit geçirebilir. Büyükçe bir kokteyl bardağının içine aynı renklerde su jellerini yerleştirerek yeni ve değişik bir dekorasyon malzemesi oluşturabilirsiniz. Plastik bir şişenin içerisine su maymuncuklarını ve suyu doldurabilirsiniz. Zamanla büyüyecek olan Orbeezleri sonrasında gözlemleyebilirsiniz ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Silindir şeklinde büyük ve dekoratif bir bardağa çok güzel renklere sahip su maymuncuklarını doldurabilirsiniz ve üzerine bir mum yakarak eşsiz bir görüntü yaratabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda blogger, tıraş kremi ile su maymuncuğunu bulayarak değişik görüntüler ortaya çıkartmıştır. Çocukların oyun havuzunu suyla ve su maymuncukları ile doldurarak harika vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca farklı dekorasyon ve oyun fikirleri üreterek su maymuncuğuyla ilginç deneyimler yaşayabilirsiniz.

Çeşitli Oyuncaklar ve Su Maymuncuğu Trendyol'da

Çocuklarınızla harika vakit geçirebileceğiniz su maymuncuğu oyunuyla yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz ve çocuklarınızın hayal dünyalarına ilginç bir oyuncakla hitap edebilirsiniz. Farklı oyuncakların yer aldığı Trendyol kategorileri çocuklarınızın hayal dünyaları düşünülerek oluşturulmuştur. Bu oyuncak kategorilerindeki farklı ürünler ile çocuklarınız eğlenirken öğrenme fırsatı yakalar ve harika zaman geçirir. Oyuncak denince Türkiye’de birçok ebeveynin aklına ilk gelen güvenli alışverişin adresi Trendyol’daki ürünler tamamen çocuklarınız düşünülerek farklı kategorilerde satışa sunulur. Siz de çocuklarınızla bu ürünler aracılığıyla harika vakit geçirebilir ve onlarla geçen verimli dakikaların tadını çıkarabilirsiniz. Trendyol’da çok farklı kategorilerdeki oyuncakları keşfedebilirsiniz.

Aradığınız her ürünü ilgili kategorilerde bulabileceğiniz Trendyol ile alışveriş yapmanın keyfini yaşayabilir ve çocuğunuzun istediği oyuncakları kapınıza kadar indirimli fiyatlarla getirtebilirsiniz.